Renklerle Tedavi

Renklerle tedaviye kromoterapi adı verimektedir. Çok eski çağlardan beri doğu kültüründen yaygın olarak kullanılan kromoterapi günümüzde batı dünyasında da etkili olara kullanılmaya başlanmıştır. Her rengin vücutta Chakra larda karşılığı bulunmaktadır.Chaklarvücudun enerji merkezleridir ve modern tıbta yerleri endokrin sistemi bezlerine denk düşmektedir. Chakralardaki enerji dengesizlikleri sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Bu dengesizlikleri düzeltmek için ilgili chakranın renklerinden faydalanılmaktadır. Tedavide uygun rengi ışık halinde vücuda vermek uygun renkli bir taş taşımak yada uygun renkle meditasyon yapmak gibi çeşitli yöntemler kullanılır. Ayrıca kıyafetlerinizi ve bulunduğunuz ortamı sağlık sorununuzla ilgili renkle ilgili düzenleyerek ilginç sonuçlarda alabilirsiniz.

Renk terapide 60 Watlık renkli lambalar kullanılır. Eğer renkli lambalar yoksa bunun yerine 75 Watlık normal lambalar alınır ve önüne renkli filitreler yerleştirişebilir yada cam boyayla ampüller boyanabilir. Aşağıda renklerin değişik kullanım alanlarını ve renk terapi yapacaksanız önemli uyarılar bulacaksınız.

Kırmızı renk:
Kırmızı renk 1.chakra ile ilgilidir.1. chakra vücutta makat ile cinsel organlar arasında bulunmaktadır. Kök salmak ve dünyada kendimizi ait hissetme duygularımızla ilintilidir. Salgılama anüs ve kalın bağırsakkas sistemi ve adipoz dokusu bu chakra ile ilgilidir. Ayrıca burun ve koku alma duygusu ile de bağlantısı vardır. Eğer bu konularda sağlık sorunuz varsa kırmızı renkten faydalanabilirsiniz. İç çamaşırınızı kırmızı giyinkırmızı bir takı takın kırmızı aksesuarlar bulundurun güneşin batışını yada doğuşunu seyredinkırmızı renk ile meditasyon yapın. Eğer yapabiliyorsanız kırmızı bir ampul kullanarak ve geceleri 5 dakika kırmızı ışıkta oturarak bile çok olumlu sonuçlar alabilirsiniz. (Daha uzun oturmayın)Kırmızı renk bitkilerle beslenme de sağlığınız üzerinde olumlu etki yapacaktir.

Dikkat: Asabiyetgerginlikateşülseryüksek tansiyoniltihaplar kızarıklıklarşişkinlik hissi. Eğer başınıza kırmızı renk uygulayacaksanız 3 dakikadan fazla tutmayın. Uygulamadan sonra başınıza mavi bir bez koyun ve 2-3 dakika bekleyin.Kırmızı uygularken kendinizi çok rahatsız hissederseniz arkasından bir kaç dakika mavi renk uygulayın.

Turuncu renk:
Cinsel organlarin üzerinde yer alan 2. chakra ile ilgilidir. 2.chakra cinsellik ve üretkenligi simgeler.Ayrıca maddi kazanımlarda bu chakra ile bağlantılıdır. Cinsel organları lenfatik sistem adet akıntısı anne sütüböbrek üstü bezleri ve organik sıvılar bu chakranın etkilediği sağlık konularıdır. Ayrıca dil ve tat alma duyusuyla da yakından ilgilidir. Eğer bu konularda bir sağlık sorunu yaşıyorsanız 2.chakranızda bir enerji dengesizliği olabilir. Bu durumda turuncu rengin size çok faydası olacaktır. Turuncu rengi üzerinizde ve çevrenizde daha çok kullanın turuncu renk ile meditasyon yapınturuncu bir lambanın ışığında hergün 10 dakika dinlenin ve dolunayı izleyin ve su kenarında uzun yürüyüşler yapin. Havuçseftali portakal mandalina ve diğer turuncu renkli meyve ve sebzeleri yemenizde sağlığınız konusunda çok olumlu etkiler yapacaktır.

Turuncu renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; böbreklerkabılzıkyorgunluk çekingenlik cinsel organlar yetersiz süt salgısıkısırlık (kadınlarda)

Dikkat: Aşırı enerjik ve aşırı cinsel enerjisi olan kişilerde turuncu ışık kullanılmamalı.

Sarı renk:
Göbeğin yaklaşık iki parmak altında bulunan 3. chakra ile ilgilidir. Bu chakra egobağimsızlıkazim ve kişisel güç ile ilgilidir. Sindirim sistemikaraciğerböbreklerkan ve pankreas 3.chakranın etkilediği fiziksel fonksiyonlardır. Ayrıca göz ve görme ile ilgili foknksiyonları da etkilemektedir. Eğer bu konularda bir sağlık sorununuz varsa 3.chakranızla ilgili bir enerji dengesizliği vardır.Bu durumda sarı rengin size çok büyük faydası olacaktır.

Güneş ışığını seyredin altınbakır yada çinko gibi ****lleri üzerinizde bulundurunsarı renk ile meditasyon yapın çevrenizde yada kıyafetlerinizde sarı renk bulundurungreyfurtmısırmuzlimon gibi sari renkli bitkilerden yiyin. Yine sarı renk bir ampul alarak her akşam ışığında 10 dakika dinlenmeniz de sağlığınız üzerinde olumlu etki yapacaktır. Sarı renk çiçekler besleyin ve onları sıkça seyredin.


Sarı renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; sindirim sorunlarıgazlanmakaraciğer sorunlarıpankreas sorunlarışeker hastalığısafra kesesi taşıkramplardepresyonsinir bozukluğu

Dikkat: Sinirli olan kişiler en fazla 5-10 dakika sarı ışık kullanabilirler.

Yeşil renk:
Kalbin tam hizasında bulunan 4.chakra ile ilgilidir. 4.chakra kalp dolaşımsolunum ve bağışıklık sistemini etkilemektedir. Bağışıklık hücrelerinin üretildiği timüs bezi bu bölgede bulunmaktadır. Dolayısıyla 4.chakrada herhangi bir enerji dengesizliği olduğunda genel olarak sağlık olumsuz etkilenecektir. Deri ve dokunma duygusuyla da bağlantılı olan bu chakradaki enerji dengesizlikleri cilt hastalıklarına yol açmaktadır. Eger sizde bu konularda sağlık sorunları yaşıyorsanız yeşil renkten önemli ölçüde faydalanabilirsiniz. Kırlarda dolaşmakevde bolca yeşil bitki bulundurmakyeşil renkle meditasyon yapmak yeşil bir ampulün ışığında oturmak ve yeşil sebzelerden bolca tüketmek son derece etkili olacaktır.

Yeşil renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; kalp hastalıklarıuykusuzlukgerginlikyüksek tansiyonöfkeparanoya bitkinlik bağışıklık sistemi sorunları

Dikkat:Yeşil renk kanserde de kullanılır. ancak doğru kullanımı çok önemlidir. Aksi halde kanserli hücreleri büyütebilir. Bir uzmandan yardım almadan yeşil rengi kanserli hastalarda kullanmayın.

Mavi renk:

Boyun bölgesinde bulunan 5.chakra ile ilgilidir. 5.chakra ses telleri ve konusma sistemi boğaz gırtlak ilik ve kulak ile ilgilidir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar da bu chakradaki enerji dengesizlilerinden kaynaklanmaktadır. Eğer bu konularda bir sağlık sorununuz varsa mavi renkten faydalanabilirsiniz. Gökyüzünü seyretmek mavi renk ile meditasyon yapmakmavi renkli bir taşı kolye olarak boynunuza takmanızmavi giysiler giymeniz ve mavi renkli bir ampülle aydınlattığınız bir odada her gün 10 dakika oturmaniz sizin için çok faydalı olacaktır. Patlıcankara üzüm ve kara erik yemeniz de sizin için çok faydalı olacaktır.

Mavi renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; Ateş kulak enfeksiyonlarıbitkinlikyanıklarülsercilt tahrişlerisinirvajinal enfeksiyonlarkarın ve sırt ağrılarıaşırı heyecanhiperaktivitebasur gebelik zehirlenmesi.

Dikkat: Mavi ışığı 30 dakikadan fazla kullanayın. Aksi halde bitkinlik verir. Eğer yanlışlıkla kullanıldıysa bir kaç dakika sarı yada turuncu ışık vermek iyi gelir.Üştümekas kasılmalarıfelç ve zayıf kan dolaşımında mavi rengin kullanmayın.

Çivit mavisi:
İki kaşın arasinda bulunan 6.chakra ile ilgilidir.Bu chakra vücutta endokrin bezleri ve beyin üzerinde etkilidir. Özellikle zihinsel sorunlarda çivit mavisinin inanılmaz bir iyileştirme etkisi vardir.Hafızayı güçlendirirrefleksleri arttırırsezgi gücü üzerinde etkilidir.Depresyon gibi ruhsal hastaliklarda ve stresten kaynaklanan sorunlarda son derece etkilidir. Zihin fonksiyonlarınızı güçlendirmek ve beyinle ilgili rahatsızlıklarınızda çivit mavisi rengin iyileştirici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Geceleyin gökyünüzü seyredin çivit mavisi kıyafetler giyinçivit mavisi taşlardan yapılmış takılar takın ve bu renkle meditasyon yapın.Çevrenizde çivit mavisi objeler bulundurun ve iş yerinizde bu renge ağırlık verin.

Çivit mavisi renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; Ani krizler göz iltihaplarızatürre troid bezinin az çalışmasıbademcik iltihabı
Dikkat: Şizofreni de çivit mavisi kullanmayın. Ayrıca çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Beyaz:
İnsanlardan kaçma ve kendine acıma gibi psikolojik rahatsızlıklara karşı. Beyaz renk son derece pozitif bir renktir. Bu renkle uyum içinde bulunan chakra Hintçe'de Udana Çakra adıyla bilinir. Beyaz saflığı ve masumiyeti sembolize eden bir renktir. Bu renk merkezleri düzenli çalışan insanlar son derece adil iyiliksever ve tolerans sahibidir. Beyaz renk merkezi düzenli çalışmayan insanlarda merhametsizlik kendi kendine acıma inziva insanlardan kaçma gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu renk merkezi ile ilgili renk tedavisinde uzmanlar hastalarının üzerinde altın inci elmas gibi madenleri bulundururlar.

Mor:

Böbrek kalp hastalıklarına karşı. Mor renkle uyum hali içinde olanlar daha çok sanatla uğraşan insanlardır. Son derece idealisttirler. İlhamları ve sezgileri oldukça güçlüdür. Vücutlarında mor renk merkezi düzenli çalışmayanlarda kendini beğenme küstahlık 'her şeyi ben bilirim' demek ve çeşitli kompleksler gibi marazi haller gözlenir. Mor renk merkezinin çalışmaması durumunda fizyolojik olarak ortaya çıkan hastalıklar: Epilepsi sinir hastalıkları mesane ve böbrek rahatsızlıkları mide kalp ve damar hastalıkları. Mor renk merkezinin normal çalışmasını sağlamak için yapılan renk tedavisinde hastaların üstlerinde manganez alüminyum kalsiyum kobalt arsenik ve titanyum gibi maddelerin bulundurulması tavsiye edilir. Yine bu tedaviye devam edildiği zaman süreci içinde kara üzüm kara dut mor lahana patlıcan ve pancar gibi besinlerin bol miktarda kullanılması çok faydalıdır.

Lacivert:

Göz kulak burun sinir bozuklukları ve ruh hastalıklarına karşı. Lacivert renge bazen İndigo mavisi de denir. Açık gecelerdeki gökyüzünün rengidir. Lacivert renk merkezleri düzenli çalışan kişiler ruhen düzgündür kuvvetli bir hafızaları vardır ve oldukça zekidirler. Olayları bir bütün olarak kavrayabilme yeteneğine sahiptirler. Hoşgörülü ve iyimser bir kişilikleri vardır. Eğer bu renkle uyum halinde bulunan renk merkezi düzensiz çalışıyorsa bu kişiler unutkanlaşır. Çabuk kızarlar ve anlayışsız kötümser bir tavır sergilerler. Bu renk merkezinin düzensiz çalışması sonucunda akciğer göz kulak ve burun rahatsızlıkları yüz felci sinir bozuklukları ve ruh hastalıkları gibi durumlar ortaya çıkar.

Lacivert renkle ilgili renk tedavisine devam edilirken uzmanların tavsiyesi krom demir bakır brom potasyum gibi metallerin hastanın üzerinde bulundurulmasıdır. Bu renkle ilgili tedavi sırasında mavi ve mor renge sahip besin maddeleri (siyah üzüm kara lahana gibi) yenmelidir.


Siyah:

Akıl hastalıkları ve psikolojik rahatsızlıklara karşı. Bu renk merkezi düzenli çalışan kimseler çok hareketli ve canlıdır. Ancak bu renk merkezi düzensiz çalışıyorsa başka kimselerin renk merkezini de ya olumsuz olarak etkiler ya da kendisi başkalarından etkilenir. Bu merkezin düzensizliği özellikle akıl hastalıkları ve psikosomatik hastalıkların oluşmasına sebeptir. Bu renkle ilgili tedavi esnasında Çinli uzmanlar hastalarının üzerinde özellikle gümüş ve platin gibi değerli madenler bulundurmayı tercih ederler. Siyah zeytin siyah erik kara lahana gibi besinler bu tedavi süresince bol miktarda yenilmelidir. Şayet dolunaydan etkileniyorsanız şunu bilmelisiniz ki siyah renkle ilgili merkeziniz güzel çalışmıyor demektir.

RENKLER VE TAMAMLAYICI RENKLERİ


Kırmızı -------- Turkuaz
Turuncu -------- Mavi
Sarı -----------Mor
Yeşil ----------Eflatun

Bir çalışmada uygulanan ana renkten sonra tamamlayıcı rengi bir kaç dakika uygulamak panzehir etkisi yapacaktır ve oluşabilecek sorunları giderecektir. Örneğin kırmızı kan dolaşımını arttırırken arkasından bir kaç dakika turkuaz uygulamak oluşabilecek kızarıklıklara engel olacaktır.


Alıntıdır...