Bu hareketi yapmak sanıldığının aksine büyük bir güç gerektirmez. Sadece düşeceğimizle ilgili korkularımızdan sıyrılmamız yeterlidir. Asana'ların kralı olarak adlandırılır.Bu hareketi doğru olarak yapabilmek için aşağıda bahsi geçen tüm aşamaları mutlaka yapın. Bacaklarınızı dengenizi kaybetmemek için acele olarak yukarı kaldırırsanız duruşunuz muhtemelen yanlış olacaktır. Bu hareketi başlangıçta odanın ortasında denemektense bir duvara ya da tercihen duvara dayanmış bir iskemleye yaslanarak denemenizi tavsiye ederim. Böylece düşme ve bir yerinizi incitme riskini yok etmiş olursunuz.

Damar sertleşmesi veya beyin damarlarında tıkanıklığından şikayetçi olanlar ve hipertansiyon anevrizma hastaları bu hareketi uygulamadan önce doktora danışmalıdır.

Parmaklarınızı birbirinin içinden geçirerek ellerinizi kenetleyin. Yere diz çökerek başınızı ellerinizin arasında yere yerleştirin. Elleriniz sadece başınızın tepesinde arkaya doğru gitmesini engelleyecek şekilde bir destek görevi görecektir.

Yavaşça kollarınıza ve başınızın tepesine ağırlığınızı vererek ayaklarınız üzerinde durun. Bacaklarınızı dizlerinizi bükmeden başınıza doğru küçük adımlarla yaklaştırın.

Yeterince yaklaştığınız zaman ağırlığınızı tamamen kollarınıza ve başınıza vererek bacaklarınızı yerden kaldırın. Dizleriniz hala kırık olsun.

Daha sonra ağırlığınızı hafifçe geriye vererek ayak tabanlarınızın yeri göstermesini sağlayın.

Sonra yavaşça dizlerinizi yukarı kaldırarak bu pozisyonda durun. Ayak parmak uçlarınız gergin olmamalıdır. Başlangıçta 1 dakika durarak başlayın ve kademeli olarak 10 dakikaya kadar süreyi uzatın.

Hareketi tamamladıktan sonra yavaşça yere geri dönün.

Yere döndükten sonra kan dolaşımınızın normale dönmesi için mutlaka Şaşankasana - çocuk duruşunda bir kaç dakika durun. Bunun için dizleriniz üzerine oturarak alnınızı yere koyun. Kollarınızı bedeninizin iki yanına rahatça bırakın.

ALINTIDIR.