Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Raja Yoga

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Raja Yoga

  Raja Yoga fiziksel duruşları nefes tekniklerini ve meditasyonu içeren bir sistemdir. (Hatha Yoga olarak adlandırılan fiziksel duruşlar ve nefes tekniklerinin uygulandığı okul Raja Yoganın bir alt koludur.)

  Patanjali'nin kaynak eseri Yoga Sutra'da Raja Yoga'nın 8 bölümü olduğundan bahsedilmiştir.

  • Yama'lar:


  • Kendimize hakim olma ile ilgili ilkelerdir.
  • Niyama'lar: Gözlemleme yapmamız için gerekli ilkelerdir.
  • Asana'lar: Fiziksel Duruşlardır.
  • Pranayama*: Nefes teknikleri ile evrensel enerji Prana'nın içimize çekilişi ve Kundali'nin uyandırılmasıdır.


  • Meditasyon aşamaları:
  • Pratyahara: Dikkatin dış dünyadan iç dünyaya yöneltilmesidir.
  • Dharana: Konsantrasyondur.
  • Dhyana: Konsantrasyon halinde kişinin kendisni zorlamadan kalabilmesi durumudur.
  • Samadhi: Yoga'nın nihai hedefi olan Evrensel Bilinç ile birleşmedir.

  B.K.S. Iyengar Raja Yoga'nın bölümlerini bir ağacın bölümlerine benzetmiştir. Iyengar'a göre Yoga Ağacının kökleri yama'lar gövedisi niyama'lar dalları asana'lar yaprakları paranayama'dır. Ağacın özsuyu dhrana ağacın verdiği çiçek dhyana meyve ise samadhi'dir. Burada Iyengar'ın söylemek istediği bir ağacın ancak bu bölümlerin hepsi bir arada olursa bir bütün olabileceğidir. Yani Yoga yolundaki bir öğrenci Samadhi'ye ulaşabilmek için Yoga'nın tüm bu bölümlerini bir arada uygulamalıdır.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yama'lar

  Hem Yama hem de Niyama'lar Yoga'nın temel taşlarıdır. Eskiden Hindistan'da kişi Yoga yolunda ilerlemek istediğinde öğretmeni kendisinden öncelikle yama ve niyama'ları uygulamasını ve bunlarda kusursuzlaşmasını ister kişiyi ancak ondan sonra öğrenci olarak kabul edermiş.

  Günümüzde isteyen Yoga'yı istediği yerden itibaren öğrenebilmektedir. Yine de ustalar öğrenci Yoga yolunda ciddi ise öğrencinin bir gün mutlaka eksik taşları yerine koyması gerekeceğinden bahsetmekte ve Samadhi'ye ilerleyen yolda bu temel taşların çok büyük önemi olduğunu ve hatta bu etik ilkelerin uygulanmaması halinde Samadhi'ye ulaşılamayacağını söylemektedir.

  Beş adet Yama vardır.
  Bunlar;

  Ahimsa:Şiddet Kullanmama/ zarar vermeme
  Satya:Doğruluk
  Asteya:Çalmama
  Brahmacharya:Tensel zevkleri kontrol etme
  Aparigraha:İstifçilik yapmama / açgözlü olmama

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ahimsa - Zarar Vermeme

  En basit anlamda çevremize ve kendimize karşı şiddet kullanmamadır.
  • Bu öğretiyi uygulayan Yogiler vejeteryan olarak öldürmeyi reddederler.
  • Günlük yaşamdan bir örnek vermek gerekirse stres altındaysak ailemize ani bir çıkış yapabilir sonra da bu çıkışı yaptığımız için kendimize kızabiliriz. İşte bu durumda hem çevremize hem de kendimize şiddet kullandık demektir.
  • Bununla beraber fark etmediğimiz pek çok üstü kapalı şiddet kullanma yolu da vardır. Örneğin "bir şey yapmama" bunun en açık örneğidir. Bir arkadaşınıza bir kitap ödünç verdiyseniz ve size kitabı geri getirmeyi ihmal ettiyse kitabı ondan geri istemez bunun yerine bir şekilde durumu fark edip utanmasını sağlarsanız yine şiddet kullanmış olursunuz.
  • Ayrıca düşüncelerimizden de sorumlu olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Kendimize uyulayacağımız belki de en büyük şiddet olduğumuz gibi görünmemek ya da göründüğümüz gibi olmamaktır. Bu nedenle düşüncelerimizin ne kadar şiddet içerdiğini özellikle kontrol etmeliyiz.

