Mudralar Nasıl Nerede ve Ne Zaman Uygulanır?

Ellerin hareketliliğinin tüm bedenin üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bedenin belli bir kısmında gerginlik varsa ellerin belli noktalarında karşılığı bulunmakta ve kendini buraya yansıtmaktadır.

Mudralar; otururken yatarken ayaktayken ya da yürürken uygulanabilir. Sadece beden duruşumuzun simetrik ve merkezle dengede bulunması gevşemiş ve rahat olması yeterlidir. Uygulama esnasında bir sandalyede oturuyorsanız sırtınız dik olmalı ve ayaklarınız yere temas etmelidir.Eğer yatıyorsanız boynunuz rahat etmeli ve sıkışmamalıdır. Önemli olan rahat ve gevşemiş olmanızdır. Çünkü gerginlik ve kasılma içsel enerji akışını engeller.Mudralarla yapmaya çalıştığımız şey enerji akışını sağlamaktır.

Uygulama esnasında yürüyorsanız; sakin ritmik uygun adımlar atmalısınız. Ayaktaysanız; bacaklarınız kalça genişliğinde birbirinden ayrı dizler rahat ve ayak uçları karşıya bakıyor olmalıdır.
Mudra meditasyon esnasında uygulanabilir. Bu sayede meditasyon süresini uzatabilirsiniz.
Meditasyonda enerji akışını Mudra uygulaması sayesinde enerji akışını kontrol edebilirsiniz.
Mudralar meditatif bir ortamda ve dengeli bir atmosferde uygulanmalıdır. Mudralar aracılığı ile enerji alanlarını pozitif anlamda uyarılmaktadır.

Mudraları uygularken kendi içimize dönüyor olmamıza dikkat etmeliyiz. Her gün birkaç dakikada olsa sesiz ana ihtiyacımız vardır. Önemli olan zamanın uzunluğu değil sessizliğin niteliğidir.

Sabah uyandıktan bir iki dakika sonra ve gece uyku saatinden bir iki dakikaönce yemekten sonra işinizin dinlenme aralarında Mudralar uygulanabilir.Ama en uygunu sesiz ve meditatif bir ortamdır.

Mudralar birbiri ardına rastgele uygulanmamalıdır. Her seferindebir Mudra seçinya da en fazla üç; bunlar belli zaman ve plana göre uygulanmalıdır. Hintli Mudra araştırmacısı Dev Keshavgünde 45 dakikalıkbir Mudra tavsiye etmektedir. Bu 45 dakika 15 dakikalıkzaman bölümlerine ayrılabilir.Mudranın etkisini görmek istiyorsak günlük olarak ayarlıaynı saatlerde aynı sürede uygulanması uygun görülmektedir.Mudralar istenilen sonuç alındığında bırakılmalıdır. Örneğin; bir yerimiz ağrıyor ve ağrı merkeziyle ilgili Mudrayı uyguladıysak etkisini gördüysek Mudra uygulamasını bırakmalıyız. Diğer mudralar günde 2 veya 4 kez 3 ila 30 dakika arasında uygulanmalıdır.