EFT Nasıl Çalışır?
Vücuttaki enerji akışını bir televizyondaki enerji akışına benzetebiliriz. Enerji düzgün aktığı sürece TV’de resimler ve ses nettir. Elektrik akışında bir sorun olduğunda ses parazitli görüntü de karıncalıdır.Benzer durumu bedenimizde yaşarız.Negatif deneyimler de bedenimizdeki enerji akışını dengesini bozar.

Bozulan denge de negatif duygulara yol açar. EFT ile yaptığımız değişik meridyenlerin başı ya da sonu olan akupunktur noktalarına hafifçe vurmaktır.Böylece her bir noktadan bütün meridyene enerji gönderilir. Bir dizi noktaya dokunularak tüm sistem kapsanmış olur. EFT’nin işe yaraması için çözmek istediğiniz özel sorun üzerine odaklanarak bu vuruş işleminin gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bu tekniğin altında yatan prensip kısaca şöyle özetlenebilir:

• İnsanlar çocukluklarından itibaren ruh dünyaları üstünde negatif etki yaratan birtakım olaylar yaşarlar.

• Bu olumsuz anılar onların enerji kanallarında (çin tıbbındaki adı ile enerji meridyenlerde) tıkanıklıklara (blokajlara) yol açar.

• Bu tıkanıklıklar da fiziksel hastalıklar ruhsal problemler ve performans düşüklüğü gibi sorunlara yol açar.

• Blokajların çözülmesi ile birlikte negatif duygular ve bunların hayatımızda yarattığı kısıtlar da ortadan kalkar.

EFT Nasıl Yapılır? EFT vücuttaki belli noktalara (EFT noktaları ) parmak uçlarıyla vurmak yoluyla yapılır.Yaşadığımız negatif olayı düşündüğümüzde enerji sistemimizde yine o olayı yaşarkenkine benzer şekilde bozulmalar ve tıkanıklıklar meydana gelir. EFT noktalarına vurmak da bu tıkanıklıkları açılmasını sağlar. Denge yeniden sağlandığında duygusal rahatlama da sağlanmış olur.

“Anı bellekte kalır fakat duygusal yük ortadan kalkar. “

Kendini kabul etme ifadesi ve problemi tanımlayan ifade tekrarlanarak diagramdaki acı veren nokta ovalanır. Bundan sonra diagramdaki noktalara yaklaşık yedi kez vurulur ve vurulurken problemi tanımlayan ifade tekrarlanır. Problemli durumun varsa çeşitli açıları ile ilgili olarak bu işlem tekrarlanır.

Önemli Not: EFT ile birçok fiziksel sorun başarı ile çözülmüş olmasına karşı asla gerekli tıbbi müdahaleyi dışlamaz tersine EFT’yi modern tıbbı tamamlayıcı hızlandırıcı bir unsur olarak görmek gerekir. Bazı kompleks problemlerde sonuç almak görece olarak daha uzun zaman ve kararlılık ister bazen usta bir EFT pratisyenine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak şu ana kadar birçok sıradan insan bu tekniği öğrenmiş hayatlarındaki stres seviyesini düşürmüş ve birçok problemlerini kendi başlarına çözebilmişlerdir.

ALINTIDIR.