5 PRENSİP
Klasik yoganın uygulanması gereken 5 temel prensibi vardır. Bunlar; Doğru egzersiz doğru beslenme doğru nefes doğru rahatlama doğru meditasyondur. Bu 5 ilke klasik yoganın özünü oluşturur.

DOĞRU EGZERSİZ

Bizim fiziksel vücudumuz ancak hareket ederek sağlığına kavuşur ve korur. Eğer bizim yaşam tarzımız kaslarımızın eklemlerimizin özellikle omurgamızın doğal hareketini sağlamazsa belli bir zaman sonra bedenimizde hastalık ve büyük rahatsızlık baş gösterecektir. Egzersiz uygulayan öğrenciye uygun olması gerekir ki fiziksel zihinsel ve ruhsal anlamda yarar sağlasın.

DOĞRU NEFES

Yoga bize akciğerlerimizi en üst kapasiteyle nasıl kullanacağımızı ve nefesi kontrol etmenin nasıl olduğunu öğretir. Uygun nefes alma şekli derin yavaş ve ritmik olmalıdır. Nefesimizi bu şekilde kullanmak bize canlılık ve zihinsel açık getirir.

DOĞRU GEVŞEME

Arabalar uçaklar telefonlar bilgisayarlar ve diğer modern teçhizatlarının icadından uzun zaman önce Rishi’ler (Bilgeler ilk yogiler) ve onların öğrencileri yogiler derin gevşemenin çok güçlü tekniğini buldu. Bir gerçek olarak stresle başa çıkmak için modern terapiler bu gevşeme metotlarını yogadan ödünç aldığı açıkça belli olmaktadır. Yogayı tam olarak uygulayan kişi bütün kaslarını derince gevşeterek sinir sistemini gençleştirebilir ve derin bir içsel huzur ile hedefine ulaşabilir.

DOĞRU BESLENME

Beslenmemiz sadece fiziksel vücudumuzu inşa etmekle kalmayıp zihnimizi de etkilemektedir. Yogiler fiziksel sağlığa ve verimliliğe çok dikkat ettiği için et ve et ürünlerinden fakir beslenmeyi savunur. Bu Yogik yaşam tarzının gerekli bir parçasıdır.

MEDİTASYON ve DOĞRU DÜŞÜNME

Biz ne düşünüyorsak o oluyoruz; hepimizin ortak ve en önemli noktası budur. Doğru ve yaratıcı düşüncelerin canlılık ve sağlık getirdiğinin farkında olmamız gerekir. Yoga çalışmaları yaparak yaşamda olumlu bir tavıra nasıl sahip olunacağını öğrenerek geliştirebiliriz. Meditasyon düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde zihnin üzerimizdeki kontrolü son bulacaktır.

ALINTIDIR.