Ölü yatışı asanalardan önce iki asananın uygulanışı sırasında dinlenmek için ve asanalarımız bittikten sonra derin rahatlama için kullanılır. Asanalara başlamadan önce ve iki asana arasında uygulanışı: Uygulanışı son derece basittir. Çocuğunuzun sırt üstü yere uzanmasını sağlayın. Avuç içleri açık olmak üzere gözlerini kapamasını ve kendisini gevşeterek bedenini rahatlatmasını söyleyin. Asanalar bittikten sonraki uygulanışı Çocuğunuzun sırt üstü yere uzanmasını sağlayın. Avuç içleri açık olmak üzere gözlerini kapamasını söyleyin. Daha sonra ayaklardan başlayarak bedenini yukarı doğru yavaşça gevşetmesini söyleyin. Bunu görselleştirmenin en kolay yollarından biri bedendeki kasları küçük askerlere benzetmek ve gevşetme sırasında bu küçük askerlerin bedenini terk ettiğini söylemektir. Böylece önce ayaklarındaki küçük askerler yürüyerek ayaklarını terk edecek sonra yavaşça bacaklardaki basenlerdeki kollardaki kalçalardaki göğüsteki ve yüzdeki askerler de bedeni terk edecektir. Daha sonra Children's Book of Yoga kitabında Thia Luby'nin önerdiği aşağıda yazılı görselleştirmeyi sakin ve yavaş bir biçimde okuyun/ anlatın.

"Sevimli bembeyaz pamuk gibi bir bulut gökyüzünden aşağı doğru geliyor. Bulut sana yaklaşınca sen yavaşça buluta tırmanıyorsun. Bulut tekrar yukarı doğru yükseliyor. Sen yumuşacık bir yastıkta yatıyormuş kadar rahatsın. Yukarıda diğer bulutların farklı renk ve boylarını görüyorsun. Vücudun bir kuş kadar hafif! Mutlusun ve huzurlusun. Bulut üzerindeki gezintinin tadını çıkarıyorsun.

Sonra bulut tekrar aşağı doğru yavaş yavaş inmeye başlıyor. Bulut yere inince dikkatlice buluttan aşağı iniyorsun. Yere ayak basınca bedeninin tüm ağırlığını hissediyorsun." (Eğer küçük askerler hikayesini anlattıysanız askerleri geri çağırın.)

Daha sonra çocuğunuza derin bir nefes almasını ve bir kedi gibi gerinmesini söyleyin.

Gerinirken aynı anda miyavlamaya başlaması duruşu daha da eğlenceli kılacaktır!

Daha sonra kalkıp bağdaş kurup oturabilir.