Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Ozon Tedavisi

  Ozon Tedavisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Ozon Nedir? Ozon Hakkında Genel Bilgiler

  Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). Ozon atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunan normal atmosferik oksijene (O2) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir.

  Ozon oksijenin normal atmosferik birleşimine göre bazı farklılıklar gösterir. Oda sıcaklığında renksiz olan ozon gazının karakteristik bir kokusu vardır. Fırtınalı havalardan sonra yüksek yerlerde veya deniz kıyısında doğal olarak oluşur ve hissedilebilir. Ozun gazının ismi bu karakteristik kokusundan dolayı Yunanca "koklamak" manasına gelen ozein’den türetilmiştir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedilen ozon deniz seviyelerine yakın yerlerde 10 milyon hava partikülü başına bir partikül O3 (= 0.1 ppm = 200 µg/m³) konsantrasyonlarında duman şeklinde bulunur. Yükseklik arttıkça azalır. Mesela 2000 metre yükseklikte 0.03 - 0.04 ppm seviyelerine düşer.

  Çok güçlü okside etme özelliği vardır. Etkin bir dezenfektasyon maddesidir. Etkin dezenfektasyon özelliği sayesinde tüm dünyada içme sularındaki mikropları öldürmek amacıyla arıtma tesislerinde güvenle kullanılmaktadır.

  Ozon Tedavisi Hangi Hastalara Uygulanır?

  Ozon tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzeltir. Bu olumlu sonuçlar bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmış olmakla birlikte kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

  Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığında tamamen güvenli pratik etkili ve ucuzdur.

  Diğer tıbbi tedavi yöntemlerinde de olduğu gibi % 100 başarı garantisi hiçbir zaman vaad edilemez. Tedavi başarısı uygulanan duruma hastalığın ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. Ozon tedavisi ile hastanın genel durumunda iyileşme ve ağrılarında azalma mutlaka olmaktadır. Başarı hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yönteme konsantrasyona ve sıklığına da bağlıdır. Bu konuda tıbbi uygulamayı yapacak olan doktorun eğitimi ve tecrübesi de önem kazanmaktadır.

  Avrupada pek çok terapist bir araya gelip ”Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy” birliğini oluşturmuşlar ve tüm hastalar için ozon tedavi ile ilgili en son yeniliklerin hızla öğrenilebilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Grubun amacı doktorlar ve hastaların konu hakkındaki bilgilerini geliştirmek ve ilerletmektir. Bilgi alış verişi seneler içinde teknolojiye ayak uydurarak daha da hızlanmış ve gelişmiştir.

  Dolaşım bozuklukları

  Arteriel dolaşım bozukluklarında karşılaşılan diğer semptomların yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk kısa yürüyüşler sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren semptomlardır. Bu durum ozon tedavi için 40 yıldır çok önemli endikasyon oluşturur. Ozon tedavinin dolaşım bozukluklarındaki başarısı yapılmış birçok tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Ozon klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak kombine kullanılabilmektedir.

  Anti-aging ( geriye yaşlanma ) ve yeniden canlanma

  Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma akivasyonu sayesinde kazandırdığı genel iyilik hali kişilere kendilerini yenilenmiş hissini vermektedir. İş hayatındaki stres yoğun çalışma temposu zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisiyle etkin bir şekilde giderilmektedir. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmaktadır.

  Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi

  Yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar bağışıklık sistemini harekete geçirir ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Bu durumlarda fiziksel performansta azalma yürüme güçlüğü ve baş dönmesi hissedilir. Tamamlayıcı tedavinin yanı sıra ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır.

  Göz hastalıklarında ozon tedavi

  Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları atrofik ve dejeneratif değişikliklerle gözü de etkilemektedir. Örneğin vizüel fokusun en keskin oluğu noktada retina merkezinde meydana gelen senil makuler dejenerasyondan dolayı oluşan sekeler optik sinir atrofisine kadar giden çeşitli derecelerde etkili olmaktadır. Siena Üniversitesinde yapılan klinik çalışmalarda ozon otohemotrans füzyon sonrası 6-8 ay içerisinde vizyonda iyileşmeler kaydedilmiştir. Tedavinin devam ettirilmesi halinde vizüel performansta artış gözlenmiş veya daha kötüye gidişin durduğu saptanmıştır.

  Kanser ve kanserde ozon tedavi

  Ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak Kanser hastalarında oldukça başarılıdır. Burada düşük dozlarda ozon bağışıklık sistemi (immun sistem) aktivasyonunda kullanılır. Lenfositler yardımcı ve baskılayıcı hücreler lenfositler ve natural killer hücreler (katil hücreler) gibi İmmun hücreler cytokin denilen interferonu da içeren haberci proteinleri üretmek için ozonun başlattığı biyolojik reaksiyonlar yoluyla aktif hale getirilir. Aslında ozon vücudun kendi interferon ve interlökinlerini artan miktarlarda üretmesini sağlar. Ozonlanmış kanın hastaya verilmesiyle pozitif olarak artan bir immün reaksiyonu başlatılır. Bu aynı zamanda vücudun genel direncinin ve zindeliğinin artmasına katkıda bulunur.

  Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları

  Ozonun mantar ve bakterileri yok edici özelliği 100 yıl boyunca içme suyunun arıtılmasında başarılı bir şekilde kullanıldı. Bu özellikleri bakteriyel enfeksiyonlu ayaklar gövdedeki mantar enfeksiyonları mukozaların fungal / mycotic enfeksiyonları gibi inatçı deri humusları ve mantarlarla savaşmakta tıbbi ozonu çok etkili bir tedavi ajanı yapar.

  Enfekte yaralar

  Açık yatak yaraları (decubitus ülserler) alt bacağın ülserleri (Ulcus cruris) şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren gibi enfeksiyonlu yaraların lokal tedavisi tıbbi ozonun klasik uygulama alanlarına ait olan proseslerdir. Burada öncelikle mikropsuz ve temiz yaralar elde etmek için ozonun dezenfektan özelliğinden diğer deyişle bakterisid ve fungisid etkisinden yararlanılır. Yaranın temizlenmesinden itibaren düşük dozda ozon uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılır.

  Bağırsak Hastalıkları: proktitis ve kolit

  Enflamasyonlu bağırsak hastalıkların özellikle erken dönemlerinde rektal Ozon gazı üflenmesi şeklinde yapılan lokal uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok durumda arka arkaya 10 seans ozon uygulanması yeterli olur. 248 hasta üzerinde yapılan proktitis klinik çalışmasında sadece hastaların %90’ı 10 seans sonunda iyileşmiş sadece %10’unda birkaç 10 seanslık uygulama gerekmiştir.

  Virüslerden kaynaklanan hastalıklar

  Herpes simplex (facial herpes) herpes zoster (shingles)

  Uçuğun her iki tipi virüsler tarafından oluşur. Dudak uçuğu (Herpes Labialis) sık sık tekrar eden ve nahoş bir hastalıktır çok başarılı bir şekilde diğer tıbbi metotlarla ozonun kombinasyonu şeklinde tedavi edilir.

  Herpes zoster veya padavralara ozonla tamamlayıcı uygulama faydalıdır ozonlu su kompresleri ve ozonlu kan transfüzyonu şeklinde iki farklı yoldan tedavi edilebilir.

  Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A B C)

  Karaciğerin enflamasyonu tıbbi ozon için klasik tedaviler arasında sayılır. Hepatit A (HVA = hepatitis virus A) diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken virüsün diğer şekli hepatit B (HVB = hepatitis virus B) sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metodlarına ilave olarak ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon/oksijen gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler ayrıca kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

  Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıkları

  Enflamasyonlu eklem hastalıklarını üç evreye ayırdığımızda özellikle evre 1 ve 2 bir başka deyişle ağır kemik deformasyonlarının olmadığı durumlar medikal ozon uygulamalarına cevap verir. Gonartroz (diz eklemi enflamasyonu) ya da diz ve omuz eklemlerindeki aktif arthritic form tedaviye cevap veren sınıfa dahildir. Standart tıbbi metodlara - spesifik egsersiz terapileri - ilave olarak bu gibi durumlarda intraartiküler ozon enjeksiyonu başarıyla uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kıkırdak metabolizmasını aktive etme özelliklerine ek olarak burada ozonun tamamıyla antienflamatuar özelliğinden faydalanıyoruz.

  Artritik/Romatizmal Durumlar - Kronik poliartritler

  Artritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır. Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir .

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow

  Biraz daha geniş bilgi ozon ve tarihi hakkında:
  1. OZON NEDİR??
  Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Böylece bu iki çeşit molekülün yapıları birbirinden aşağıdaki gibi farklıdır:

  O3 oda sıcaklığında renksiz karakteristik kokusu olan bir gazdır. (fırtınalı havalardan sonra yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilir). İsmi Yunanca "koklamak" manasına gelen ozein’den gelir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedildi. Zemin seviyelerine yakın yerlerde 10 milyon hava partikülü başına bir partikül O3 (= 0.1 ppm = 200 µg/m³) konsantrasyonlarında duman şeklinde bulunur. 2000 metre yükseklikte çok daha azalarak 0.03 - 0.04 ppm seviyelerine düşer.

  Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde Dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

  OZON SAUNA KABİNLERİ
  OZON SAUNA TERAPİSİNİN YARARLARI
  1. Laktik asit üretimini azaltarak kasların gevşemesini sağlar.
  2. Toksinleri okside ederek büyük organlar vasıtasıyla atılmasını sağlar.
  3. Kan dolaşımını artırarak incinmiş kasların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  4. Virüsbakteri ve mantarları yok eder.
  5. Organların ve iç salgı bezlerinin metabolik süreçlerini hızlandırır.
  6. Daha temiz daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar.
  7. Hücrelerin nefes almasını normal hale getirir.
  8. Kronik yorgunlukların ve çevresel faktörlerden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlar.
  9. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  10. Vücudun doğal toksin arındırma(detoxification) sürecine yardım eden oksijen miktarını artırır.

  2. OZON TERAPİ NEDİR?
  Tedavi amaçlı Ozon
  Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) arasında değişir. Ozon terapist ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor hastanın durumu ve tıbbi endikasyona göre hastanın alacağı komple dozu belirler.

  Özellikleri ve etkisi
  Medikal ozonun iyi bilinen bactericidal (bakteri öldürücü) fungicidal (mantar öldürücü) and virostatic (virüs çoğalmasını önleyici) özelliği sebebiyle enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.

  Kan dolaşımını arttırma yeteneği dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozonu çok değerli kılar.

  Düşük dozlarda kullanıldığında vücudun direncini arttırır diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder.

  Ozon sayesinde oluşan bu aktivasyona cevap olarak vücudun bağışıklık hücreleri cytokin (interferones yada interleukins gibi önemli aracıları içeren) adı verilen özel habercileri (mesaj taşıyıcıları) üretir. Bunlar hastalıklara direnmek için uyarılan bütün bağışıklık sistemi boyunca zincirleme bir şekilde pozitif değişiklikler yaratarak diğer bağışıklık hücrelerini haberdar ederler. Bu da medikal ozonun özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya bozuk olduğu hastalara uygulanmasında özellikle çok başarılı sonuçların alınmasına yol açar.

  Majör Otohemoterapi adıyla bilinen küçük miktarlarda uygulanan ozon sonuç olarak vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikalleri yok eden enzimleri aktive ederler. Kronik enflamatuar hastalıklarda ozonun neden kullanıldığı böylece anlaşılmaktadır.

  Endikasyonlar
  Seçici özellikleri sayesinde medikal ozon 4 temel alanda kullanılmaktadır :
  1. Dolaşım bozukluklarının tedavisi ve geriatride
  2. Virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde örneğin karaciğer hastalıklarından hepatitler uçuklar (herpes).
  3. Zor iyileşen enfekte yaralarda ve enflamatuar hastalıklarda örneğin
  Bacaklardaki açık yaralar (ulcus cruris)
  Enflamatuar barsak hastalıkları (kolit Proktit)
  Yanıklar haşlanma ve enfekte yaralar mantar enfeksiyonları
  4. Kanser tedavisinde ilave ya da tamamlayıcı olarak ozon bağışıklık sistemini güçlendirici olarak düşük dozlarda "majör otohemoterapi" formunda veya "minör otohemoterapi" olarak kullanılır.

  Uygulama yöntemleri
  UYARI: Ozon gazının solunması akciğerlerde tahrişe sebep olduğundan sakıncalıdır.

  Senelerin deneyimi sonucunda ve son yapılan klinik çalışmalar ışığında beş uygulama şeklinin geçerliliği kabul edilmiştir:

  1.Majör otohemoterapi (Hastadan kan alınarak tedavinin yapılması) geriatride (yaşa bağlı hastalıklar) dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için viral kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemi aktivasyonu için kullanılır.

  Bu metodla 50 ila 100 ml hastanın kanı alınır tam olarak tesbit edilmiş ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. (steril ozona dayanıklı sarf malzemesi ve vakumlu şişe kullanılır!). Ozon kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan spesifik maddelerle tamamen reaksiyona girer ve böylece vital aktivitelerini = metabolizmayı arttırır. İşte bu aktive edilmiş kan (ozon ya da oksijen değil!) hastaya hemen normal bir damlalık kullanarak tekrar geri verilir.

  2.Aynı prensibi kullanarak minör otohemoterapi diye adlandırılan yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır: alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.

  3.Eksternal tedavi ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için ) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar folyolar ile gerçekleştirilir. Bu sarf malzemeleri ozona dayanıklı materyalden yapılır. Vücudun tedavi edilecek kısmı önceden su ile nemlendirilir çünkü ozon kuru bölgelere etki etmez. Bu metod ülserleri yaraları açık yaraları ameliyat sonrası oluşan lezyonları shingles (herpes) ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte çok etkilidir. Diğer yöntemler ozonlu saf su ( dental tedavilerde) ve ozonlu saf medikal zeytin yağı (cilt eruptionları örneğin egzema mantar liken gibi).

  4.O3 gasının rektal yolla uygulanması kulağa hoş gelmese de o kadar rahatsızlık verici değildir (tıbbi olarak rektal insuflasyon denir). Aslında hasta kesinlıkle hiçbir rahatsızlık hissetmez çünkü O3 gazı direkt olarak hassas barsak cidarı (membranı) tarafından emilir; buna ek olarak tüp ve torbalar tek kullanımlık olduğundan tamamen hijyeniktir ve hasta kendi kendine uygulayabilir. Bu metod genelde barsakların enflamatuar hastalıklarında endikedir ancak son zamanlarda daha az invaziv olmasından dolayı genel sağlık ve yeniden canlanma için kullanılmaktadır.

  5.Ozonun eklem içi enjeksiyonu;(intra artikuler yolla ozon verilmesi); adından da anlaşılacağı gibi ozon gazı (eğitimli kişilerce) yavaşca eklem içine enjekte edilir.Bu metod ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (artritrekurren artroz genel patolojik sertliklerde uygulanabilir) ).

  3. GENEL OLARAK HANGİ HASTALIKLARDA OZON TEDAVİSİ YAPILABİLİR
  Ozon tedavisi ile birçok patolojik durum daha iyi hale gelir veya tamamen düzelir. Bu durum bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmıştır. Kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

  Tüm hastalar için ozon tedavi ile ilgili en son yeniliklerin hızla öğrenilebilmesi için Avrupada pek çok terapist bir araya gelip ”Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy” birliğini oluşturmuşlar bu grubun amacı doktorlar ve hastaların bu konu hakkındaki bilgilerini geliştirmek ve ilerletmektir.Bilgi alış verişi seneler içinde dahada hızlanmış ve gelişmiştir.

  Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığı taktirde tamamen güvenli pratik etkili ve ucuzdur.

  Doğal olarakdiğer tıbbi tedavi yöntemlerinde de olduğu gibi % 100 garanti hiçbir zaman vaad edilemez tedavi başarısı uygulanan duruma hastalığın ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır ancak ozon tedavi ile hastanın genel durumunda iyileşme ve ağrılarında azalma mutlaka olmaktadır. Başarı hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yönteme konsantrasyona ve sıklığına bağlıdır.

  Dolaşım bozuklukları
  Arteriel dolaşım bozukluklarında diğer semptomların yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk kısa yürüyüşler sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren semptomlardır bu durum ozon tedavi için 40 yıldır çok önemli endikasyon oluşturur . Ozon tedavinin dolaşım bozukluklarındaki başarısı yapılmış bir çok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır.Ozon klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak kombine kullanılabilmektedir

  Anti-aging ( geriye yaşlanma ) ve yeniden canlanma
  İş hayatındaki stres yoğun çalışma temposu zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisine çok iyi yanıt verir.Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma akivasyonu ile genel iyilik hali ile kişiler kendilerini yenilenmiş hissetmektedirler. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmaktadır.

  Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi
  Yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler.Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar bağışıklık sistemini harekete geçirirve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur (bu durumlarda fiziksel performansda azalma yürüme güçlüğü ve baş dönmesi hissedilir. Bunlara ek olarak tamamlayıcı tedavinin yanısıra ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır.

  Göz hastalıklarında ozon tedavi
  Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları atrofik ve dejeneratif değişikliklerle gözü de etkilemektedir.Örneğin senil makuler dejenerasyonretina merkezinde meydana gelmektedir- vizüel fokusun en keskin oluğu noktadır.Bundan dolayı oluşan sekeler optik sinir atrofisine kadar giden çeşitli derecelerde etkili olmaktadır. Yapılan klinik çalışmalarda (Siena Üniversitesinde )ozon otohemotransfüzyon sonrası 6-8 ay içerisinde vizyonda iyileşmeler kaydedilmiştir.Tedavinin devam ettirilmesi halinde vizüel performansta artış gözlenmiş veya daha kötüye gidiş durdurulmakta olduğu saptanmış.

  Kanser
  Kanser hastalarında ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılıdır. Burada ozonu immun sistem (bağışıklık sistemi) aktivasyonunda kullanmaktayız -düşük dozlarla. İmmun hücreler – örneğin lenfositler yardımcı ve baskılayıcı hücreler lenfositler ve natural killer hücreler (katil hücreler) - cytokin denilen interferonu da içeren haberci proteinleri üretmek için ozonun başlattığı biyolojik reaksiyonlar yoluyla aktif hale getirilir. Aslında ozon vücudun kendi interferon ve interlökinlerini artan miktarlarda üretmesini sağlar. Ozonlanmış kanın hastaya verilmesiyle pozitif olarak artan bir immün reaksiyonu başlatılır bu aynı zamanda vücudun genel direncinin ve zindeliğinin artmasına katkıda bulunur.

  Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları
  Ozonun mantar ve bakterileri yok edici özelliği 100 yıl boyunca içme suyunun arıtılmasında başarılı bir şekilde kullanıldı. Bu özellikleri inatçı deri humusları ve mantarlarla savaşmakta tıbbi ozonu çok etkili bir tedavi ajanı yapar özellikle bakteriyel enfeksiyonlu ayaklar gövdedeki mantar enfeksiyonları mukozaların fungal / mycotic enfeksiyonları.

  Enfekte yaralar
  Enfeksiyonlu yaraların lokal tedavisi mesela açık yatak yaraları (decubitus ülserler) alt bacağın ülserleri (Ulcus cruris) şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren tıbbi ozonun klasik uygulama alanlarına ait olan proseslerdir. Burada biz öncelikle mikropsuz ve temiz yaralar elde etmek için ozonun dezenfektan özelliğinden diğer deyişle bakterisid ve fungisid etkisinden yararlanırız. Yaranın temizlenmesinden itibaren düşük dozda ozon uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılır.

  Bağırsak Hastalıkları: proktitis ve kolit
  Enflamasyonlu bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal Ozon gazı üflenmesi şeklinde yapılan lokal uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok durumda arka arkaya 10 seans ozon uygulanması yeterli olur. 248 hasta üzerinde yapılan proktitis klinik çalışmasında sadece hastaların %10’unda birkaç 10 seanslık uygulama gerekmiştir.

  Virüslerden kaynaklanan hastalıklar
  Herpes simplex (facial herpes) herpes zoster (shingles)

  Uçuğun her iki tipi virüsler tarafından oluşur. dudakların uçuğu (Herpes Labialis) sık sık tekrar eden ve nahoş bir hastalıktır çok başarılı bir şekilde diğer tıbbi metotlarla ozonun kombinasyonu şeklinde tedavi edilir.

  Herpes zoster veya padavralara ozonla tamamlayıcı uygulama faydalıdır ozonlu su kompresleri ve ozonlu kan transfüzyonu şeklinde iki farklı yoldan tedavi edilebilir.

  Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A B C)
  Karaciğerin enflamasyonu tıbbi ozon için klasik tedaviler arasında sayılır. Hepatit A (HVA = hepatitis virus A) diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken virüsün diğer şekli hepatit B (HVB = hepatitis virus B) sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metodlarına ilave olarak ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon/oksijen gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler ayrıca kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

  Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıkları
  Enflamasyonlu eklem hastalıklarını üç evreye ayırdığımızda özellikle evre 1 ve 2 bir başka deyişle ağır kemik deformasyonlarının olmadığı durumlar medikal ozon uygulamalarına cevap verir. Gonartroz (diz eklemi enflamasyonu) ya da diz ve omuz eklemlerindeki aktif arthritic form tedaviye cevap veren sınıfa dahildir. Standart tıbbi metodlara- spesifik egsersiz terapileri - ilave olarak bu gibi durumlarda intraartiküler ozon enjeksiyonu başarıyla uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kıkırdak metabolizmasını aktive etme özelliklerine ek olarak burada ozonun tamamıyla antienflamatuar özelliğinden faydalanıyoruz.

  Artritik/Romatizmal Durumlar - Kronik poliartritler
  Artritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır. Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir .

  Artritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır. Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir.

  5. DOĞADAKİ OZON
  Ozon bizim gezegenimizi kuşatan stratosfer tabakasındaki en önemli gazlardan birisidir(10-50 km yükseklikte). 20 - 30 kilometre yukarda maksimum konsantrasyonu 100000 hava partikülü içinde 1 partikül O3 (10 ppm) düzeyine ulaşır ve zemin seviyesinden çok daha yüksektir (0.03 - 0.04 ppm).

  Ozonosfer
  Ozondan oluşan bu koruyucu tabaka güneşten gelen ve dünyamız ve cildimiz için tehlikeli ve yıkıcı etkileri olan morötesi (UV) ışınların enerjisini emerek yeryüzüne ulaşmasını engeleyen bir filtredir böylece bizim gezegenimizde biyolojik dengeyi sürdürmeye yardımcı olur.

  Ozone deliği
  endüstriyel gazların (FCKW ve diğer halojenleri içeren) sebep olduğu karışık bir süreç yüzünden koruyucu ozonosferimizdeki ozon(O3) parçalanır. Bu tabakadaki O3 moleküllerinin azalması filtreleme yapacak yeterli ozon kalmadığından UV ışınlarının (deri kanserine sebep olabilen ve genetik süreçleri etkileyebilen) engellenmeden geçtiği gittikçe büyüyen bir aralığın (deliğin) oluşmasına sebep olur.

  Duman alarmı
  Yine de yere çok yakın seviyelerde büyük şehirlerde olduğu gibi ozon otomobiller ve fabrikalardan çıkan egzoz gazları veya atıklar yoluyla ve nitrojen oksit ve kükürt oksitlerinin etkileşimiyle ve morötesi radyasyonun oksijenle etkileşimi sonucu üretilebilir. Ozonun kendisi kirliliğe sebep olmamakla beraber çok hassas bir şekilde havadaki ozon miktarını ölçebildiğimiz için hava kirliliğinin göstergesi olarak kullanılır.

  İşyerinde ozon konsantrasyonu
  İşyerinde müsaade edilen maksimum ozon konsantrasyonu 200 µg/m³ ya da 0.1 ppm’dir. Solunum yollarına ve mukozaya zarar verebildiği için günlük 8 saat haftalık 40 saat boyunca bu seviyeyi aşmamalıdır. Bu değerler bir ülkeden diğerine değişebilir ve çoğu zaman uyma zorunluluğu yoktur.

  Endüstriyel ozon
  endüstriyel ozon atmosferdeki havanın içinde bulunan oksijen (O2) gazından elde edilen ozon (O3) gazı ile havanın karışımı ile oluşur ve dünyanın her tarafında başlıca kullanım alanı şehir su şebekesinin sterilizasyonu ve kimyasal beyazlatma işlemleridir.

  Medikal ozon
  Endüstriyel ozonun aksine medikal ozon saf medikal oksijenden elektrik deşarjı ile ozon/oksijen karışımını tam istenen konsantrasyon ve dozda karıştırarak elde edilir. Konsantrasyonu 1 ile 100 mikrogram/mililitre (µg/ml) arasında %005 O3 / %9995 O2 ile %5 O3 / % 95 arasında değişen ozon/oksijen konsantrasyonlarına karşılık gelir. Ozon molekülü stabil olmadığından medikal formu her zaman klinikte özel bir jeneratör tarafından taze olarak hazırlanır ve hastaya hemen uygulanır. Çünkü üretildikten 1 saat sonra orijinal ozon moleküllerinin yarısı oksijen moleküllerine dönüşür ve geriye orijinal karışımın sadece yarısı kalır.

  OZON TERAPİ NEDİR ?
  Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere “ ozon terapi “ denir. İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan aktif bir şeklidir. Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir O2 + O1 = O3 “Ozon “

  OZON TERAPİ TIPTA YENİ BİR TEDAVİ ŞEKLİ MİDİR ?

  Elbette hayır. Oldukça eski bir tedavi şekli olmakla beraber etkinliğiyle ilgili tıpta hergün yeni alanlar açılması onu yeniden güncel hale getirmekte.

  OZONUN TARİHÇESİ

  Ozon ilk kez 1785 yılında kimyager Martin von Marum tarafından keşfedildi. O vakit elektrik üreten çeşitli makinaların etrafında ortaya çıkan ekşimsi kokusuyla bu gaz fark edlmekteydi. Daha sonra Alman kimyacı Schönbein tarafından ilk kez 1840 yılında insanlar üzerinde kullanımı söz konusu olmuştur. Fizikçi Werner 1857’de ozon üretecek bir makinayı bulmuştu. Elde ediliş prensibi elektrikle yüklenmiş bir boru içerisinde bir süre sonra ozon açığa çıkıyordu. 1860 yılında Monaco’da ilk kez suların ozonla temizlenmesine başlandı. Ozon temizliğin yanı sıra sudaki kötü koku ve tatların da giderilmesine de katkıda bulunduğu anlaşıldı.

  Tıpta ozon ilk defa 1 . dünya savaşında yaraların iyileştirilmesi amacıyla kullanılmaya başlandı. 1916 yılında Dr Wolff ozon gazı verilmesiyle mikrop kapmış ağır kötü yaraların iyileşmesinde hayret verici düzelmeler meydana geldiğini bildirmişti. 1925’de Profesor Wehrli İtalya’da hem ozon hem de ultraviyole tedavisini beraber yapmaktaydı.O zaman bu uygulamasına “kanın yıkanması” işlemi adı vermişti

  GEÇMİŞTE OZON

  1933 ‘de diş doktoru Fisch diş hastalıklarında ozonla iyi sonuçlar almaktaydı. 1935 ‘de cerrahi profesörü Payr Leipzig üniversitesinde ozonun klinik uygulamasının verdiği olumlu etkilerle ilgili bir çalışma sundu. 1926’da Dr. Otto Warburg kanserin hücre seviyesinde oksijen azlığından başladığını ileri sürdüğü çalışmasıyla 1931’de Nobel ödülü aldı. Aynı çalışmayı daha da genişleterek 1944’de yine Nobel ödülü alan tek tıp adamı olarak tarihe geçti. 1938 de yine Fransız cerrahi Aubourg vagina ve rahimdeki yaralar ve sinüzitde sinüs boşluğu içine ozon üflemesiyle sağlanan yararlı sonuçlar üzerinde bir çalışma yapmaktaydı.

  • İkinci Dünya savaşından sonra ozonun yararlı sonuçları her alanda kanıtlandıktan sonra modern cihazlar kullanılarak ozonla bazı tedavilerin yapılması daha da yaygınlaştırıldı. 1979 ‘da Dr. George Freibott ilk defa bir AİDS hastasını ozonla tedaviye aldı. 1980’de Dr. Horst Kief ozonla AİDS tedavisinde başarılı olduğunu ileri sürdü. 1992’den bu yana Rusya’da yanık vakalarında rutin olarak ozon tedavisi yapılmaya başlanıldı.

  DOĞADAKİ OZON HAKKINDA SÖYLENECEKLER

  Ozon oda sıcaklığında renksiz fakat karakteristik kokusu olan bir gazdır. Ozon fırtınalı havalardan sonra yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilir.
  Ozon dünyanın 25-30km üzerinde ozonosfer katmanında yer alır ve zararlı ultraviole ışınların dünyaya gelmesini engeller. Dünyada ozonsuz yaşam olamaz. Maalesef dünya atmosferi egzoz ve klima gazları evde kullanılan yakıtlar ve endüstriyel baca gazlarıyla giderek kirlenmektedir. Bunun sonucunda güneşin zararlı etkilerini süzen ozon tabakası görevini tam olarak yapamamakta ve güneşin kanserojen etkisi hergün daha da artmaktadır. Bu nedenle güneşten yararlanmak istediğimizde güneşin dik olduğu öğle saatlerini değil güneşin yatık olduğu sabahları saat 8.30- 9.30 akşamları ise 16.30-1730 arasındaki saatleri tercih etmeliyiz. Diğer saatlerde ise güneşten olabildiğince kaçmalıyız.

  OZON NASIL İYİLEŞTİRİCİ ETKİ GÖSTERİYOR

  Ozon yüksek derecede oksidasyon gücüne sahip olduğu için tıpta “aktif oksijen” olarak tanımlanır. Tedavide kullanılan ozona yüksek enerjisinden dolayı vücut hücrelerinin bir anlamda tıpkı yakıtı gibidir diyebiliriz. Ozon hasta olan organizmalarımıza yönlendirilen bir nevi aktive edilmiş bir oksijendir.

  Kan dolaşımını arttırma yeteneği onu sadece dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde değil birçok hastalıkta bozulmuş olan organik fonksiyonların yeniden canlandırılma amacıyla kullanılmasının kapısını açar.

  Ameliyat sonrası halsizlik durumlarında kireçlenmelerde eklem ağrılarında yaşlılığın meydana getirdiği tüm sorunların çözümünde ozon tedavisinden çok iyi sonuçlar elde edilmektedir.

  Bunun dışında özellikle şeker hastalarında meydana gelen açık yaraların kapatılmasında kullanılan ozon açık yarası olmayan diyabetik hastalarda da ileride olabilecek doku tahribatını engellemek için uygulanabilmektedir.
  Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma aktivasyonu sonucu kişiler kendilerini yenilenmiş gibi hissetmektedirler. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmaktadır. Sağlıklı insanların performanslarını artırma ve vücudu gençleştirmede de etkin rol üstlenmektedir.

  Ozon gazı dolaşım bozukluklarından viral hastalıklara ve romatizmaya kadar bir çok hastalıkta yardımcı tedavi olarak kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tıpta ozon yaraların dezenfeksiyonunda bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Özetle ozon kan dolaşımını hızlandırabilmekte ve başta mikroplarla mücadele olmak üzere vücut savunmasını gerektiren tüm olaylarda görev alan bağışıklık sistemini de hareketlendirmektedir.

  OZON TERAPİ YÖNTEMLERİ

  Ozon gazı tedavi amacıyla vücuda çeşitli şekillerde verilebilir. Bunlardan hangisinin tercih edileceği kuşkusuz hekimin kararıdır. Hastalığın evresinehastadaki bulguların şiddetine göre uygulanacak yöntemin değişkenlik göstereceği muhakkaktır. Kaldı ki hastalardaki bireysel farklılıklar da seçilecek yöntemi etkiler. Başlıca uygulama yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

  1- OTOHEMOTERAPİ : “Ozon-Oksijen karışımının damar içine verilmesi” Hastadan steril şartlarda özel vakumlu şişelerkanüllerden ibaret setlerle 50-100 cc kan alıp bunu ozonla karıştırdıktan sonra yeniden damara geri verme yöntemidir.Bu sırada strerilite ve hastanın işleme hazırlanması son derece önemlidir. Uygulama sırasında damarın doğru olarak bulunması ve içine girildiğinden emin olunması gereklidir. Doğru yerde olunduğunda otomatik olarak kan vakumlu tertibatın içine dolmaya başlar. Ortalama 20 dakika kadar sürecek bu işlem sırasında kan alma işlemi yapılan kolun hiçbir şekilde oynatılmaması gerekir. Zira damardan oynayan iğne verilen ozonlu kanın damar dışına çıkmasına yol açar. Bu da uygulama bölgesinde ciddi ağrışişme ve renk değişikliğine yol açar

  2- ENJEKSİYON YÖNTEMİ : Deri altına veya adaleye hatta eklem içerisine enjeksiyonlar şeklinde ozon gazı karışımı verilebilir. 3-6 cm3 miktarındaki ozon cihazdan çekilerek hastaya enjekte edilmektedir.

  3-KESE İÇERİSİNDE OZON TEDAVİSİ : Bacak yaralarında ozon ve O2 gazı karışımı bir kese içerisinde uygulanabilir. Bu kese bir defa kullanımlık özel sübap sistemi olan naylondan imal edilmiş torbacıklardır.Diğerleri gibi seanslar halinde gelen hastalara bazen tek başına bazen de diğer yöntemlerle birlikte yapılan uygulamadır.

  5- OZONLANMIŞ SU İLE TEDAVİLER : Ozonlu su ile ağzı çalkalamak ozonlu suları içme tedavisi veya ozonlu suların sorunlu olan hastalıklı bölgelere sürülmesi şeklinde yapılır. Cihazlar otomatik olarak içindeki ozon düzeyi ayarlanabilecek şekilde ozonlu su üretirler. İşte bu sulardan diş hekimliğinde veya bazı cilt hastalıklarında dışarıdan sürmek suretiyle ozon tedavisi yapmak mümkün olmaktadır.

  6-LAVAJ UYGULAMALARI : Barsak lavajları ( yıkanması) kolitler ve kalın barsak iltihaplarında yapılır. Yine mesane yıkanması da özellikle kronik sistitlerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu amaçla basınç ile birlikte ozonlu suyu verecek düzenekler kullanılır. Hatta bu işlem sırasında ozonla birlikte olması uygun başka kimyasal maddelerde tedavi amacıyla verilebilmektedir.

  Ozon bulunduğu yerde süratli değişiklikler yapar. Bağışıklığı artırır (immunmodülatör) damarları açar (vasomodülatör) ve hücresel dengeyi düzenler. Bir yandan hücre çoğalmasını hızlandırır. Diğer yandan kanın oksijen taşınmasını arttırır.Kan pıhtılaşmasında azalma yapar. Yaşamsal görevi olan bütün biyolojik koruyucuları ve enzimlerin üretimini aktive eder.

  Akciğerler havadaki oksijeni (kimyasal açılımı O2 ) solunum yoluyla alırlar. Oksijen her hücrenin yaşaması için olmazsa olmaz bir maddedir. Yaşayan her vücut hatta hücre için dahi oksijensiz bir durum düşünülemez. Eğer beyin sadece birkaç dakika kadar bile oksijensiz kaldığında vücudun fonksiyonlarının bazen bir daha geri gelmemek kaydıyla bozulduğunu hatta durduğunu söyleyebiliriz.

  Ozon oksijenin özel ve yoğun olan bir formudur. Kimyasal olarak oksijende 2 atom varken ozonda 3 atom söz konusudur. Ozon gazının normal oda sıcaklığında 30 dakikada parçalanırken kana verildiğinde 2-3 birkaç saniyede tek ve çift atomlu oksijen olarak bölünmektedir. İki atomlu oksijeni alyuvarlar hemen emmektedirler. Ozon gazının alyuvarlar üzerine inanılmaz bir çekim gücü vardır. Çoğu kez metal paralar gibi birbirine yapışık hareket eden alyuvarlar ozon gazıyla karşılaşınca hemen ayrılır şekil değiştirir ve düzenli sıralar halinde daha hızlı hareket etmeye başlarlar. Ayrıca yüzeyleri daha da genişlediğinden fazla miktarda oksijen alan alyuvarlar vücudun ihtiyacı olan bölgeye hızla ulaşabilmektedirler. Örneğin ;ozon gazıyla oksijen oranı ve hızları artan alyuvarlar nerede sorun varsa o hastalıklı dokulara ulaşıp vücudun kendi kendini tamir kapasitesini hızlandırmaktadır.

  Ozon ile aktive olan hücreler sadece alyuvarlar değil ayrıca vücudun savunma hücreleri olan akyuvarlardır. Bu nedenle dışarıdan verilen ekstra ve yan tesirleri olabilecek diğer tedavilerden farklı olarak ozonun vücudun kendi dinamiklerini harekete geçiren doğal bir tedavi yöntemi olduğunu kabul etmek gerekir.

  OZONUN KULLANILDIĞI DİĞER ALANLAR

  Çok güçlü okside etme ve etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

  Bakterivirüsmantarküflerin yanı sıra amonyaksülfür ve nitrojen bileşiklerini de kısa zamanda yok eder. Ozon klordan 3125 kat daha hızlı ve % 50 daha fazla etkili dezenfektandır

  Stresle mücadelede OZON TERAPİ

  Stres oksijensiz bırakıyor
  Günlük yaşam mücadelesi iş yoğunluğu mesleki ve ailevi sıkıntılar endüstriyel olarak hazırlanan gıda ürünleri çevre kirliliği nikotin alkol kahve kötü alışkanlıklar yanlış yaşam biçimi ve hatalı beslenme hareketsizlik hastalık ve enfeksiyonların her biri yaşamımızda başlı başına bir stres nedeni oluşturuyor.
  Tüm bunlara normal yaşlanma süreci de eklenince insan vücudunun oksijen ihtiyacı fazlalaşıyor. Oksijen yetersiz olduğunda organ ve hücrelerin çalışması aksıyor. Stresle yaşama alışkanlığına girmiş yani onun pençesine düşmüş kişilerde yapılacak ozon terapi kanı oksijene doyurarak dokulardaki oksijenasyonu artırıyor. Oksijen yaşamımızı sürdürmemiz için gerekli olan en önemli öğelerden biri. Vücudumuzun her bir hücresi oksijene ihtiyaç duyuyor. Ancak hepimizin yaşamında zamanla oksijen alımında bir düşüş olmaya başlar ve beynimiz dahil vücudumuzda kullandığımız oksijen miktarında azalma meydana gelir

  OKSİJEN AZLIĞI BELİRTİLERİ
  Oksijensizlik semptomların başında baş ağrısı bitkinlik yorgunluk çalışma gücünün zayıflaması yaşam sevincinin azalması var. Doğal olarak bunun sonunda hayati önem taşıyan bazı organların yıpranmasına ve erken yaşlanmaya yol açıyor.

  Bizi oksijensiz bırakan nedenlerden bazıları:
  Kötü nefes alma (kronik bronşit astım gibi.)
  Rafine edilmiş gıdaların fazla tüketilmesi( başta beyaz şekerbeyaz ekmek ve çeşitli cips benzeri ürünler )
  Sigara içilmesi
  Egzersiz yapılmaması
  Çevre kirliliği olan yerlerde yaşama mecburiyeti
  Karbon monoksit zehirlenmesi (özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayanlar egzoz gazlarından etkilenmekteler)
  Çevredeki doğal oksijenin azalması.

  OZON VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

  Ozon uygulamasından sonra vücut bu aktivasyona cevap olarak vücudun bağışıklık hücreleri olan sitokinler interferonları ve diğer koruyucu özel habercileri üretir. Bunu takiben uyarılan bütün bağışıklık sistemi zincirleme bir şekilde diğer bağışıklık hücrelerini haberdar ederler ve hastalıklara karşı direnci tırmandırırlar.

  Ozonun bağışıklık sistemi üzerine etkileri ilk kez 1989’da Winkler tarafından tanımlandı. Ozon bağışıklık sisteminin zayıfladığı bütün hastalıklarda etkilidir. Düşük dozlarda kullanıldığında vücudun direncini arttırır .Ozon vücudun direncini özellikle infeksiyonlara ve toksinlere karşı artırmaktadır. Ozonu aynı zamanda bakteri virüs ve mantar öldürücü olarak kabul edebiliriz.

  NEDEN OZON?
  Ozonun ana nitelikleri

  •Mevcut en güçlü oksidan.
  •Çevre dostu.
  •Kimyasal madde gerektirmez.
  •Bakteri küf spor jerm ve mantarları anında okside eder.
  •Havadan üreyen bakteri(airborne bacteria) oluşumunu engeller.
  •Tüm mikroorganizmaları yok eder ve oluşumunu engeller.
  •Kimyasal maddelerden kalan atıkları elimine eder.
  •Klordan 3125 kat daha etkilidir.
  •Hemen etki eder.
  •Kalıntı bırakmaz.
  •Gıdalarda kullanımı güvenlidir.
  •Depolanamaz. Kullanım yerinde üretilmelidir.
  •Böcek popülasyonunu azaltır

  RAF ÖMRÜNÜ UZATIR;
  • Ozon hiçbir kimyasal gerektirmeden uygulanarak; gıdayı gıda işleme suyunu ve gıdanın bulunduğu atmosferi dezenfekte edebildiği için
  • Yıkama sularında kullanıldığında ürünün bozulmasına neden olan ürünün üzerindeki oluşmuş bakteri virüs mantar küf spor gibi istenmeyen oluşumları engellediği için
  • Ozon gaz halindeyken uygulandığı bazı gıda ve ürünler üstünde koruyucu görevini üstlenir; gıda paketleme materyallerini ve ortamını da sanite edebilmektedir.
  • Temel metabolizmanın sürdürülebilmesinde etkilidir.
  • Ozon gazının ürün üzerinde kalıntı bırakmamasıüründe koruyucu madde kullanım ihtiyacını azaltırkalitenin sürdürülmesinde önemli düzeyde etki eder.

  BAKTERİYEL YÜKÜ YOK EDER;
  • Ozonun oksidasyon potansiyelinin çok yüksek (2.07V) olduğu için
  • Oksidasyon etkisinin anlık ve klordan 3125 defa daha hızlı olduğu için
  • Ozon molekülü karşılaştığı bakterileri tamamen yok edebilir ve/veya hücre zarını yırtarak parçalanmasını sağlayabildiği için.

  İŞLETME FAYDALARI;
  • İşletmede hijyen sağladığı için HACCP(Hazardous Analysis Critical Control Point) kritik noktalardaki risk analizlerin sonuçlarının olumlu sonuçlanmasını sağlar
  • Aylık kullanım giderinin çok düşük olması(sadece elektrik enerjisi) kimyasal madde kullanımından büyük oranda tasarruf sağlar
  • Eurozone ozon jeneratörü full otomatik ve in-line olduğu için ekstra zaman ve personel gerektirmemesi
  • İşletme suyunun kalitesini max. düzeyde yükseltmesi

  Alıntıdır

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş