Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Yoga'nın Bilinen Tarihi

  Aslında kimse Yoga'nın başlangıç tarihini bilmemektedir. Yoga'nın kökü yazılı tarihin gerisine uzanır. Hatta Yoga'nın insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenir.Yoga'ya ail elimizdeki en eski belge yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkartılan ve üzerinde Yoga yapan insan figürleri bulunan 5000 yıllık mühürlerdir.

  Yoga ile aşina olmayanlarımız genellikle Hindu dininin bir uzantısı olarak görür ve bilmeden pagan bir ritüelin bir parçası olmaktan çekindiği için Yoga'dan uzak durur. Ancak Yoga bir din değildir! Aslında Yoga tarihinin bu kadar eskiye dayanması da Yoga'nın bir din olmadığının en kesin kanıtıdır. Çünkü Yoga bilinen tüm dinlerden (Hinduizm dahil!) daha önce başlamış bir felsefedir.

  Yazının bulunmasından sonra da bilgiler ağızdan ağıza öğretmenden öğrenciye aktarıldığından malesef bu eski zaman diliminden geriye elimizde sadece bazı vecizeler kalmıştır. Onlar da mistik deneyimi olmayan öğrenciye bir şey ifade etmeyecek küçük notlardır. İşte bu nedenle önemli alimler bu metinleri çok kereler tefsir etmiştir.

  YOGA FELSEFESİ
  Yoga binlerce yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmış bir sistemdir. Bu sistemi her isteyen uygulayabilir; özel giysilere aletlere ihtiyacınız yoktur. Sadece yere serebileceğiniz seccade büyüklüğünde bir örtüye (yüzümüzü bazı pozlarda yere koyacağımızdan yere örtü koymak daha hijyeniktir.) ve özdisipline ihtiyaç vardır.

  Yoga yapan kişilere yogi adı verilir. (Bayanlara yogini denir.) Eski zamanlardaki büyük yogi'ler insanın çevresiyle uyumlu yaşayabilmesi için öncelikle kendisiyle uyumlu yaşaması gerektiğini bu nedenle de insan doğasının tam olarak anlaşılabilmesinin önemli olduğunu söylemişlerdir. Büyük yogiler insanı farklı bedenlerde incelemektedir.

  Yoga kelime anlamıyla birleşmek demektir. Yoga'da amaç fiziksel ruhsal ve zihinsel bedenlerimizin birleşmesiyle "Tanrı Bilinci"'ne erişmektir. İşte bu Tanrı Bilincine ermek meditasyon çalışmalarının son aşaması olan Samadhi'dir.

  Peki Yoga yolunda olan herkesin amacı Samadhi'ye ermek mi olmalıdır? Elbette ki hayır.

  Bhagavat Gita Yoga yapan dört öğrenci tipinden bahseder;
  •Acı çeken kişi; dinmeyen bir acıyı dindirmeyi amaçlayan öğrencilerdir. Bu acı fiziksel bedenin bir yerinde incinme ağrı olabileceği gibi zihinsel de olabilir.
  •Dünya nimetlerini arayan kişi; sağlık ve başarı için bir strateji geliştirmeyi hedefleyen öğrencilerdir. Burada amaç bir strateji bularak dünya nimetlerinden azami fayda sağlamaktır.

  •Bilgi arayan kişi; bütünlüğe ulaşma arzusu duyan öğrencilerdir.
  •Bilge adam; büyük Yogilerdir.

  Siz bu öğrenci tiplerinden herhangi birine uyuyor olabilirsiniz. Niye ben diğer öğrenci tipi değilim diye düşünerek kuruntuya kapılmanın gereği yoktur.

  Herkesin hayattaki hedefi farklıdır ama ne olursa olsun tüm hedefler eşit derecede mükemmeldir. Bilmenizi isterim ki Yoga yolu herkese açıktır. Yogayı dileyen herkes dilediği nedenlerden ötürü yapmaya başlayabilir ve istediği anda yapmaktan vazgeçebilir. Yoga kimsenin ya da hiç bir kuruluşun tekelinde değildir.

