Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Kadın Hastalıklarında Hipnoz Ve Hipnoterapi

  Kadınlarda uzun süreli hastalıklara yol açan birçok bozukluk analitik hipnoterapi ile tedavi edilebilir.

  Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

  Sürekli nedeni açıklanamıyan kasık ağrıları
  Adet sancıları
  Adet düzensizlikleri
  Hormonal dengesizlikler ve adet öncesi gerginlikleri..
  Kısırlık ( nedeni tam açıklanamamış kısırlıklar)..
  Tekrarlayan düşükler
  Kanserler

  Kadında jinekolojik hastalıklara yol açan duygular
  Bu tip hastalıkların çoğunda kadının kendi kadınlığını reddetmesi yatar. Çocukluğunda bilinçaltına ekilmiş kadınlık ile ilgili negatif düşünceler ya da kadının aşağılanması tipinde maruz kaldığı durumlar bilinçaltını savunmaya çeker.

  Yumurtalıklar ve rahim yaratıcılığı temsil eden organlardır. Kendi yaratıcılığını reddeden bilinçaltı koşullanmaları yumurtalıkların çalışması ile ilgili sorunlara neden olur.

  Adet düzensizlikleri ve adet sorunları
  Adet görmesi düzensiz adet göremeyen çok az adet gören kız ya da kadınlarda kendini reddetme yani suçluluk ön plandadır. Anne babası erken yaşta ayrılmış çocuklarda sık karşımıza çıkar. Kırsal kesimde kadının sadece hizmet eden bir nesne olarak görülmesi aynı tipte etkiye yol açar.

  Ağrılı adet görmeye ( dismenore) birkaç etken yol açar. Adetin ağrılı bir olay olarak öğrenilmesi adet görmeye karşı negatif düşüncelerin bilinçaltına ekilmiş olması. Kişinin kendini cezalandırıcı bilinçaltı dürtülere sahip olması gibi.
  Kıllanma sorunlarında korku üzerine kaplanmış kızgınlık karşımıza çıkar. Yani kızgınlığı boşaltırsanız korkuyu bulursunuz. Sevgiyi reddetme sevilmekten korkma gibi.

  Premenstruel semptomu (PMS) olan ( yani adet öncesi dönemde gerginlikleri..) kendi gücünü eline alamayan yetkisini başkalarına devreden kadınlık işlevlerini reddeden kadınlarda görülür.

  Genital bölgede çıkan kaşıntılar cilt lezyonları
  Vulvar/ genital bölgede çıkan kaşıntılar cilt lezyonları korkuların endişelerin geçmişte kalan halledilmemiş kızgınlıkların yansımasıdır.

  Kısırlık nedeni açıklanamayan infertilite
  Kısırlık/ infertilite çocuk sahibi olamayan kadınlarda yaşama karşı direnç söz konusudur. Kendini anne olmaya hazır hissetmeyen çocuk sahibi olmak istemeyen bir parçanın varlığı analitik hipnoterapi ile ortaya çıkarılabilir. Aynı nedenler nedensiz sürekli düşük yapan kadınlarda görülür. Bazı kadınlar ilginç olarak hep aynı cinsteki bebeği düşürür. Kendisi çocukluğıunda cok ceza görmüş bir kadının bilinçaltı kız çocuğuna sahip olmak istemez.

  Diğer Sorunlar
  Vajinal akıntı ve iltihablar; erkeğe karşı olan kızgınlık cinsellikten utanma ve suç duyma kendini cezalandırma.

  Kasık ağrıları; suçluluk. Kendini cezalandırma

  Genital Bölge Kanserleri; istenmeyen bebek istenmeyen çocuk aşırı kendini yok etme tepkisi Spastik kolit ( kasık ağrıları) güvensiz hissedenlerin hastalığıdır.

  Op. Dr. Bülent Uran

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kadın yaşamında genç kızlık dönemi ile başlayan adet şikayetlerinden menopozun sıkıntılarına kadar uzanan pek çok süreç içinde psikolojik komponent devrededir.

  Kadınlarda veya genç kızlık döneminde özellikle dismenore (sancılı adet görme) ve “premenstrüel sendrom” olarak bilinen adet öncesi gerginlik sendromunda hipnotik konsantrasyon ve telkinlerle şikayetler tam olarak giderilebilmekte veya azaltılabilmektedir.

  Yine adolesan dönemden itibaren evlilik dönemine geçiş sürecine kadar ilk gece kızlık zarı gibi cinsellikle ilgili alınan pek çok olumsuz mesaj genç kadının cinsel hayatında problemlere yol açabilmekte ve ilişkinin hiç gerçekleşememesi (vajinismus) veya çok zor ve ağrılı olması (disparoni) gibi durumlara yol açabilmektedir.

  Vajinismus ve dispaunia problemlerinde psikolojik terapilere ek olarak uygulanan hipnoterapi ile son yıllarda çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

  Evlilik sonrası gebelik sürecinde de kadınları bir takım psikolojik problemler beklemektedir. Bu psikolojik şikayetler her gebede farklı düzeyde olabilir. Bunlar arasında en sıklıkla gebeliğe ait bulantı ve kusmalar (hiperemesis gravidarum) gebelik süresince yaşanılan bunaltılar (anksiyeteler) doğum korkuları erken doğum veya düşük yapma ile ilgili endişeler veya bebeğini sakat doğurma korkuları sayılabilir.

  Son yıllarda hipnoz ile ağrısız normal (vajinal) doğum doğum isteği olan gebeler de artmaktadır. Hipnotik telkinler ile rahim kasılmaları azaltılmaksızın gebelerin ağrısız doğum yapabilmeleri mümkündür.

  Yine doğum sonrası lohusalık dönemindeki depresyon hali (postpartum blues) ve anksiyeteye bağlı süt miktarının az olması gibi problemlerde de hipnoz terapileri kullanılabilmektedir.

  Bazı kadınlar ise evliliklerinde bir çok tedavilere rağmen gebe kalamamaları (infertilite) sonucunda bir takım psişik problemler yaşayabilmektedirler. Bu problemler motivasyonlarının kırılmasıyla kendilerinin daha kolay pes etmelerini sağlayabilmekte veya yaşama küsmelerine sebep olabilmektedir. Hipnoz terapileri ile kişilerin sıkıntıları azaltılabilmekte ve pozitif motivasyonları güçlendirilebilmektedir.

  Yıllar sonra menopoz dönemine geçiş sürecinde de kadınlarda “perimenopozal sıkıntılar” (=klimakteryum şikayetleri) olarak adlandırılan sıcak basmaları ateş ter basması çarpıntı uykusuzluk gibi semptomlar (bulgular) görülmeye başlar. Bu semptomlar birkaç ay ile 10 yıl arasında devam edebilir. Hipnoterapi ile menopozun bu şikayetlerini azaltmak veya gidermek mümkün olabilmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş