Yoga duruşu denince akla ilk gelen duruşlar bir çeşit bağdaş kurma duruşu olan padmasana ya da tek ayak üzerinde yapılan ağaç duruşu belki de savaşçı duruşlarıdır. Belki de yoga duruşunu görselleştirirken ayakta yapılan duruşlar daha iyi göründüğünde böyledir bu. Şimdi ise yogada sırt üstü yapılan ve orjinal adı da ceset duruşu olan duruşu ele alacağız. Bu adı sevmezseniz duruşa derin gevşeme ya da savasana duruşu diyebilirsiniz.

Sırt üstü uzanılır. Odanı havalandırılmış olması ışığın keskin olmaması tercih edilir belki güzel koku belki de yumuşak bir müzik bize yardımcı olabilir. Kollar gövdeden yaklaşık on beş cm. yanlara açılır avuçlar yukarı bakar ve parmaklar da hafifçe içe kırılmıştır. Bacaklar ve ayaklar simetrik olarak iki yana açılır ki bacakların arasının 30 derece olması bele olan yüklenmeyi azaltacağı için önemlidir. Boynumuz sağa ya da sola düşmeden bedensel simetriyi korumamızda önemli bir rol oynar. Yine de en küçük bir rahatsızlık duyuyorsak duruşta küçük değişiklikler yapabiliriz. Üzerimize hafif bir örtü alabiliriz. Gözlerimize içi lavanta doldurulmuş göz yastıkları koyabiliriz.Sadece 5-6 dakikalık bu duruş bile bize bedensel rahatlığı sağlamaya yeter. Ancak biz biraz daha zaman açalım kendimize. Ve sol bacağımızı yerden 20 cm. kadar kaldırıp sıkıp tekrar yere bırakalım aynısını sağ bacağımız için de uygularız. Sonra önce sol elimizi kaldırıp sıkıp aynı şekilde yere bırakıyoruz ve sağ elimizle devam ediyoruz. Gövdemizi kalçadan kaldırıp yere bırakıyoruz. Göğüs kafesimizi şişiriyoruz havayla doldurup bırakıyoruz. Ve omuzlarımızı kulaklarımıza doğru çekip belimize doru itiyoruz. Boynumuzu hafifçe sola ve sağa çeviriyoruz. Yüz kaslarımızı burna doğru sıkmak ve hemen ardından ağzımızı açıp dilimizi çıkararak ağızdan birkaç kez solukmak da yüzümüzü rahatlatacaktır.
Bunu tüm bedenimizi tüm kaslarıyla birkaç kez sıkıp gevşeterek de yineleyebiliriz.

Burada hem derin gevşeme duruşunu hem de derin gevşeme duruşun yapılabilecek bir gevşeme çalışmasını ele aldık. Birkaç kez denedikten sonra bu çalışmaya alışırsınız ve sadece on dakikalık bir uygulamayla bile çok yararını görürsünüz.

B.Ercan