Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Gevşeme Yöntemleri

  Gevşeme Yöntemleri

  Burada anlatılan gevşeme yöntemleri bir hipnoz uygulaması değildir. Burada anlatılan gevşeme yöntemleri bir çok terapistin kullandığı ve önerdiği gevşeme yöntemleridir.

  Neden gevşeme yöntemleri gerekli ?

  Gevşeme yöntemleri insana kendi kendini nasıl kontrol edebileceğini öğretir. Bu da adalelerin ve beynin nasıl gevşetileceğini öğrenmekle başarılabilir. Bunu yapmakla parasempatik sinir sisteminin çalışmasına yani vücudun enerji depolamasına yardımcı olunur." Kas gevşekliğivücuda artık enerji tüketiminin gerekli olmadığını sempatik sinir sisteminin devreden çıkabileceğini gösteren bir sinyaldir." İnsan gevşeme yöntemini öğrenip uyguladığı zaman enerjisini saklar kendini daha az yorgun hissettiği için streslerle daha fazla mücadele edebilir yaşamla dahakolay baş eder ve sıkıntı veren şikayetlerinden kurtulabilir.

  Bir örnek:


  Su dolu bir bardağı düşünecek olursak stresi belli bir süre bardağın içindeki su gibi muhafaza edebiliriz. Fakat yeni stresler eklenirse su taşacak ve o insan olaylarla baş edemeyecek hale gelecektir. Son damla belki çok küçük olacaktır ama bardağı taşıran da o olacaktır. Bunun için eğer insan stres sonrası gevşemeyi öğrenirse bardağı dolmadan boşaltmış olur ve karşılaşacağı yeni streslerle mücadele etmeye hazır olur.

  Gevşemeye yeterince zaman ayırıyor musunuz ?

  Yaşantımız ne kadar hızlı ve stresli ise vücut o kadar fazla enerji tüketir ve enerjiyi depolamaya fırsat bulamaz. Böylece psikolojik bakımdan zayıf ve güçsüz hale gelir. Bu halde iken her an sanki kötü bir şeyler olacakmış gibi hissedip yoğun bir endişe ( anksiyete ) duyarız. Bu endişenin nedeni çoğunlukla belirsiz olduğundan baş edilmesi genellikle güçtür. Bu güçlüğün derecesi gün boyu ve günden güne değişiklikler gösterir. Bazı anlar bazı günler iyi geçer ama bazen de görünür bir neden olmamasına rağmen kendimizi çok kötü hissederiz. Buna bağlı olarakta huysuz huzursuz saplantılı sinirli çabuk heyecanlanan endişeli bir kişi haline geliriz. Bir konuya dikkatimizi toplayamayız. Unutkanlık meydana gelir.

  Normal olarak kolay olan işler birden bire yapılamaz bizim için çok güç hale gelir. Bu işler ertelenmeye başlar. Uyku bozulur yatmaya gittiğinizde zihin devamlı problemlerle meşgul olur uykunuz kaçar yatağın içinde dönüp durursunuz. Uzun bir süre sonra uykuya dalsanız bile kabuslar görebilirsiniz. Sonuç olarak sabah uyandığınızda kendinizi yorgun neşesiz halsiz ve sinirli hissedersiniz. Bu durumda kişi vücudunu artık kendine ait değilmiş gibi hissedebilir. Bazen çevreyle ilişkiler kopar. Bu devrede kaygı gerginlik ve yorgunluk insanın çevresini olayları ve dünyayı normal algılamasına engel olur. Dayanma gücü tamamen yitirilmiş olduğu halde ruhsal bakımdan tamamen yıkım nadir görülür. Gevşeme egzersizleri ile tüm bu yukarıda bahsettiğimiz sorunlarla nasıl baş edilebileceği öğrenilebilir. Gevşeme yöntemleri bedeninizde stres sırasında ortaya çıkan durumun tam tersini meydana getirir. Aşağıda karşılaştırmalı olarak bu durum gösterilmiştir.
  Devamı var


  Alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Parasempatik Sinir Sistemi.
  (Enerji Üretir) Gevşemehipnoz ve uyku durumunda aktiftir. Vücudun hızını azaltır

  Uyaran yoktur varsa da monotondur.Konsantrasyon vardır Adrenalin salgılanmaz
  Kalp atışları normal.
  Kan basıncı normal
  Düzenli doğal ritmik bir solunum ve yutkunma vardır
  Kas gerginliği yoktur (gevşek)
  Terleme hafiftir
  Mide kasları gevşek rahattır
  Hipnoz ve telkin alma durumunu meydana getirir

  Bir birinin tam tersi görevleri olan sağdaki ve soldaki sistemi
  karşılaştırınız.

