Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Mudra Nedir?

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Mudra Nedir?

  Mudra bir duruş ellerin mistik tutuşu bir mühür ya da bir sembol olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte mudra olarak tanımlanan bedensel duruşlar nefes teknikleri ve göz pozisyonları vardır. Bu sembolik göz pozisyonları parmak ve beden duruşları belirli şuur halleri ya da şuursal olguları imgesel olarak tasvir etmeye olanak sağlamaktadır. Yani mudralar zihnimizin ya da ruhumuzun belli alanlarına hitap etmekte ve buna uygun tesirler oluşturmaktadırlar.  Fakat aynı zamanda bedensel alanda da etkindirler. Demek ki bükme çaprazlama uzatma ya da bir parmak ile bir diğerine dokunma yoluyla bedenimizi ve zihnimizi etkin bir şekilde uyarabilir ona tesir edebiliriz. Muhteşem değil mi?Bir mudranın özünü eksiksiz olarak kavrayabilmek pek inandırıcı değildir. Gizemli olan daima tanrısal olana değmektir. Böylece her bir mudra bizleri kozmik şuura bağlayan özel bir bağ oluşturmaktadır.Yoga’nın en tanınmış el mudrası olan Chin-Mudra (yukarıdaki duruş) sembolü altında özellikle bu mana gizlidir. Başparmak kozmik (tanrısal) olanın sembolüdür ve işaret parmağı bireyselliğin (insanın) şuurunu temsil eder. Yoga’nın en son ya da duruma göre ilk hedefi insanın kozmik şuur ile bir birlik oluşturmasıdır. Bu duruşla insan kavuşma ve özlemini ifade eder.


  ...Alıntı...

  Mudra (Sanskritçe: Yaktı. "Conta") sembolik bir jest veya ayin demektir.

  Hinduizm ve Budizmde bazı mudralar gövde ve ellerin tamamını içerir. Gövde el parmakları ile yapılmaktadır.

  Mudra (Sanskritçe) "manevi jest" ve orijinallik enerjik "mührü" dür. Mudralar kol el ve vücut pozisyonlarını kullanır Hinduizm ve Budizm. “Buda” büyük mudra kullanımı biliyordu ve çoğu bu ritüel jestler kullanılarak betimlenmiştir.

  Çeşitli Kung Fu formlar pozisyonları mudra içerir. Tantric ritüeller de düzenli 108 mudra kullanılır.

  Hint Klasik Dansının içinde mudralar kullanılır. Orada 200’ün üzerinde mudra bulunmaktadır.

  ..Alıntı..

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu konuyla ilgili ilginç bir test yapalım ; Başparmağınızı ve işaret parmağınızı birbirine değdiriniz ve bu esnada birkaç dakika olağanüstü güzellikte bir şeyi (bir doğa olayı sportif bir başarı anı alınan bir ödül…vs.) düşünün. Ne olduğu önemli değil yanlızca bu sizi pembe bulutların üzerine uçursun. Şimdi başparmağınızdan akan enerjiyi hissetmeye çalışın. Bitti! …Şimdi aynını bir kere daha yapın fakat bu sefer düşündüğünüz şey sizi derinden etkileyen hüzünlü bir şey olsun. Parmağınızın enerjisini tekrar hissedin. Bir fark hissediyor musunuz? Enerjinin ikinci akışında ne kadar güçsüz olduğunun muhakkak farkına varmışsınızdır...


  Alıntı...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş