Yeni başlayan arkadaşlar “Nereden Başlayacağım?” diye soru sorduğu zaman bende dâhil olmak üzere birçok kişinin diyeceği ilk kelime; Meditasyon’dur. Bu yazımda size bunu yani meditasyonu anlatacağım!

Meditasyon en yalın tanımı ile; Düşüncelerin durduğu farkındalık halidir. Biraz daha açıklamak gerekirse şimdi içinizden “Spatyom” diyin. Fark ettiyseniz sanki kafanızın içerisinde bir ağız “Spatyom” dedi. İşte bunlar düşüncelerdir. Düşünceleriniz yok ve bilinciniz açıksa siz meditasyon yapıyorsunuz demektir.

Meditasyon en yalın farkındalık tekniğidir. Bir din inanç öğreti ritüel değildir. O sadece farkındalığınızı daha üst seviyelere çıkartmanızı sağlayan bir tekniktir. Meditasyonun nasıl çalıştığını ise şöyle açıklıyabiliriz; Bildiğimiz gibi hepimizin 7 tane ana enerji çarkı vardır. (Çakralar) Ve meditasyon esnasında evrendeki kozmik enerji enerji çarklarınıza akarak enerji çarklarınızı temizlemektedir. Böyleliklede farkındalığız artar ve bilinciniz yükselir.

Meditasyon diyince hemen aklımıza turuncu kıyafetli saçı olmayan insanlar auum diye tekdüze okunan dualar (Mantralar) veya garip el hareketleri (Muntralar) gelir aklımıza. Doğrudur ki bunlar meditasyonu bir öğreti haline getirip onun yalınlığını öldürmeye çalışan insanların işidir. Meditasyon yapmak için bunlardan hiçbirine ihtiyacınız yoktur sadece sessiz bir ortam işinizi görecektir. (Meditasyon yapmaya alıştıkça artık çok kabalık ve sesli ortamlarda bile meditasyon yapabilir hale geleceksiniz.)

Düzenli olarak meditasyon yapmak hayatınızda mucizevi değişikliklere yol açacağından emin olabilirsiniz. İlk başarda 10 dakika olarak başlamanız ve bu süreyi arttırmanız çok idealdir. Şunu bilmeniz gerekir ki; Meditasyon yapmadan Telekinezi Astral Projeksiyon Büyü vs. gibi çalışmalar yapamazsınız. Çünkü bunların hepsi enerjiye dayılı uygulamalar meditasyon ise enerjiyi arttırmak ve yönlendirmek için bir tekniktir.

Peki Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon nasıl yapılır ile nasıl düşüncelerimi durdururum soruları eş değerdedir bana göre. Düşüncelerinizi durdurmanın en ideal yolu kesinlikle İZLEMEK’tir. Bir şeyleri izleyerek düşüncelerinizi durdurabilirsiniz. Bu nefes nesne veya herhangi bir şey olabilir. Burada anlamanız gereken şey bunlar bir tekniktir. (Biliyorum meditasyon içinde bir teknik dedim ve teknik içerisinde teknik biraz garip kaçabiliyor ama böyle.) Gerçekten bir nesne vs. izlediğiniz zaman kafanızın içerisinde duran ağzın artık konuşmadığını fark edeceksiniz.

Ama burada önemli bir nokta var ki oda meditasyon tekniklerine takılı kalmamanızdır. Teknikler sizin işinizi kolaylaştırır ve zaman içerisinde artık direk kendinizi hiçliğe bırakmayı öğreneceksiniz.

Bir dere düşünün ve derenin karşısında kocaman bir hazine duruyor. (Bu ulaşmak istediğimiz farkındalık seviyesi olsun mental diyoruz biz buna.) Ama derenin içerisinde timsahlar (EGO) var. Bu dereyi timsahlar ile boğuşmadan geçmek için ise bir kayığa ihtiyacımız var. İşte bu kayık bizim meditasyon tekniğimiz oluyor. Ama burayı vurgulamak istiyorum bir süre sonra bu kayığı bırakmamız gerekiyor ve dereyi kendi başımıza geçmemiz gerekiyor. Ama merak etmeyin kayık sayesinde derenin her yerini öğreniyor ve timsahlar ile uğraşmanın kolay yollarını buluyoruz.

Dünya üzerinde en çok kullanılan tekniklerden bir tanesi Nefesi İzlemektir.

Şimdi sessiz ve rahatsız edilemeyeceğiniz bir odaya gidin. Gözlerinizi kapatın ve rahatlayın gevşeyin. Nefesi burnunuzdan alacaksınız ve ağzınızdan vereceksiniz. Ayrıca omurganızın dik olması önemli. İstediğiniz gibi oturabilir yatabilir veya rahat ettiğiniz bir pozisyonda durabilirsiniz.

Şimdi burnunuzdan nefes alın ve diyaframınızı doldurun. Bunu yaparken nefesinizi takip edin onu izleyin. Sonra iyice doldurduktan sonra nefesinizi yukarı doğru çıkartın ve ağzınızdan bırakın tabii bunu yaparken de nefesinizi izlemeniz gerekiyor. Bunu doğru yaptığınızı anlamanızın tek yolu kafanızdaki ağzın durduğunu anlamaktır. Eğer yaparken düşünce yoksa meditasyon yapıyorsunuzdur.

İşte tamamen bu kadar basittir! Bu çok yüksek enerjili bir meditasyon türüdür zaten ve düzenli olarak yaptığınızda etkisini göreceksinizdir.

Peki Ben İmaje Etmeye Dayalı Meditasyonlar Görüyorum Onlar Nedir?

Meditasyon tekniğinizde göz önünde canlandırma varsa bu özel bir meditasyon türüdür. Göz önünde canlandırma yaptığınız zaman enerjiyi yönlendirirsiniz. Mesela meditasyon halindesiniz ve kalp çakranızın ışıkla dolduğunu imgeliyorsunuz. Bu kalp çakranızı temizleye yarayan bir meditasyon yapıyorsunuz demektir.

Pasif Meditasyon Aktif Meditasyon Nedir?

Pasif meditasyon dediğimiz şey size yukarıda öğrettiğim nefes izleme tekniğini örnek verebilirsiniz. Kısacası hiçbir eylem yapmamaktır ve çok yüksek enerjilidir. Aktif meditasyon ise eyleme dayalı bir meditasyondur ve Pasif Meditasyon kadar yüksek enerjili değildir.

Meditasyon yapma süresi ne olmalıdır?

En başta bu süre 5 dakika olabilir ve zamanla 30 dakika 1 saate çıkartılabilir. Ama önemli olan uzun süre meditasyon yapmak değil kaliteli meditasyon yapmaktır. 10 dakika boyunca yaptığınız kaliteli bölünmeyen bir meditasyon 1 saatlik işkence gibi gelen meditasyondan daha faydalıdır.

Kitap Öneriyormusunuz?

Hayır. Zaten çok basit bir şey meditasyon ve yapmanız gereken şey sık sık çalışarak düşüncesiz olarak kaldığınız süreyi uzatmaktır.

NOT: Yazı tamamen bana aittir ve Spatyom.com için yazılmıştır. Başka bir yerde yayımlanmasını istemiyorum. Veya yayımlarken lütfen kaynak belirtin. Sorularınızı ve sorunlarınızı başlık altından sorabilirsiniz.

NOT 2: İnternetden bulduğum bir Nefes Tekniği yazısını ek olarak paylaştım.