  Sempatik Sinir Sistemi.
  (Enerji Tüketir)
  Streskaygıyorgunluk ve heyecanlanma durumunda aktif.
  Vücudun hızını arttırır.
  Bir çok iç ve dış uyaran vardır.Beyinde bir çok düşünce vardır.
  Adrenalin Salgılanır ve kana karışır.
  Kalp atışları düzenlidir.
  Kan basıncı artar nefes darlığıateş basması kulaklarda uğultuellerde uyuşma baş dönmesi
  Solunum Sıklaşırdüzensizleşirbunalma hissiyutkunamama görülür

  Kas gerginliği Artarkaslar gerilirvücutta titremekekemelikkasılmalarağrı ezilme hissi. Terleme artarsoğukluk sıcaklık hissi başlar. Mide kasları kasılırağrı ezilme hissi görülür. Söylenilen sözlere itiraz reddetmekızgınlıkcinnet geçirme görülebilir. Şok durumu oluşur.Telkinleri reddetme eğilimi vardır.

  Gevşeme yöntemlerini nasıl öğrenebilirsiniz?

  Gevşeme yöntemlerini ne kadar çabuk öğrenebileceğiniz size bağlıdır. Bu yöntemde egzersizler 4 ana kısımdan meydana gelir. Kişi bazı kas guruplarını belirli bir süre kasarak belirli bir sürede gevşeterek aradaki farkın haz verdiğini ve daha derin gevşemeye yol açtığını yavaş yavaş öğrenir. Ortalama 4-6 oturumda öğrenilebilir. Egzersizleri günde 3-4 defa 10 ar dakika süre ile tekrarlamanız gerekir.

  Yöntemi aşağıdaki gibi uygulayınız.

  Yönteme başlamadan önce mümkünse gevşetici bir müzik açınız. Sonra rahat bir koltuğa uzanınız. Gözlerinizi kapatınız. Çok derin ve yavaş şekilde burnunuzdan nefes alın ve verin. Nefes alıp verirken göğsünüz değil karın bölgeniz hareket etsin. Nefes alıp vermeniz yaklaşık 6 + 6 saniye kadar sürsün. Yaklaşık 6 sefer bu tarzda derin nefesler alın ve verin. ( Epilepsi rahatsızlığı olanlar derin nefesalmamalılar.)

  Alıntıdır

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Daha sonra ellerinizi yaklaşık olarak 10 saniye kadar yumruk yaparak son gücünüzle sıkın. Sonra 10 saniye kadar ellerinizi gevşetin. Gerginlik ve gevşeklik arasındaki farkı hissetmeye çalışın. Ellerinizden yorgunluğun parmak uçlarınızdan akıp gittiğini hayal ediniz. Ellerinizde uyguladığınız

  bu germe ve gevşetme ve aradaki farktan haz alma işlemini şimdi sırasıyla kol yüzboyunomuzlar sırtın üst kısmı kalça adaleleri bacaklar ayaklar ayak baş parmakları ve tüm vücudunuzda uygulayınız. Bunları yaparken kendinizi daha önce çok rahat hissettiğiniz bir yerde iken hayal
  edebilirsiniz.

  Daha sonra aşağıdaki cümleyi 5 - 6 defa tekrar ediniz."Bütün vücudum ağır ve sıcakkalp atışlarım sakin ve düzenlisolunumum derin ve rahatkarnım sıcakalnım serin ve sağlıklıdır."

  Bu teknikleri öğrenen ve uygulayan kişilerle yapılan testlerdekas guruplarındaki gerginliğin "sıfır" düzeyine indirilebildiği çok hassas " EMG " araçlarının yardımı ile ortaya konulmuştur. Bu gevşeme
  yöntemikişiye derin bir dinlenmeadeta derin bir uyku çekmiş olmanın verdiği tazelenme duygusunu oluşturur.

  Unutulmaması gereken nokta nasıl ki her insanın bir gevşeme yöntemi olan hipnoz tekniğini uygulama gücü farklı ise normal gevşeme yöntemini uygulayabilme ve sonuç alabilme gücünün de farklı olabileceğidir.

  Bu gevşeme yönteminin basit olmasıbazılarımıza fazla güven sağlayan bir teknik izlenimi vermeyebilir. Programdan faydalanabilmek içinsistematik egzersiz ve düzenli uygulama gereklidir. Gevşeme yöntemleri uzun laboratuar çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir. Edmund Jacobson'un
  Chicago'daki klinik fizyoloji laboratuarından günümüze gelişerek uygulama alanı bulmaktadır.

  Bir Hikaye


  Bir zamanlar oldukça kırıcı karaktere sahip bir çocuk varmış. Bir gün babası çocuğa bir çuval dolusu çivi vererek her sinirlendiğinde ya da birisi ile münakaşa etmek durumuna geldiğinde bahçe çitine bir çivi çakmasını söyledi.

  Birinci gün çocuk bahçe çitine tam 37 çivi çaktı. İlerleyen haftalar içinde çocukkendisini kontrol etmeyi öğrenmeye başladı.Ve bahçe çitine çaktığı çivi sayısı her gün azalmaya başladı. Sonunda çocuk her sinirlendiğinde bahçe çitine çivi çakmanın onu rahatlattığını ve kendisini kontrol etmesini kolaylaştırdığını fark etti.

  Ve nihayet çocuğun bahçe kapısına çivi çakmaya ihtiyaç duymadığı gün geldi. Çocuk hemen babasına gitti ve bugün bahçe kapısına hiç çivi çakmadığını söyledi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş