Her şeyden önce meditasyonu önemsemek ve ona özen göstermek gerekir. O insanı kendi merkezine götüren bir yoldur. Bu yüzden meditasyona başlamadan önce kendinizle ilgili imajınızı değerlendirmeniz son derece önemlidir. Eğer bir insan cinlere kötü ruhlara şeytana ve cehenneme inanıyorsa bu inancın doğurduğu korku panik suçluluk duygusu gibi durumlar derin meditasyon hallerinde ortaya çıkabilir Ama unutmayın ki bu tür inançlar bir şartlı reflekstir Bunlar tamamen korku ve olumsuzluk doğurmak için bize öğretilmiş sürekli yinelenerek içimize işlemiş şeylerdir.

Kendi gerçeğimizi kendimiz yaratırız. Meditasyonun başlangıç aşamalarında kişinin doğasının psikolojik ve dini oluşumu onun meditaktif deneyimine yansıyabilir inanç sistemleri birden “gerçeğe” dönüşerek birer hortlak gibi bizi taciz edebilir kendi içimize yönelmeye başlayınca koşullandırılmış inanç sistemlerimizi de harekete geçirmeye bazen de kendimizle ilgili yıllardır taşıdığımız olumsuz bir imajı acı verici bir şekilde parçalamaya başlarız. Bu içimizde öyle bir korku doğurabilir ki sonuçta bilmediğimiz bir melekle gitmektense “bildiğimiz şeytanla” kalmayı yeğleyebiliriz. Korku içimizdeki Tanrı’ya ulaşmamızı engeller.

İnsan kendi içsel varlığı üzerine ciddi biçimde düşünmeye başlaması olgunlaşma sürecinde atabileceği en büyük adımdır. Bu adım eski varsayımlarımızı ve inançlarımızı sorgulamaya karar verdiğimizde çok acı verici bir hale gelebilir. Hepimiz geçmişin kötü izleriyle dolu incinmiş yaralanmış varlıklarız. Sırtımızda taşıdığımız bu olumsuz yük meditasyonla hafifletilebilir ama bu aynı zamanda bazı çirkin gerçeklerle yüzleşmeye ve sonra onlardan kurtulma cesaretini göstermeye hazır olmak demektir. Burada kurtulmak bildik sınır taşlarının güvenliğinden ya onlar vasıtasıyla kendimizi başkalarının iradesine teslim ettiğimiz ve sırladığımız alışkanlıklardan kurtulmak demektir.

Taşıdığınız imaj ne denli sefil edici olursa olsun sizin tutunmak istediğiniz imajdır. Bunun nedeni yalnızca bu imajın size güven verici bir şekilde bildik gelmesi değil: ama bu imajın kendinizle ilgili konularda başkalarını suçlamanıza izin verdiğini bilinçsiz olarak fark etmenizdir.

Kaynak: Shirley Maclaine Dışarıda Hiçbir Şey Var.


Alıntıdır.