Öncelikle karşımızdaki kişinin hipnozla ilgili ne düşündüğünü öğrenmeli ve bu doğrultuda onu bilgilendirmeliyiz. Bazı kimseler seyrettikleri filmler ya da okudukları kitaplar nedeniyle hipnoza şüpheyle bakabilir korku duyabilir. İnsanların en çok korktuğu şeyler şu şekilde sıralanabilir:

Ya uyurda uyanamazsam?
Utanacağım bir şey yaparsam?
Kontrolümü kaybedersem?
Hipnotizör bana istemediğim bir şey yaptırırsa?
Gizli sırlarım ortaya dökülür mü?
Tacize ya da tecavüze uğrar mıyım?

Sujenin bu ve buna benzer endişeleri varsa önce bunları ortadan kaldırmak gerekir. Hipnozun bir uyku hali olmadığını hipnoz sonrasında her şeyi hatırlayacağını kişiliğine ters telkin verilse bile kendisinin bu telkinleri kabul etmeyeceğini istemediği hiçbir şeyi söylemeyeceğini anlatarak kişiyi rahatlatmalıyız.

Pek çok kişide trans başlamadan önce zihinlerinde bir düğmeye basılmış gibi olacak ve kendilerinden geçeceklermiş gibi bir düşünce vardır. Başlangıç konuşmamızda kişinin kendinden geçmeyeceğini aksine olanların farkında olacağını duyacağı hislerin sadece yorgunluk uyuşukluk ve dalgınlık olacağını açıklamalıyız. Pek çok insan sırf bu beklentileri nedeniyle hipnoza girdiklerine inanmamaktadır.

Hipnoz hakkında bilgi içeren dökümanları ilk seansta danışana verip incelemesini istemek ya da bazı internet sitelerini inceleyerek bilgilenmesini sağlamakta sujenin konuyla ilgili bilgi sahibi olması için uygulanabilecek yöntemlerdir. Daha önce yaptığımız hipnoz seanslarının görüntülerini izlettirmek de faydalı olur.

Tüm bunlardan sonra kişiye tekrar sorulur: “Kafana takılan aklını kurcalayan tereddüt ettiğin bir şey var mı?” Çünkü sujenin tereddütü varsa yaptığımız iş istediğimiz sonucu vermez.Kişinin inancı ve güveni tam olarak sağlandıktan sonra kişi hipnoza alınmaya hazırdır.

Op. Dr. Bülent Uran

ALINTIDIR.