Yapacak bir işin olmayıp oturduğun zamanlarda yalnızca alt çeneni gevşet ve ağzını hafifçe arala. Ağızdan nefes almaya başla ama derin değil. Yalnızca bedenin nefes alsın bu yüzden nefes sığ olacak ve giderek daha da sığlaşacak. Nefesin çok sığlaştığını hissettiğinde ağzın açık ve çenen gevşekken bütün bedeninde bir rahatlama olacak.

O anda bir gülümseme hissetmeye başla ama yüzünde değil içsel varlığının her yerinde hisset. Bu gülümseme dudaklarla ilgili değil içe yayılan varoluşa ait bir gülümseme.

Yüzdeki dudaklarla gülümsemeye gerek yok. Sanki karnından gülümsüyorsun karnın gülümsüyor. Bu bir gülümseme kahkaha değil. Bu yüzden çok çok yumuşak narin kırılgan karnında açan küçük bir gül gibi kokusunu vücudunun her yerine yayıyor.

Bu gülümsemenin ne olduğunu bir kez öğrendiğinde yirmi dört saat mutlu olabilirsin. Ne zaman bu mutluluğu yitirdiğini hissedecek olsan sadece gözlerini kapatıp o gülümsemeyi tekrar yakaladığında mutluluk orada olacak. Bu gülümsemeyi gün içinde istediğin kadar yakalayabilirsin. Gülümseme hep oradadır..

Osho.

ALINTIDIR.