  GURULAR
  Bir Yoga öğrencisinin bir Gurusu olmalı mıdır? Swami Sivananda'ya göre evet olmalıdır. Guru öğrenciyi yönlendirir kendisi de aynı yollardan geçmiş olduğu için öğrenciye yol gösterir. Yine de pek çok öğrenci başlangıçta kendi başlarına Yoga'yı yapmaya başlamakta ancak bir öğretmen ihtiyacı hissettikleri zaman bir arayışa girmektedir. Önemli olan doğru guru'yu bulabilmektir. Doğru gurunun kim olduğu konusundaki kriterleri yine Swami Sivenanda'dan alalım:
  Gurunun

  •varlığıyla huzur buluyorsanız
  •Söylevleri size ilham veriyorsa
  •Şüphelerinizi ortadan kaldırabiliyorsa
  •Açgözlülükten öfkeden ve şehvetten arınmışsa
  •kendini beğenmiş değilse sevgi doluysa ve ben-merkezci değilse
  •sizin inançlarınıza saygı gösteriyorsa ve öğretisiyle size "sizin" inandığınız noktadan yardımcı oluyorsa
  •Yanında ruhsallığını hissediyorsanız ... o kişiyi gurunuz olarak kabul edin.
  Peki bir guru için doğru öğrencide neler olmalıdır?
  Öğrenci
  •doğru anlama yetisine sahip
  •dünyevi herşeye karşı bağımlı olmama etiğini geliştirmiş
  •berrak bir zihne sahip
  •duyuları üzerinde hakimiyet sağlamış
  •temel tutkulardan uzaklaşmış
  •Guru'suna inancı olan
  •Mutlak'a kendini adamış ... olmalıdır.

  YOGA DİYETİ
  VEJETARYENLİK NEDİR?

  Sanıldığının aksine vejetaryen kelimesi ingilizce vegetable (sebze) isminden değil etkin canlı anlamına gelen latince vegetus kökünden türemiştir. Genel olarak et-yemezlik olarak tanımlanan vejetaryenliğin temel üç farkı türü vardır.
  •Veganlar: Sadece sebze meyve ve tohumlarla (pirinç fasulye mercimek gibi her tür tahılla ve ceviz fındık fıstık susam gibi yemişlerle) beslenen grup.
  •Lakto vejetaryenler: Veganların yediklerine ek olarak sütü de ekleyen grup.
  •Lakto-ova vejetaryenler: Lakto vejetaryenlerin yediklerine yumurtayı da ekleyen grup.

  Vejetaryenliğin tarihi çok eskilere dayanmaktadır; Buda Zerdüşt Homeros Platon Diogenes Pisagor Leonardo Da Vinci Isaac Newton Voltaire Lamartine Tolstoy Mahatma Gandhi G. Bernard Shaw Charles Darwin Albert Einstein vejetaryen beslenmeyi seçen dünyaca tanınmış kişilerden sadece bir kaçıdır.

  Peki ama niye vejetaryenlik? Aslında vejetaryen olmak için çok farklı sebep bulunabilir. İsterseniz bu sebepleri küresel ülkesel bedensel ve süptil olmak üzere dörde ayıralım.

  Küresel sebepler:
  •Açlıkla savaş: Yapılan araştırmalara göre 8 kilo tahıl karşılığı ancak yarım kilo sığır eti alınabilmektedir. Yani bir kişinin yediği bir tabak ete karşılık bir oda insan tahıl ile karnını doyurabilmektedir. Malesef insanları besleyebilecek tahıllarla özel çiftliklerde hayvanları besleyerek dünyadaki açlığı arttırıyoruz.

  Ülkesel sebepler:
  •Temiz su kaynaklarının azalması: Yaklaşık yarım kilo etin üretimi için bir sığırın 4 litreye yakın su tüketmesi gerekmektedir (Bu rakam tarım için gerekli su miktarının 8 katıdır.) Temiz su kaynaklarının azaldığı günümüzde bu fazlasıyla lüks bir tüketimdir.

  •Toprak erozyonu: Hayvan yemi olarak kullanılan tahılların üretimi toprak erozyonunu arttırıcı etkiye sahiptir.

  •Enerji giderleri: Kişiye 500 kalori sağlayan yarım kilo etin üretimi için bir hayvana yedirilmesi gereken yemin üretimi için 20000 kalori harcanmaktadır.
  •İthalata bağımlılık: Tarımın giderek azalması ve et tüketimindeki artıştan dolayı hayvancılığa önem verilmesiyle sebze meyve üretimi ithalata bağımlı kalmakta ve özellikle hayvan yemlerinin üretimi için gerekli gübrenin ithal edilmesi gerekmektedir.

  Kişisel sebepler:
  •Bedensel uyum: Bedenimiz eti sindirmeye elverişli değildir. İnsan bedeni - diş yapımız tükürük salgımız barsak uzunluğumuz - otobur hayvanların bedeni ile büyük benzerlikler göstermektedir ve etobur hayvanlardan tamamen farklıdır.
  •Et yemenin fiziksel anlamda zararlı sonuçları:Et yiyen toplumlara örnek olarak -bir çok kitapta okuyabileceğiniz gibi- genelde eskimolar verilir. Eskimolar bölgedeki doğal koşullardan ötürü et ve yağ oranı yüksek gıdalarla beslenirler ve yaşam süreleri ortalama olarak 28 yıldır. Buna karşılık vejetaryen beslenmenin yoğun olarak görüldüğü doğu toplumlarında ise yaşam ömrü 110 ve üstü olarak belirlenmiştir. Yaşam süresinin farklılıkları araştırıldığında ortaya şu gibi sonuçlar çıkmıştır:

  -Hayvanlar kesileceği sırada başına geleceği sezdiğinden olumsuz hormonlar salgılar ve bu salgılar yenme yoluyla insana geçer.

  -Hayvanlara antibiyotik ve hormon gibi ilaçlar verildiğinden etleri ilaçlıdır ve et piştiğinde bile bu maddeler yok olmadığından insan eti yediğinde bu maddeleri de birlikte yer.Bu da kanser kalp damar sertliği verem gibi hastalıklara yol açar.

  -Hayvan hastalıkları insanlara bulaşabilmektedir. Özellikle Deli Dana ve Şap hastalığının çok yaygın olduğu günümüzde bu risk çok daha fazladır.
  •Vejetaryen olmanın insan bedenine olan olumlu etkisi: Vejetaryenler daha uzun yaşarlar kalp hastalıklarına daha seyrek yakalanırlar daha sağlıklı bir boy-kilo oranına sahiptirler bedenleri daha dayanıklıdır. Genelde et yememenin bünyeyi zayıflatacağına dair bir inanç vardır ancak doğaya baktığımızda goriller filler atlar gibi güçlerinden şüphe etmediğimiz hayvanlar otoburdurlar insanlar üzerinde yapılan bir çok araştırma da bu sonucu doğrulamaktadır. Yurt dışında pek çok sporcu; yüzücüler atletler vücut geliştirenler basketbolcular vejetaryen beslenmeyi tercih etmektedir.

  •Etin pahalı olması: Özellikle ekonomik krizin patlak verdiği günümüzde hayvansal protein almak toplumun büyük kesimi için gittikçe zorlaşmaktadır.

  Süptil sebepler:
  •Bedensel titreşimin bozulması: Daha önce Guna'lardan (enerjinin özelliklerinden) bahsetmiştik. Et de evrende bulunan diğer tüm maddeler gibi bu özelliklerden birini bünyesinde daha fazla barıdırır. Et ölü gıda olduğundan Tamasik gıdadır aklı ve bedeni beslemez. Yoga prensibi gereği bu Tamasik enerji yenerek insan bedenine alınır ve bedeni de Tamasik yapar.

  •Yama prensibi: Ciddi Yoga öğrencileri Yamalardan biri olan Şiddet Kullanmama - Ahimsa etiği gereği hayvan eti yemeyi reddederler.

  Peki vejetaryen beslenme nasıl olmalıdır? Gelişigüzel sebze-meyve yiyerek vejetaryen olunmaz aslında bu tip tek yönlü bir beslenme sağlık yönünden baktığımızda oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle protein alımına son derece dikkat edilmesi gereklidir.

  Sözümü bir vejetaryen olan Bernard Shaw'ın çok güzel bir deyişiyle bitirmek istiyorum

  "Hayvanlar benim arkadaşımdır ve ben arkadaşlarımı yemem."

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  VEJETARYENLİK VE YOGA
  Yoga’nın temel ilkelerinden biri “Ahimsa” yani “Öldürmemek”tir. Burada öldürmemekten kasıt yaşama saygı duymaktır.

  Yoga’yı biraz takip etmiş olanlarınız yoga’nın kelime olarak “evrenle bir olmak” demek olduğunu bilirler. Elbette burada kast edilen Yoga’nın bizi evrenle bir olmanın yöntemini gösteren bir yol olmasıdır.

  Evrenle bir olma yolundaki aşılması gereken belki de en zor şey bireyselliği bir kenara bırakıp bütünselliğe geçmek yani “ben” yerine “biz” diyebilmek bütünü sevebilmek ve bütünün farkına varabilmektir. Peki ama bu kadar basit bir gerçeği dile getiren bir felsefenin takibi niye bu kadar “zor” olarak algılanıyor?

  Bunun cevabını bulmak için günlük yaşantımızı gözden geçirmemiz aslında yeterli: Bizler kendimizi bu beden olarak kabul ederiz yani bunun anlamı şudur: “Bu beden dışındaki herşey benim dışımdadır.” İşte bunu dediğimiz anda Yoga’dan uzaklaşmaya başlarız çünkü bu düşünce tarzı evreni “ben” ve diğerleri (çevremdeki herşey) olarak ikiye böler. Bu görüşe göre ikilikçiliğin olduğu yerde de korku öfke ve arzu vardır çünkü benim dışımda “bir şeylerin” olması benim “o şeyleri” arzulamama arzuladığımı elde edememem halinde öfkeye yol açar arzuladığımı elde etsem bile bu kısa süreli bir tatmin verecek ve bir süre sonra bu arzu yerini bende olmayan “başka bir şeyin” arzusuna dönüşecek ve bu zincirden kurtulana dek böyle sürüp gidecektir. Peki biz nelerden korkarız? Bir aslan kendisine korkutucu gelmez halbuki ceylanlar için korkutucudur işte aynı şekilde biz de “biz olmayan” şeylerden korkarız. Birliğin olduğu yerde korku barınamaz çünkü bu ışığın olduğu yerde karanlığın barınması gibi mümkün olmayan bir durumdur. Birliğin olduğu yerde arzu yer alamaz çünkü benim dışımda sahip olmadığım bir şey var olamaz.

  Yoga yapmanın bir ön şartı var mı sorusu tüm öğrenciler tarafından sorulan temel bir sorudur. Genelde de verilen cevap aynıdır: “Hayır yoktur.” Ama öğrenci gün geçtikçe öğretmenin vejetaryen olduğunu mümkün olduğunca organik gıdalar aldığını alkol tütün ve diğer her tür uyarıcı ve uyuşturuculardan uzak durduğunu içtiği sudan uyku saatine belli bir kurallar zincirine bağlı kalmaya çalıştığını görerek tereddüt etmeye başlar : “Acaba bana herşey söylenmiyor mu?”

  Burada aslında öğretmenin söylemeye çalıştığı şey şudur: Evrenle bir olabilmek adına yapılması gereken standart “kurallar” yoktur bir öğrenci bunların hiç birini yapmadan da göz açıp kapayıncaya kadarki zaman içinde –bu yaklaşık 1 saniyedir- yogaya ulaşabilir.

  Ancak günümüz dünyasına baktığımızda bu kadar çabuk ve kesin bir şekilde yogada başarılı olmak çok azımıza nasip olmaktadır; tersine yoga’ya ulaşma; uzun çalışma azim kararlılık sabır inanç (öncelikle kendimize sonra yoga’ya) gerektirmektedir. Sri Sankaracharya Yoga’nın 4 aracı –olmazsa olmazı- olduğunu söylemektedir: Bunlar:

  1.İnanç
  2.Adanma
  3.Meditasyon
  4.Özgürlüğe ulaşma arzusudur.

  Dikkat ederseniz Sri Sankaracharya bu kurallar içine et yememek günde sadece 6 saat uyumak mantra okumak yoga duruşları yapmak gibi “şimdi bunun evrenle bir olmakla ne alakası var” diyeceğiniz maddeleri listelememiştir. Peki o halde tüm bu çalışmalar neden yapılmaktadır? Kısaca aşağıda özetlemeye çalıştım:

  1.Öykünme: Öncelikle öğrenciden “sanki öyleymiş gibi” yapması istenir. Mesela öğrenci belki ilk başlarda derin meditasyona dalamayacaktır ama yine de sanki derin meditasyondaymış gibi sabit bir şekilde sakin ve rahat bir pozda ortalama 20 dakika meditasyon yapması istenir. Elbette burada kast ettiğimiz öğrencinin taklite kaçıp bunu bir alışkanlık haline getirmesi ve yerinde sayadığı halde kendini ve çevresini kandırması değildir.

  2.Arınma: Tüm bu çalışmalar bizi arındıracak birer “kriya” yani arındırma çalışmalarıdır.

  3.Kalbin açılması: Biz ne yaptığımızı aklen bilmesek de; beden bilir zihin bilir ruh bilir. Bu nedenle başlangıçta yapılan tüm bu çalışmalar bizim kalbimizi açacak ve evrensel bilgiyi almamızı kolaylaştıracak birer araç olacaktır.
  Yoga’nın temel yapıtaşı insanın sadece bu bedenden ibaret olmadığı ama bunun gerisinde –ismi ne olursa olsun- bir enerji olduğudur ve aslında amaç araç olan bedeni kullanarak yoga’ya ulaşmaktır -yani beden bizim gerçek Özbenliğimiz değildir. Bu nedenle biz yaptığımız çalışmalarla öncelikle evren olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak adına “sanki öyleymiş gibi yaparak” anlamaya böylelikle zamanla arınmaya ve kalbimizi açarak evrensel bilgiyi almaya çalışırız.

  Yoga görüşüne göre evren titreşimlerden oluşmuştur. Madde ağır bir titreşime sahipken örneğin düşünce çok daha süptil bir titreşime sahiptir bu nedenle de madde görülebilirken düşünce gözle görülemez. İşte Yoga’ya göre evrenin gerçek mahiyetinin ne olduğunun anlaşılması için bu süptil titreşime ayak uydurmak gereklidir bunun da yolu ancak bu titreşimi algılayacak frekansta yani aynı titreşimde bulunmakla olur. Bu nedenle Patanjali Yoga Sutralarında “Yoga ile çevredeki dünya şartları değil siz değişeceksiniz ve siz değişseniz bile diğerleri için herşey eskisi gibi kalmaya devam edecektir” demektedir. Siz titreşiminizi yükselttiğinizde (yani süptilleştirdiğinizde) dünyayı yepyeni bir gözle görmeye başlarsınız ve düşünce gibi daha önce göremediğiniz formlar size görünür hale gelmeye başlar. Böylece yine Patanjali’nin Yoga Sutralarında bahsettiği diğer insanlara mucize gibi gelen meyveler ortaya çıkmaya başlar bir yogi düşünceleri okuyabilir bir atom boyutuna inebilir herşeyi içine alacak kadar genişleyebilir yıldızlara dokunabilir gibi.

  İşte kullandığımız araç olduğunu söylediğimiz bedenimizin titreşimlerinin yükseltilmesinin yollarının her biri Yoga’da yapılan çalışmalara denk gelir: et yememek yoga duruşlarını günlük olarak yapmak nefes çalışmaları yapmak içe dönüş çalışmaları yapmak meditasyon mantra japa vb. Yoga yolunda bizim yardımcılarımızdır.

  ENERJİLERE GÖRE BESİNLER
  Evrende enerjinin üç özelliği vardır bunlara sanskritçe guna adı verilir:
  •Sattva: Saflık
  •Rajas : Hareket tutku
  •Tamas : Karanlık ölü durağanlık

  Evrende herhangi bir şey form aldığında bu özelliklerin hepsini biri baskın olacak şekilde birlikte alır. Yani madde dünyasında bulunan herşeyde bu üç özellik de mevcuttur. Örneğin yaptığınız bir eylemin kendisi size ve / veya çevrenize zarar vermesinden dolayı rajasik olabilir ama bu eylemi başlatma sebebiniz sattvik olabilir. Burada baskın olan özelliğin ne olduğu önem kazanmaktadır. Besin maddeleri de evrende bulunan diğer herşey gibi bu üç özelliği bünyelerinde barındırırlar. Lucy Lidell'in bu yiyeceklerle ilgili açıklamasına bakalım

  Sattvik yiyecekler : Zihni ve bedeni besleyen organik yiyeceklerdir. Bu yiyecekler zihni sakinleştirirsaflaştırır ve böylece enerji akımını dengede tutar. Sattvik yiyeceklere örnek olarak her tür yulaf ezmesi mısır gevreği tarzı kahvaltılıkları esmer undan yapılmış ekmeği taze meyve ve sebzeleri taze sütü bakliyatı her tür bitki tohumunu çimlendirilmiş tohumları kuru yemişleri verebiliriz

  Ciddi bir Yoga öğrencisinin alması gereken besin maddeleri sattvik yiyeceklerdir.

  Rajasik yiyecekler : Bedende hareket tutku yaratan sıcak acılı ekşi tuzlu ve kuru yiyeceklerdir. Sadece bedeni besleyip zihni beslemeyerek zihin-beden arasındaki dengeyi bozarak bedeni aşırı hareketlendirir ve zihni zaptedilemez şekilde heyecanlandırır. Rajasik yiyeceklere örnek olarak çok keskin baharatları ve otları kahve çay gibi uyarıcıları balık yumurta tuz ve çikolatayı verebiliriz.
  Hızlı yemek Rajasik kabul edilir.

  Tamasik yiyecekler : Tamasik yiyecekler ne aklı ne de bedeni besler. Bedenin hastalığa karşı olan direncini kırar ve zihni öfke ve aç gözlülük gibi karalık düşüncelere boğar. Tamasik yiyeceklere örnek olarak et alkol tütün soğan sarmısak sirke gibi fermente gıdalar çürümüş veya ezilmiş yiyecekler verilebilir.

  Aşırı yemek tamasik kabul edilir.

  Peki sınırlar bu kadar kesin midir? Yani herkes için sattvik rajasik ve tamasik besinle aynı mıdır? Aslında hayır. Her bedenin gereksinimleri farklıdır. Buradaki tanımlar geneli ifade eder. Ama siz kendi bedeninizi kendiniz keşfetmelisiniz. Burada rajasik olarak tanımlanan yiyecekler sizin için sattvik veya tamasik olabilirler. Önemli olan sağ duyulu davranmak ve bedenin ve zihnin size gösterdiği yolu takip etmektir.

  VEJETARYENLİKTE PROTEİN ALIMI
  Vejetaryen beslenmede başlıca sorulan soru protein ihtiyacının nasıl karşılanacağıdır. Bu nedenle sizlerle bu konu hakkında bildiğim bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

  Protein nedir? Protein gereksinimimizi 22 amino asit karşılar bu amino asitlerin 8 tanesi bedenimiz tarafından yapılamaz bu nedenle bedenimiz bunları dışarıdan almalıdır. Bedenimiz tam bir protein sentezi yapabilmek için tüm amino asitleri aynı anda (yani aynı günde ve genel görüşe göre aynı öğünde) almalıdır.

  ALINTIDIR.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Burada püf nokta şudur:
  Beden tüm amino asitleri aynı anda alsa bile proteinin beden tarafından emilmesi bedende bulunan en düşük amino asit oranında olur. Yani bedende 21 amino asitten bol miktarda bulunsa bile bir amino asitten az miktarda varsa beden geri kalan 21 amino asiti de ancak elde az olan miktardaki amino asit kadar kullanabilmekte gerisini kullanamamaktadır.

  Bitkisel proteinlerde yukarıda bahsedilen 8 gerekli amino asitlerin biri genelde noksandır (ya da çok az mitarda bulunur) bu nedenle beden protein sentezini tam yapamamakta ya da bitkisel proteinden bol bol aldığınız halde bir porsiyon etin yerini tutmamaktadır. İşte etin yüksek kalite bitkisel proteinin ise düşük kalite olduğunu söyleyen çevreler aslında bunu kast etmektedirler.

  Ancak bununla baş etmenin elbetteki yolu vardır: Bu da besin birleştirmesidir. Bitkisel protein bulunan besinleri aynı öğünde yiyerek bir besinde bulunan amino asit eksikliği diğer besindeki amino asit ile tamamlanabilmektedir.

  Aşağıdaki listede ete eşdeğer protein alabilmeniz için birleştirebileceğiniz besinlerinin listesini bulabilirsiniz:
  1. Tahıllar ve kuru bakliyat: Nohut ve pilav kuru fasulye ve pilav gibi geleneksel yemeklerimiz bu birleştirmenin en güzel örnekleridir. Aynı şekilde bakliyatın yanında yenilecek ekmek de ete eşdeğer proteinin bedenimizce emilmesini sağlayacaktır.

  2. Tahıllar ve Süt ürünleri: Sabah yenilen bir tabak sütlü mısır gevreği yoğurtlu veya sütlü müsli peynirli sandviç üzerine peynir serpilmiş makarna örnek olarak verilebilir.

  3. Kuru bakliyat ve yağlı bitkiler (tohumlar): Humus(nohut ve tahin (susam ezmesi) ile yapılır) örnek olarak verilebilir.

  Bu genel ayrımın haricinde ekmekle yenilen fıstık ezmesi ekmekle yenilen susam (tahin) pilava konulan susam susamlı ya da cevizli ekmek de ete eşdeğer protein kaynaklarıdır.

  Yukarıda verilen tahıl bakliyat gibi tanımların hangi besinleri içerdiğine bakmak isteyenler aşağıdaki örneklere göz atabilirler:

  Tahıllar: Buğday çavdar arpa akdarı yulaf pirinç mısır vb.
  Kuru bakliyat: Fasulye bezelye nohut mercimek vb.
  Yağlı bitkiler (tohumlar): Yer fıstığı kabak çekirdeği susam badem fındık vb.
  Süt ürünleri: Peynir süt tozu süt yoğurt vb.

  Lakto-ova vejetaryenlerin yediği ve 8 amino asitin tamamına sahip olan ürünler;
  -peynir
  -süt
  -yumurta
  -soya fasulyesidir.
  Yani bu ürünler tek başlarına tüketildiklerinde bile eşsiz birer protein kaynağıdır.

  Günlük protein gereksinimimiz ortalama olarak kilomuza endekslenerek bulunur. Amerikan bilim çevrelerine göre beden kilosu başına gerekli günlük protein 0.5gr'dır. Yani 60 kilo ağırlığıdaki bir kişi günlük 30 gr. protein almalıdır.

  ALINTIDIR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş