Transandantal Meditasyon'un tekniği nedir?

Maharishi: Transandantal Meditasyon ruhu düşünme sürecinin başlangıcına götüren ve burada bilince dönüştüren doğal ve yorucu olmayan bir tekniktir. Aslında bunu okyanusta ortaya çıkan bir dalganın en sonunda okyanusun kendisi olmasına benzetebiliriz.

Düşünen ruh berrak bilinçle birleşir. Berrak bir bilince kavuşan insanların sonsuz üretkenliğe zekaya ve mutluluğa kavuşmaları mümkündür. Aslında bu tamamen doğa kanunun bir alanıdır. Ruh meditasyondan çıktığında çok daha enerjik üretken ve zeki olur. En önemlisi de davranışları doğa kanununun çerçevesini aşmaz.

Bu teknik neden yorucu değildir?

Maharishi: Transandantal Meditasyon'un yorucu olmamasının nedeni doğal olmasından kaynaklanıyor. İnsan ruhunun mutluluğu yakalaması prensibine dayanıyor. Ve insanların daha büyük bir mutluluk alanına kavuşmaları için çok fazla çabalamaları gerekmiyor. Radyoda beğendiğiniz bir melodiyi dinlerken daha çok hoşunuza giden başka bir melodiyi tercih etmeniz için çok fazla çaba harcamanız gerekmez öyle değil mi? Transandantal Meditasyon tekniği aslında tamamen ruhun bir başka yöne konsantre olmasını sağlamaktır. Yani ruhun 180 derece dönmesidir. İnsanların içlerindeki okyanusa doğru ilk adımı atmaları bile onlara bir büyü gibi gelir. Ve bu büyü sayesinde insanlar istem dışı bir şekilde huzurun içine düşerler.

Transandantal Meditasyon'u diğer meditasyonlardan ayıran unsurlar nelerdir?

Maharishi: Transandental Meditasyon'da ruhun konsantre olması ya da kontrol edilmesi gerekmez. Çünkü konsantrasyon insanda gerilmelere neden olur. Konsantrasyon istatik seldir. Transandantal Meditasyon ruhu daha farklı katmanlara kavuşturan dinamik bir süreçtir.

Herkes Transandantal Meditasyon yapabilir mi? Ön koşulları nelerdir?

Maharishi: Aslında önemli olan sadece öğrenme isteğinin olmasıdır ve öğrenme sürecinde genellikle bir de öğretmen olur. Yani Transandental Meditasyon'da öğretmen tarafından öğrenilir. Son 40 yıl içerisinde milyonlarca insan Transandental Meditasyon yapmayı öğrendi ve artık ışığı görme yolundalar.

'Işığı görme' ile neyi kast ediyorsunuz?

Maharishi: Işığı görme karanlıktan yoksun olmak demektir. Ve karanlıktan yoksun olmak hataların zayıf noktaların olmaması ve
her yerde her zaman başarıyı ve huzuru yakalamak anlamına gelir.İşte ışığı görmek budur. Doğa kanunuyla uyum içinde yaşayan insanlar doğanın içinde kaybolmazlar bu da karanlıktan uzak olmak demektir.

Birçok insan meditasyona zamanlarının olmadığını söyler. İnsanların böyle bir tutum içerisinde olmalarının nedenleri daha mutlu olmanın
daha başarılı olmanın daha huzur olmanın ne demek olduğunu bilmediklerinden kaynaklanıyor. İsterseniz bunu örneklendirelim: Birinsan ok atmak istediğinde okun daha hızlı gitmesini sağlamak içinoku geriye doğru çeker. Ancak ok atmasını bilmeyen bir insan "neyapıyorsun ok öne doğru gitmeli oku öne doğru çekmelisin" der. İşte Transandantal Meditasyon'un ne olduğunu bilmeyen insanlar da meditasyon karşısında şu tarz açıklamalar yapmakla yetinirler: Benim oturup da meditasyon yapacak kadar zamanım mı var? Bu dünyada daha çok işim var meditasyonda neymiş? Neden zaman harcayalım ki biz aktif insanlarız? Ama önemli olan insanların bu düşüncelerden kurtulmaları ve huzura kavuşmak için meditasyona başlamalardır.

Ayrıca insanların transandantal bilince kavuşmaları da çok önemlidir.

Transandantal bilinçle neyi kast ediyorsunuz?

Maharishi: Transandantal bilinç huzurlu sessiz ve birikimli bilincehayatımızın her aşamasında sahip olmamızdır. Üretici potansiyelincanlı olması ve aktif akımların belli bir düzenle çalışıyor olmasıdır. Yani transandantal yöntemi uygulandığında üretkenliğin her düzlemine kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde her anlamda daha rahat düşünebilir ve isteklerinizi daha rahat hayata geçirebilirsiniz.

Alıntıdır.