Yoga menopozdaki kadını stresten kurtarıp huzur bulmasını sağlamak için yararlanılan başarılı uygulamalardır.

Yaşam sadece nefes alıp vermekten ibaret değildir. Yaşam bilgiyi izleyen bir yoldur. Bu yolda hep arayış ve bulmak için verilen çabalar vardır; devrin hurafelerine teslim olmak yanlıştır. Ne kadar yaşlı olursa olsun bir kadının yaşamı hep süregelen bir serüven olmalıdır.

Hiç kimse yolun sonunda olmayı istemez. Ununu serip eleğini astığını düşünmek yanlış ve modası geçmiş bir düşünce biçimidir. Menopoz kadınların bir an durup geçmişi ve geleceği değerlendirme olanağını buldukları zamandır. Geçmişi düşünüp hayıflanmak boşuna zaman kaybı olur. Yoga meditasyon masaj ve akupresür gibi uygulamalar insanları yeni bir başlangıç için hiç de geç olmadığına inandırmaya yardımcı olur. Gelecek bizim elimizdedir. Menopozdaki kadınlar bu yöntemlerle rahatlayıp dinçleşir çok daha iyi uyur ve ruhen canlanırlar.

Yoga’yla Rahatlama
Yoga ruh ve beden dinginliği sağlar. Kilomuzu kontrol altında tutar ve kaslarımızı güçlendirir. Sindirim ve dolaşım sistemlerini düzene sokar eklemlerde ve omurlarda esneklik sağlar. Sağlıklı olmak için yalnız kasların değil tüm organların özellikle de iç organların dengeli çalışması gerekir. İşte yoga bunu sağlar. Yoganın üç gücü olduğu söylenir.

*Beden dili
*Nefes
*Akıl

Menopoz sırasında kadınların alacakları tavrın çok önemli olduğunu biliyoruz. Menopozdaki kadınlar yoga yaparak zihinsel yoğunlaşma geliştirebilirler ve bu sayede yaşlanmaya karşı mücadele edebilirler.

Yoganın en çok etkili olduğu kişiler menopozdaki kadınlardır çünkü onlar daha sabırlıdırlar daha iyi dinleyicidirler ve yaşam onlara çok sağlam değerler öğretmiştir. Daha olgun ve öğrenmeye açık oldukları için menopozdaki kadınlar yogaya herkesten çok yatkındırlar. Yogada stres nefes yoluyla giderilir. Soluma rahatlamayı sağlar rahatlayınca da insan yaşama karşı olumlu bir tavır alır.

Günümüzde yoga giderek daha çok yaygınlaşmaktadır (pek çok okulda başlatıldı) ama bir din değildir ve her derde çare olacağı beklenmemelidir. Sadece yaşama daha olumlu yaklaşmamızı sağlayacak bir yöntemdir.

Vücudumuzun fizyolojik işlevleri üzerinde düzgün solumanın çok büyük bir önemi vardır fakat bu sadece fiziksel bir işlem değildir.Yoga öğretisine göre soluma aklın ve duyguların işleviyle de bağlantılıdır. Menopozdaki bir kadın bir şeye üzüldüğü veya öfkelendiği zaman soluma düzeni değişir. Bu da zihniyetimizi bir anda değiştirip o ana kadar bastırdığımız düşüncelerimizin ve duygularımızın yüzeye gelmesine bazen de dışavurumuna yol açar. Oysa kontrollü soluma sayesinde kendimizi dengede tutabilir daha rahat ve huzurlu olabiliriz.

Ayrıca yoga öğretisinde solunumun iç ve dış hareketleri de etkilediğine inanılır. Haydi şimdi basit bir yoga egzersizini deneyin ve sizi rahatlatıp nasıl stresten kurtardığını görün.

Kolay Bir Yoga Hareketi
Yoga yaparken aşağıdaki soluma yöntemlerinin uygulamaya konduğu bazı harika hareketler vardır.
*Öne doğru eğilirken soluk verin.
*Arkaya doğru eğilirken soluk alın.
*Bükülme hareketleri yapılırken soluk verin.

Örneğin ayakta dimdik durun. Dirsekleri kırmadan tavana değmek istercesine kolları yukarı doğru kaldırın sonra ayak parmaklarınıza dokunmak için öne doğru eğilin Öne doğru eğilirken soluk vermeniz gerek. Sonra geriye doğru tekrar eski durumunuza dönerken de soluk almalısınız. Yogaya başlamak için bir kitap edinebilir veya bir yoga kursuna yazılabilirsiniz.

Yogayı uygun bir beslenme ve egzersizle desteklerseniz menopoz sırasında çok yararını görürsünüz. Bu çetin günlerinizde size çok gereken sağlıklı bir kan dolaşımı dikkat yoğunlaşması genel dinginlik ve dayanıklılık kazandırır.

Kendi kendinize yoga yapmaya başlamadan önce öğretiyi ayrıntılarıyla öğrenin ve bir uzmana danışmadan uygulamaya geçmeyin.

ALINTIDIR.