Mudralar ( Parmak Yogası )


Mudralar parmak yogası olarak da adlandırılır ve ellerin özellikle parmakların durus şekilleridir. Mudra sükunet sessizlik ve huzur demektir.Bir parmak ile bir digerine dokunma yoluyla bedenimizi ve zihnimizi etkin bir şekilde uyarabiliriz.
Mudralar oturarak yatarak ya da yürürken uygulanabilir. İlk baslarda parmaklar acıyabilir ancak zamanla alışılır. Beden durusunuz simetrik ve gevsemis olmalıdır. Sandalyede oturuyorsanızayaklarınız yerde
olsun.Yerde bağdaş kurabilirsiniz. Yatıyorsanız doğal olarak sırt üstü yatmak en uygunudur. Önemli olan rahat ve gevsemis olmaktır. Mudralar rasgele uygulanmamalıdır. Bir tane seçip belirli bir zaman planında uygulayınız.Bir kaç gün aynı mudraya odaklanınız.Kronik rahatsızlıkların iyilesmesinde bu çalısma süresi aylar
alabilir.Bedenimizdeki bir hastalık daima hasta eden düşüncelerle ilgilidir.İçimizdeki iyilesmeler tüm dünyamıza yansır. Ancak sifanın her alanda kendini göstermesi için zamana ihtiyaç vardır.Dolayısıyla kendinize zaman tanıyın.Mudra için önce 5 dakika ile baslayın. Normal çalışmanın ideali günde 2 kere 5 den 30 dakikaya kadar zaman içinde uygulamadır.
Mudra uygularken size sıcak basabiliracı çekebilirsinizbir yeriniz agrıyabilir.Üzerinize yorgunluk çökebilirya da üsüme tutuptitreyebilirsiniz. Ancak bir süre sonra keyifiniz yükselerek zihniniz dinçlesmeye baslayacaktır.
Çakraların parmaklara karsılık sınıflanması tüm yoga okullarında aynı olmasa da genel kabul solar pleksusun bas parmakda olmasıdır.Serçe parmak sakral orta bogazisaret kalp yüzük parmagı da kök çakrasına karşı gelir.