Yaşınız 60'ı geçmişse derman bulamadığınız ağrılarınız varsa başlıktaki sorunun cevabı 'kesinlikle evet!' Yoga öğretmeni Ayşin Albayrak'ın 60 yaş üzeri için verdiği yoga dersleri yaşam kalitesini artırmanın yanı sıra; rutin ağrılardan kurtulmayı zinde hissetmeyi ve daha geç yorulmayı sağlıyor.

Anneniz anneanneniz vucudundaki ağrılarla başa çıkamıyor ve siz ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Gittiğiniz hiçbir doktor alınan hiçbir ilaç rutin ağrılarına derman olmadı... Peki biri size yoganın bu ağrılara son vereceğini söylese? İşte yoga öğretmeni Ayşin Albayrak bugüne kadar gençlerin ilgi gösterdiği yogayı artık 60 yaş üzerindeki bayanlara öğretiyor. Londra'daki Bath School of Shiatsu&Yoga'da eğitim alan yoga öğretmeni Ayşin Albayrak İngiltere'de bir huzur evinde yaşlılara verdiği yoga eğitimini Türkiye'ye de taşıdı. Amaç onların yaşam kalitelerini artırmak ve ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan rutin ağrıları ortadan kaldırmak...

DESTEK İLE YAPIYORLAR
Asıl eğitimini bir Japon tekniği olan 'Shiatsu' (akupunkturun iğnesiz yapılanı) üzerine alan Ayşin Albayrak yogayı Shiatsu'nun bir tamamlayıcısı olarak öğrendiğini söylüyor. Geçtiğimiz ocak ayında beş haftalık bir program için Hindistan'a giderek yoga öğretmenliği eğitimi alan Albayrak daha sonra İngiltere'ye giderek bir huzur evinde yaşlılara yoga dersi vermeye başladığını söylüyor: "Yaşlılara yoga eğitimi vermek şans eseri başladı. 80 yaşını aşmış insanlara bile eğitim verdim İngiltere'de. Çok yaşlı olanlara sandalyede oturarak ya da yerde dayanaklar yardımıyla yoga yaptırıyorum. Ve bu işten onlar kadar keyif alıyorum." İngiltere'de verdiği bu eğitim sonrasında aldığı tepkiler ise dikkat çekici Albayrak'ın: "Genel olarak onların söylediği hayat kalitelerinde artış yaşadıkları yönündeydi. Nefesi doğru kullanmayı öğrendikçe yürüme mesafeleri artmaya başladı ve buna bağlı olarak kolay yorulmamaya başladılar. Sabahları artık ağrılarla uyanmadıklarını söylüyorlardı. Bütün bunların yanı sıra yoganın her yaşta olduğu gibi belli bir yaşın üzerinde de psikolojik yararlarını görmek mümkün. Yaşlanmayla birlikte kendini gösteren rahatsızlıkların sürekli hasta olma hissinin çoğu psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Yoga yaparak kendileri için iyi bir şeyler yapmış oluyorlar. Böylece moralli hissediyor ve psikolojilerini güçlü kılıyorlar."

EVDE DE YAPABİLİRLER
Ayşin Albayrak 60 yaş üzerindeki öğrencilerine yaptırdığı yoganın belirli hareketler içerdiğini seanslar bittikten sonra kendilerinin evlerinde de devam edebileceklerini söylüyor. Ağrıların ya da psikolojik sorunların iyileşimi sürecinde tıbbı bir takip yapmadığını özellikle belirten Albayrak tek gerçeğin hastalardan aldığı olumlu değişim haberleri olduğunu belirtiyor: "Daha keyifli hissettiklerini yaptığımız egzersizlerle günlerinin daha keyifli geçtiğini söylüyorlar." Albayrak'ın Özel Yüzyıl Işık Okulları kapsamında verdiği 60 yaş üzeri yoga eğitimi haftada bir kere olmak üzere 1.5 saat sürüyor. Tedavi süresi 6 hafta ücreti ise 180 YTL.

ÇOCUKLARLA DA YAPACAK
Çocuklar için de yoga seansları uygulamayı planlayan Ayşin Albayrak yoganın fiziksel faydasından çok ruhsal faydasının bu noktada daha da öne çıkacağını söylüyor: "Yoga rahatlama alanına götürüyor insanı farketmeden dikkatiniz belli bir noktaya yöneliyor. Kafa dağınıklığı ve konsantrasyon problemi yaşayan çocuklar için çok olumlu sonuçları olacaktır. Çünkü yoga; beden zihin ve ruh bütünlüğünün olduğu bir felsefedir."

ALINTIDIR.