  Şiddet kullanmama deyince genelde insanın kafasına şöyle bir düşünce gelir; "Yaşamak için şiddet kullanmalıyım. Tehdit altındaysam örneğin biri kafama bir silah dayasa bu öğretiyi uyguladığım için kendimi korumayacak mıyım?"

  Bu fikre cevap olarak Judith Lasater'in Living Your Yoga adlı kitabında okuduğum ve çok beğendiğim eski bir hint hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum:

  Gezgin dervişlerden biri öğretisini anlatmak için bazı köyleri her yıl ziyaret etmekteymiş. Yıllardan bir yıl köye girdiğinde büyük tehditkar bir yılanın insanları korkuttuğunu görmüş. Derviş yılanla konuşarak ona ahimsa'yı öğretmiş ve köyden ayrılmış. Bir sonraki sene köye geri döndüğünde yılanı yine görmüş; ama bu sefer o heybetli varlık çok zayıf ve çürükler içindeymiş. Derviş yılana ne olduğunu sormuş yılan da ona ahimsa öğretisini kalben uyguladığını ve köyü tehdit etmekten vazgeçtiğini söylemiş. Ancak bu sefer korkutucu olmadığı için köyün çocukları onunla alay edip üzerine taşlar atmışlar ve o da saklandığı yerden çıkmaktan korktuğu için yiyecek bulamamaktaymış. Derviş kafasını sallayarak şöyle demiş: "Ben şiddet kullanmamanı öğütledim asla ıslık çalmamanı ve tıslamamanı söylemedim..."

  Ayrıca Patanjali Yoga Sutra'sında (35. dize) "Yogin(in yaşamı) zarar vermeme etiği üzerine kuruluysa tüm düşmanlık onun bulunduğu yeri terkedecektir." der. Yani bir kişi şiddet kullanmama öğretisini mükemmel bir şekilde uyguluyorsa çevrenizdeki düşmanlık ve şiddet de kaybolacaktır ve zaten kimse sizin kafanıza silah dayamıyacaktır.
  Ahimsa'yı uygulayan Yogilerden belki de en tanınmışı Mahatma Gandhi'dir. Aşağıda benimsediği ve öğütlediği hayat felsefesinin kısacık sözlere dökülmüş halini bulabilirsiniz.

  "Düşünceleriniz olumlu olsun
  çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur .
  Sözleriniz olumlu olsun
  çünkü sözleriniz davranışlarınız olur
  Davranışlarınız olumlu olsun
  çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur
  Alışkanlıklarınız olumlu olsun
  çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur .
  Ve değerleriniz açıkolsun
  çünkü değerleriniz kaderiniz olur."

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kendimize ve çevremize yalan söylememektir. Doğruluğun bir kaç seviyesi vardır:
  • En temel olan Doğruluk uygulaması günlük hayatımızdaki uygulamadır; Ne gördüğümüz ne hissettiğimiz ne düşündüğümüz hakkında açık olmaktır. Aslında açık olmak dediğimizde çok basit bir şeymiş gibi görünür ama aslında uygulaması zordur. Çünkü kimseyi incitmediğine inandığımız "beyaz yalanlar"ı sürekli olarak kullanırız. Bu tip yalanların kullanılması kişiye yalanın çok da kötü bir şey olmayabileceği fikrini aşıladığından kullanılmaması tavsiye edilir.
  • Daha geniş anlamda Doğruluk uygulaması içsel dürüstlüktür. Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin birinin yere cüzdanını düşürdüğünü görürseniz ve çevrenizde bir kaç kişi varsa ve siz kalkıp cüzdanı o kişiye verirseniz bu dürüstlüktür. Ama çevrenizde kimse olmadığı halde ve cüzdanın düştüğünü kimsenin görme ihtimali yoksa bile siz yine de kalkıp o kişiye cüzdanını verirseniz bu içsel dürüstlüktür.
  • Bu prensibin en üstün anlamı ise evrensel doğruluğun ete kemiğe bürünmüş hali olmaktır.

  Daha önce de söylediğim gibi tüm etikler bir arada uygulanmalıdır. Bir arada kullanılmadığında Doğruluk etiği suistimale çok açıktır ve çok tehlikeli bir silaha dönüşür. Çünkü doğru söylemek adına çevremizdeki insanları çok kolaylıkla incitebiliriz.
  Örneğin Ahimsa - Şiddet Kullanmama etiği mutlaka gözetilmelidir. Örneğin bir arkadaşınızın elbisesini beğenmemişseniz ve size beğenip beğenmediğinizi sorarsa doğruluk etiği gereği ona ne hissettiğinizi tam olarak söylerseniz onu kıracağınız için şiddet kullanmış olacaksınız. Bunun yerine örneğin üzerine iyi oturduğunu söyleyebilirsiniz.
  Alice Christensen Yoga of the Heart isimli kitabında bu konuyla ilgili çok güzel bir hikaye anlatır:

  Bir usta bir ormanda iken önce koşan bir geyik görür hemen arkadasından bir avcı kendisine yaklaşarak etrafta kaçan bir geyik görüp görmediğini sorar. Usta yalan söylerse Doğruluk etiği uygulaması bozulacak ve yalan söylemiş olacaktır ancak avcıya geyiğin gittiği yönü söylerse de geyiğin akıbetini bildiğinden şiddet kullanmış olacaktır.

  Bu nedenle usta avcıya şu şekilde cevap verir: "Gözlerim gördü ama konuşamaz. Ağzım konuşabilir ama görmedi."

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Asteya - Çalmama

  Çalma eylemi yokluk hissinden kaynaklanır. Eğer siz sizde birşeyin olmadığını düşünürseniz o şeye sahip olma arzusu duyar ve bir şekilde almaya çalışırsınız. Çalmama etiğini uyguladığınızda ise ihtiyacınız olan veya istediğiniz herşeyin zaten sizinle olduğu bilgisine ulaşırsınız.
  • Çalmama etiğinin seviyeleri:
  • Herkesin bildiği bir maddeyi bir başkasından gizlice izinsiz almaktır.


  • Daha geniş anlamda Çalmama ise kendinizden ya da bir başkasından zaman güç enerji dikkat güven ve benzeri erkleri çalmaktır.

  Örneğin meditasyon yapıyorsunuz ve aklınızdan binlerce düşüncenin geçmesine izin verdiğiniz için bir türlü konsantrasyon olamıyorsunuz. İşte o an kendinizden meditasyonla gelecek huzuru içsel mutluluğu çalıyorsunuz
  Başkalarından ne çalabilirim diye düşünüyorsanız örneğin çevrenizdeki sevgi ilişkilerine bir göz atın. Genellikle modern dünyamızda yaşanılan sevgi talepkardır; karşı taraftan sürekli sevgi şefkat hoşgörü anlayış zaman ilgi bekler. İşte böyle bir ilişkide bir taraf alıcı iken diğer taraf verici olmaya mahkum edilir... Verici taraf çoğu zaman durumu o kadar kabullenir ki ne verdiğinin veya ne kadar zamandır verdiğinin farkında bile olmaz ve yıllar geçtikçe kendisinin de anlam veremediği halde içten bir öfke duymaya başlayarak eşini suçlamaya başlar. "En güzel yıllarımı sana verdim!" ya da "Senin için saçımı süpürge ettim!" eski Türk filmlerinde bolca rastladığımız çok klişe örnekler olmakla birlikte aslında gerçekten de toplumun bir parçası olan çok tipik çalma örnekleridir.

  Çalmama etiği anlatılırken hep elimizde olanın bize verilmiş bir hediye olduğu ve aslında bizim olmadığı vurgulanır. Ölürken -bedenimiz dahil- her tür maddeyi bu dünyada bırakıp gittiğimize göre bu dünyada sahip olduğumuz herşey aslında bize bir süreliğine verilmiş emanetlerdir. Elbette ki bu emanetlerin bize verilmiş olması nedeniyle bu hediyeleri mutluluk içinde kullanmamız en doğal hakkımızdır. Elimizde olan herşeyin ilahi birer hediye olduğunu düşünmemiz ise bunları kaybetme korkumuzu silip atarak bizi rahatlatacak elimizdekini koruma ihtiyacımızı ve stresimizi azaltacaktır.

  Çalmama etiğini mükemmel olarak uyguladığımızdaysa arzuladığımız herşeye sahip olacağız. (Patanjali'nin Yoga Sutraları 2. kitap 37. dize)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş