imi hocalar yogayı dönemlere ayırarak özelleştirmeyi uygun bulmuyor. Ancak esas olanın alınan fayda olacağı düşünülürse yoganın birleştirici gücüne teslim olalım derim.

"99 Sayfada Hamilelik ve Çocuk Yogası" adlı kitabı İş Bankası Kültür Yayınları için Dr. Neslihan İskit ile birlikte hazırladık. Ben konuyla ilgili aklıma gelen her şeyi sordum o yanıtladı. Sonrasında Neslihan Hanım Gençlik Yogası’ndan bahsedince bunu da yazmak istedim. Anlaşılan yoga hayatımızın her döneminde var olacak! Ben de elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.

Ergenlik ve gençlik döneminde çocukların vücutlarında kimyasal ve fizyolojik büyük değişiklikler meydana gelir. Aynı zamanda çocukların enerji seviyeleri de gelişir ve daha aktif hale gelir. Enerjilerdeki bu ani değişiklik dengesizliklere neden olur. Vücut kimyası ve fizyolojisindeki değişim onların zaman zaman isyankar olmalarına ve ruh hali değişikliklerine yol açar. Düzenli olarak yoga yapıldığında enerjilerde bir denge sağlanır manevi değerler ve kişilik olarak daha sağlıklı ve güçlü çocuklar olurlar. Bu durum hem fizik beden hem de akıl bedenleri için menfaat sağlar.

Yoga filozofisine göre sağlıklı bir omurga yapısı aklın sakinliğine yol açar. Yoga omurganın iki yanından çıkıp bedeni saran sinirleri stimüle etmek için tasarlanmıştır. Omurgayı twist (büken kıvıran) ettiren ve öne arkaya sağa ve sola eğen hareketler özellikle bunun için tasarlanmıştır. Bütün kategorileri ile oturarak ayakta sırt üstü ve yüz üstü yatarak yapılan yoga duruşları omurgayı oluşturan her bir omuru birbirinden hafifçe ayırır. Bu da omurlar arasında bulunan disklerin dolgunlaşmasına buradaki kan akımının artmasına ve özellikle serebrospinal sıvı denilen beyin-omurilik sıvısının akımının rahatlamasına neden olur.

Erkek çocuklar özellikle ergenlik döneminde ağırlık çalışarak ya da farklı spor dallarıyla uğraşarak bacak ve kol kaslarını güçlendirirler. Ama çoğu zaman omurgaları son derece rijittir. Yaptıkları bu spor onların özellikle sırt kaslarının kasılmasına neden olur. Yoga tüm bedendeki kasları uzatarak omurganın daha esnek olmasını ve bedendeki oransızlığın aşılmasını spor aktiviteleri sırasında çalışmayan kasların da çalışmasını sağlar. Kaslardaki uzatma çalışmaları başlarda zor gelebilir ancak zamanla daha esnek olunur ve hareketleri yapmak kolaylaşır.

Ergenlik çağındaki kız çocuklarının göğüsleri büyümeye başladığında göğsün ön bölümündeki büyümeye ve ağırlık artışına bağlı olarak omurgayı yerinde tutan sırt kaslarında zayıflama olur. Omurgada istenenin aksine öne eğilmede artma meydana gelir ki bu da anatomik yapının bozulmasına yol açar. Göğüs açıcı ve arkaya eğilme gibi yoga duruşları ile kollar omuzlar ve sırt kasları güçlendirilir; bedene göğsün ön bölgesindeki ağırlık artışına rağmen dengede kalması öğretilir.

İç organlardaki büyüme ve değişim aşırı stimüle olmuş sinirler ve bazılarının diyet yapmak zorunda olması onların keyfini kaçırır. Yoga günlük streslere karşı organların daha sağlıklı olmasına yardım eder. Ruh hali değişimlerine ve büyümeye bağlı ağrılara ve aynı zamanda ergenliğe bağlı hormonal değişimlere bir denge getirmede yardımcıdır. Bu büyüme periyodunda yoga kasılmış kasların tendonların ve ligamentlerin gevşemesi ve kemiklerin güçlenmesi için gereklidir. Bazı duruşlar mensturial krampları hafifletir enerji bloklarına bağlı baş ağrısı sinüs problemleri mide ve bağırsak sistemi irritasyonu ile sindirim sorunlarını da rahatlatır.

Yoga yapıldıkça aklı ve bedeni birleştirir. Farkındalığı artırır kendini düşünme ve kendine güveni geliştirir. Sonuçta daha sakin huzurlu uysal barışsever kendine güvenli ve dünyaya uyum sağlamada daha pozitif bir bakış açısı kazandırır.

ALINTIDIR.