Dünya üzerinde bir çok farklı yoga okulu vardır. Ancak bu okullara baktığımız zaman bir çoğunun birbirinin türevleri olduğunu görürüz. Örneğin Hatha Yoga olarak bilinen fiziksel duruşlar ve nefes çalışmalarının bandha ve mudralarla birlikte yapıldığı okul Raja Yoga'nın bir alt koludur. Yoga'yı bir sistem haline getiren yani mevcut yoga bilgisini tek bir kitapta toplayan "Patanjali" dünyadaki insan sayısı kadar yoga okulu sayısı olduğunu söylemiştir. Bunu söylemesinin nedeni aslında yoga'nın kişiselleştirilebilme özelliğindendir herkes belli kurallar içinde kalmak koşulu ile yoga'yı kendi istediği biçimde uygular - elbette eğer size bir yol gösteren guru'nuz varsa ya da yolunu tercih ettiğiniz bir okulunuz varsa bu okulun ya da kişinin size tavsiye ettiği yolda ilerlemeniz en iyisidir.

Neden farklı yoga okulları vardır ?
Bu kadar yoga okulu olmalı mı? Kesinlikle evet! Bunun en önemli sebebi herkesin aynı tip ve karakterde olmamasıdır. Herkes birbirinden farklıdır örneğin biri araştırmacı bir karaktere sahipken bir diğeri daha çok duyuları üzerine eğilmek isteyebilir. Bu iki farklı mizaçtaki kişiye aynı yoga türünü uygulatmaya çalıştığınızda bir kişi için iyi gelen yolun diğeri için işlemediğini veya ona kötü geldiğini görürsünüz. Bu metinlerde şu şekilde açıklanır; "Biri için nektar olan diğeri için zehir etkisi gösterir."

Farklı okullar hakkında bilgi sahibi olmak izlenen yolu seçmek açısından oldukça önemlidir. Böylece kişi önce bilgi sahibi olacak belki ufak denemelerle farklı okullardan farklı uygulamalar yapacak daha sonra kendisine en çok uyanı tercih edecektir. Adınıza seçim yapabileceğinize inandığınız bir gurunuz varsa bu gurudan da yardım alması alabilirsiniz. Bir guru size günlük olarak takip edeceğiniz program meditasyon sırasında kullanabileceğiniz uygun konsantrasyon tekniği ve benzer konularda bilgi verebilir.

Kişi bir yolu seçtikten ve belli teknikleri uygulamaya başladıktan sonra artık bir yolu tercih etmeli ve o yolda yürümelidir. Çünkü ruhsal hayatta da günlük hayatlarımızda olduğu gibi bir kısa yol yoktur. Eğer kişi ruhsal anlamda bir deneyim elde etmek istiyorsa samimi olması bu yolda ısrarlı çaba göstermesi yola inancı olması ve kendini adaması ve hedefini sürekli olarak hatırlaması gerekir. Kişi ancak düzenli ve azimli bir uygulama ile başarı sağlayacaktır.

Yoga'nın 4 ana okulu
Raja yoga: Fiziksel hareketleri ve nefes tekniklerinin meditasyon ve araştırmalarla birleştirildiği okuldur.

Bhakti Yoga: Kişinin Tanrı kavramına uzanan tek noktalı odaklanmaya kendini adaması ile yapılan uygulamalardır. Daha çok duygusal yanı ağır basan kişiler tarafından tercih edilir. Bhakti Yogi sevgi enerjisinden güç alır ve Tanrı'yı sevgi'nin kaynağı olarak görerek dualar ibadetler şarkılar ve ritüellerle kendisini Tanrı ile kuşatır.

Karma Yoga: Eylem Yogası olarak adlandırılır. Yapılan tüm işlerin ve hareketlerin Tanrı'ya odaklı bir zihinle yapılmasıdır. Daha çok dost canlısı kişiler tarafından bu yol tercih edilir. Çünkü bu yoldaki kişiler kalplerini saflaştırmayı eylemlerinin sonuçlarını düşünmemeyi ve böylelikle tüm davranışlarının bencillikten uzak olmasını öğrenirler.

Jnana Yoga: Bilgi yoludur; en zor yol olarak bilinir. Çok büyük bir istek ve zeka gerektirdiğinden bu yola girmeden önce öğrenci (genel bir prensip olarak) diğer yollardan geçmelidir. Burada öğrenci Vedanta felsefesinde yer alan "birlik" öğretisini deneyimlemeyi hedefler.

ALINTIDIR.