“Çampisaj” (Champissage) Aromatik Hint Baş Masajı

Çampisaj 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan “ yaşam bilimi ” olan Ayurveda’nın içinden doğmuştur. Ayurveda felsefesine göre sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolü vardır: Hücre ve dokuların beslenmesi bedenin toksinlerden arınması. Çampisaj üst beden sırt omuz boyun saç derisi saçlar ve yüze aromatik özyağlarla uygulanan; özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır.

Dış etkenlerin başında gelen stres üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olur. Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirir. Çampisaj zihni dinlendirir ve rahatlatır; bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırır. Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkar.

Çampisaj'da bir uygulama.Çampisajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi uygulanan masajın tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanır. Marma noktaları akupresür şakra dengeleme ve kişiye özel bitkisel özyağ karışımları ile 40 dakikalık masaj kişiye rahatlamanın yanında mükemmel bir arınmışlık hissi ve denge sağlar.

Aşağıda açıklanan dört konu (marma noktaları akupresür şakra dengeleme ve aromatik özyağlar) Çampisajın özünü oluşturur. Her bir konu kendi içinde bir felsefeye dayanır ve doğru uygulandığında çok etkilidir. Çampisaj basit bir baş masajından öte bu özel teknikleri içerdiği için uygulamanın neticesi mükemmel sonuçlar verebilir. Zihinsel arınma ruhsal denge fiziksel rahatlama ve derin dinlenmeyi kim istemez!...

Marma noktaları nedir? Çampisaj uygulamasında nasıl fayda sağlar?

Çampisaj'da bir uygulama.Marma’nın kelime anlamı saklı ve hayatidir. Hint enerji sistemine göre bedenin enerji merkezleri “Marma noktaları” olarak tanımlanır. Çin tıbbından bildiğimiz akupunktur noktaları ile eşdeğerdir ancak akupunktur noktaları kadar küçük belirgin ve sık değildir. Marma noktaları Hint kültüründe asırlardır şifa için kullanılmaktadır.

Marma noktaları fiziksel ve enerji bedenlerin buluşma noktası olarakta görülür. Geleneksel olarak masaj uygulamalarında bu noktalar çok önemli rol oynar; kaslar organlar dokular ve sistemlerle bağlantılı olduğu düşünülerek bedenin enerji dengesi için aktive edildiğinde beden fonksiyonları normalleşir rahatlanır ve arınılır.

Çampisajda ılık aromatik özyağlar Marma noktalarına parmakların dairesel harekteleriyle uygulanır ve bu noktalar aktive edilerek masajın dengelenme derin dinlenme ve arınma faydalarından yararlanılır. Çampisajda Marma noktaları baş boyun ve omuzlarda meydana gelen ağrı tutulma nodül oluşumu gibi sıkıntıların çözülmesinde de kullanılır.

Akupresür nedir? Çampisaj uygulamasında nasıl fayda sağlar?

Çampisaj'da bir uygulama.Bedende belli akupunktur noktalarının baskı ovma ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine “Akupresür” adı verilir. Akupunktur noktaları “Meridyen” olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır. Meridyenler bedenin ana caddeleri akupunktur noktaları ise merkezi duraklar olarakta düşünülebilir.

Bedenimizde organlarımız heran yaşamsal enerji üretir. Kan dolaşımı ve nefes (oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil eder. Birçok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşur. Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve tüm organ sistem ve dokularımız ahenk içinde çalışabilir. Çampisajda üst bedene uygulanan akupresür ile sırt boyun tutulmaları baş ağrıları gibi enerjinin bloke olmasından kaynaklanan sıkıntılar giderilebilir. Üst beden uygulanan akupresür ile beslenir canlanır rahatlar ve dengelenir.

Şakralar ve Çampisaj

Çampisaj'da bir uygulama.Şakralar bedeni yaşamsal enerji ile besleyen “enerji çemberleri” olarak tanımlanabilir. Fiziksel zihinsel ve ruhsal denge için bu enerji merkezlerinin aktif olarak çalışması gerekir ancak çocukluğumuzdan itibaren bu merkezleri kullanmasını bilmediğimiz için zamanla bloke olurlar. Belli tekniklerle şakralar beslenerek bedendeki enerji akışına destek olunabilir.

Çampisajda şakraları dengelemek için uygulanan bazı teknikler kişinin enerji akışına destek olarak fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlayabilir. Şakralarla birlikte bazı aromatik özyağlar çampisajda kullanılır.

Çampisaj Hangi Sıkıntılarda Etkilidir?

Fiziksel Kaynaklı Sıkıntılar

Üst bedendeki kas tutulmaları ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları

Sırttaki nodüller

Kronik boyun tutulması

Baş ağrısı ve migren

Saç ile ilgili sıkıntılar( dökülme kepek vb.)

Yüzdeki ağrılar (göz sinüs çene vb.)

Toksin birikimi

Zihinsel Sıkıntılar

Stres kaynaklı sıkıntılar (depresif ruh hali anksiyete huzursuzluk gerginlik endişe uykusuzluk vb.)

Konsantrasyon bozukluğu

Zihinsel yorgunluk

Çampisaj Nasıl Uygulanır?

Çampisaj'da bir uygulama.Çampisaj oturularak yapılan ve 40 dk. süren seri bir masajdır. Hindistan cevizi zerdali çekirdeği tatlı badem ve susam yağı ile kişinin ihtiyacına göre belirlenen aromatik özyağların karışımı ile üst bedene uygulanır. Çampisaj aynı zamanda yağsız ve kıyafetin üzerinden de uygulanabilir.

Alıntıdır..