Geçmişte yaşadığımız acılar diğer insanlardan duyduğumuz bilinçaltımızda yer etmiş sözler nedeniyle kalbimiz bloke olduğunda sevme kapasitemiz azalıyor. Pişmanlık şüphe sahip olma ihtiyacı bağımlılık acı melankoli depresyon gibi duygular ortaya çıkıyor. Aşağıdaki sette yer alan hareketler nefes çalışmaları ve meditasyonla bu kilidi açtığımızda umut ve ilham dolu bir insan oluyoruz. Herkese ve her şeye koşulsuz sevgi duyabiliyoruz. “Erkek adam sevdiğini belli etmez” gibi cümleler “Bağlanmaktan korkmak” gibi kavramlar artık hayatımızdan çıkıyor.

Isınma hareketlerinden sonra lotus pozisyonunda oturun. Elleriniz Venüs kilidinde (parmaklar birbirine geçirilmiş işaret parmakları ileriye doğru uzanmış) alnınızı yere doğru indirirken kollarınızı arkada havaya kaldırın. Kollar mümkün olduğunca düz omuzlar geride ve aşağıda uzun derin nefesler alıp verin. Kalbinizi açın. Alnınız yere değmiyorsa bir yastık veya battaniye kullanabilirsiniz. 3 dakika.

Aynı oturma pozisyonunda sağ kol solun altına gelecek şekilde kendinize sarılın ve 60 derece öne doğru eğilin. Sırtınız dik ve boynunuz uzun olsun. Uzun derin nefeslerle 3 dakika tutun.

Kollar önünüzde yere paralel eller açık olacak şekilde uzun derin nefesler alın. Avuç içlerinizdeki ısıyı hissedin. 3 dakika. Daha sonra elleri iyice sıkın ve rahat bırakın.

Elleri birbirine daireler oluşturacak şekilde sürtün. 3 dakika.

Dirsekler kırık kollar önde sağ kol size daha yakın olacak sol kol biraz daha dışarıda olacak şekilde kalp hizasında tutun. Avuç içleri birbirine baksın. Ellerinizin arasındaki enerjiyi hissetmeye odaklanın. 7-15 dakika.

Kollar 60 derece açıyla yukarıda parmaklar içeri kıvrık başparmaklar açık bir şekilde uzun derin nefesler alın. Kolları geriye ve omuzları aşağı doğru alarak kalbi iyice açın. 2 dakika derin nefeslerden sonra 1-2 dakika ateş nefesi yapın. (Ateş nefesi burnumuzdan nefes alıp verirken göbek deliğimizi ileri ve geri hareket ettirerek nefesi pompaladığımız bir teknik. Ağzınızı açıp dilinizi dışarı çıkarın ve sanki bir köpek gibi ağzınızdan soluyun. Şimdi aynı hareketi ağzınız kapalı sadece burnunuzdan nefes alıp vererek yapın.)

Elleri birbirine daireler oluşturacak şekilde sürtün. 3 dakika.

İyice ısınmış olan elleri kalbinizin önünde sağ avuç yukarıda olacak şekilde tutun. Avuçlarınızın içinde altın sarısı ışıktan parlayan bir top tuttuğunuzu hayal edin. Her nefeste bu ışık topu daha da genişlesin ve siz dahil herkesi kapsasın. 10-15 dakika.

Sırt üstü yatıp dinlenin. 10 dakika.

Bitirmek için rahat bir oturma pozisyonunda kendinizle hayatınızla ilgili sevdiğiniz şeyleri düşünün ve onlara teşekkür edin.

Sonsuz güneş üzerinizde parlasın
Sevgi her yanınızı sarsın
İçinizdeki saf ışık
Yolunuzu aydınlatsın

Alıntı