Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Manyetik Alan Tedavisi
  Manyetik Alan Tedavisi


  “Elektromanyetik enerji bir organizmadaki her yaşamın bağımlı olduğu temel enerji biçimidir.”

  Manyetik Alan Nedir?

  Manyetik alan her maddenin etrafında bulunan ve onun etkinliğini gösteren bir mesafedir. Enerji alanından farksızdır. Bedenlerin etrafında bulunan aura gibi onun tüm fonksiyonlarını etkileyerek enerjisini kontrol eder. Dünyanın ve güneş sisteminde bulunan bütün gezegenlerin kendilerine has manyetik alanları vardır. Dünyanın kendi manyetik alanı doğal haliyle en sağlıklı manyetik alan olanağı sağlar. Dolayısıyla toprakla uğraşanların yararlandıkları doğal manyetik alan insanın sağlığını pozitif yönde etkileyen alan olma özelliğini taşır. Bu yüzden toprakla uğraşan kırsal alanda yaşayan insanlar daha uzun Ömürlü olurlar.

  Tüm kirlenmeler doğrudan insan sağlığını etkilemekte; kolesterol yükselmesi migren krizleri depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların sık görülmesine neden olmaktadır.

  Manyetik Alan Tedavisi Nedir?

  Son yıllarda popüler olmuş bir tedavi yöntemidir. Futbolcuların siyasetçilerin ve sanatçıların rağbeti manyetik alanın popülerliğini güçlendirdi. Aslında kökeni çok eskilere dayanmasına rağmen gelişen tıp teknolojisinden yararlanılmaya başlanınca adı sıkça duyulur oldu.

  Manyetik alanın insan bedeninde meydana gelmiş olan olumsuz değişimler üzerine yaptığı etkiler belirgin olarak tespit edilmiştir. Sağlığımıza ve doğrudan dolaşım sistemimize yaptığı tesirler gösterilmiştir.

  Bu alanda farklı cihazlardan yararlanılmaktadır. En yaygın olarak bilineni manyetik yataklardır. Bu manyetik yataklara uzanan insan sekiz on altı ve yirmi dört dakikalık seanslar süresince hiçbir şey yapmadan yatar. Bu yataklar ince ve kolayca her yere serilecek bir şekilde yapılmıştır. Yatağa bağlı bir cihaz yardımıyla yatağın etrafında bir alan oluşması sağlanır. İnsan bu yatağın üzerinde yatarken doğrudan bu manyetik alanm tesiri altına girerek derin bir rahatlık yaşamaya başlar.

  Tedavi sırasında dolaşımda meydana gelen değişimle birlikte bir gevşeme ve uyku hali gelişebilir. Ağızda kuruma hissi olabilir. Bedende birikmiş toksinlerde bir hareketlenme ve dolaşıma katılma olacağından istenilen verimi elde etmek için uygulamadan sonra veya önce bolca su içilmesi tavsiye edilir. Böylece dolaşıma çıkan toksinler böbreklerle atılır. Bu bir bakıma iç temizliği de sağlar. Özellikle kanda dolaşmakta ve bazı dokuların içinde biriken toksinler atıldıktan sonra insan belirgin bir rahatlama yaşamaya başlar. Uyku kalitesi düzelir. Ruhsal olarak rahatlar ve bedensel gerginliği azalır. Bu rahatlığı yaşamak için herhangi bir hastalığa sahip olmak gereksizdir. Her insan ekonomik imkânları el verdiği sürece bu tarz uygulamalardan yararlanabilir.

  Günümüzde reklam amaçlı olarak insanların kullanımına açılan yatakları alırken dikkat etmek gerekiyor. Bunlar daha çok bedenin omurgasına masaj yapmak suretiyle Önemli akupunktur noktalarının uyarılmasını sağlar ve omurgalardan köken alan sinirler vasıtasıyla organların bozulmuş olan çalışma mekanizmalarında iyileşme meydana getirir. Bu yatakları alırken pazarlama stratejilerine kanmamak lazım.
  mayetik-alan

  Manyetik Alan Terapisinin Temeli

  Manyetik alan terapisinin doğal hücre fonksiyonlarını destekleyen bir etki mekanizması vardır. İnsan vücudundaki her hücre besin ve oksijen almak ve artık maddeleri atmak zorundadır. Mesela nabızlı elektro manyetik alanlar doğru dozajda doğru alan kuvvetinde frekansta ve modülasyonda ve sirkadian ritme ve hastanın durumuna bağlıdır vücudun her bir hücresinin fonksiyonunu tekrar kullanım amacına uygun duruma getirebilir. Bu etki mekanizması vücudun her yerinde ve hemen hemen her hastalıkta etkisini gösterir. Bu yüzden bu terapi birçok değişik hastalıkta vücudun kendi kendine yardımcı olmasına yardım eder.

  Manyetik alan terapisinin diğer etkileri bu esas olan etki mekanizmasından türetilmiştir. Ortopedide dermatolojide nörolojide ve diğer bilim dallarında aynı ölçüde hassas ve ona rağmen etkili şekilde sürekli iyileşme sağlaması bu sebepledir. Kan akışkanlığının oksijen temininin artması ve ağrı iletiminde sinir yolları üzerinde etkisi vardır.

  Manyetik Alanın Etki Mekanizması

  Kanın akışkanlığını arttırır sarmal halde ve kümeler halinde dolaşan eritrositleri birbirinden ayırır. Böylelikle zayıf hücrelere oksijen transportunu hızlandırır.

  Hücre nükleusunda heterokromatin azalırken ökromatin artar. Sitoplazmada serbest ribozam ve poliribozamlar fazlalaşır.

  Nabızlı Manyetik Alanların Biyolojik Tesiri

  Oksijen besleyici maddeler ve minerallerin kabulünün yükselmesi hücrelerde daha çok enerji kuvvetli metabolizma diffuzyon ile beslenen dokularda parsiyel oksijen basıncının artışıyla beslenmeyi yükseltme drenajı hızlandırarak atık ve toksinlerin hızlı atılmasını sağlama kan ve lenf dolaşımının hızlanması tromboz riskini azaltma antienflamatuar ve analjezik etkiler sedatif etki enerji seviyesi düşmüş hücreyi aktif hale getirme…

  Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

  Alzheimer cinsellik depresyon fibromiyalji koroner arter migren ve stres multipîe skleroz osteoartrit Farkinson romatizma romatoid artrit sedef sınav stresi şeker hastalığı yorgunluk vb. gibi hastalıklarda kullanılır.

  Yapısal İyileştirici Fonksiyonlar


  1. Kemik sistemi: Özellikle menopozdan sonra kemik erimesi morbus sudeck kemik kırılmaları ve kemik yırtılmalarından sonraki durumlar; iskelet sisteminde örneğin vida veya çivi yardımı ile birleştirme yapılan ameliyatlardan sonraki durumlar endoprotez implantasyonlarından sonraki durumlar (gevşemeleri önlemek için) stabil olmayan kemik kırılmalarından sonra pseudoartroz oluşumu…

  2. Yumuşak doku: Cilt yaralanması olan veya olmayan kaza yaralan yanık yaralan dekübitus ülseri.

  Gevşeme fonksiyonu

  1. Vejetatif rahatlama: Vejetatif distoni (sinir sistemi dengesizliği; örneğin şiddetli terleme) uyku bozuklukları günlük strese karşı profilaktik gevşeme etkisi genel anlamda stres ve özellikle uzun süreli ruhsal sıkıntılardan sonra (kötü stres) konsantrasyon bozuklukları nevrozlar…

  Yüksek oksijen düzenlemesi

  Aerob hücre solunumunda (sporda dayanıklılık performansının artması) anaerob hücre solunumunda (laktatların çözülmesi ve glikojenleri kas hücrelerine daha çabuk yerleşmesiyle regenerasyonun hızlanması) hücrelerde oksitlenme süreçlerinin artışıyla genel metabolizmanın kuvvetlenmesi…

  Dolaşımı destekleyici fonksiyon

  1. Kan akışımı bozuklukları: Diyabete ve skleroza bağlı damar hastalıklarında (arteriyoskleroz) apseli varislerde kan oturmalarının (hematomlar) resorbsiyonunun çabuklaşması lenf ödemlerinin giderilmesi…

  Ağrı kesici fonksiyon

  1. Kemik-eklem sistemi: Omurganın dejenerasyonu ve kol ile bacaklardaki kemik ve eklem sisteminin dejenerasyonu (diz kalçalar dirsek omuz…) romatizmaya bağlı eklem iltihapları (örneğin poliartrit) omurga eklemlerinin tutukluğuna yol açan iltihaplar (örneğin ankilozan spondilit) eklem yaralanmaları (örneğin sporda)…

  2. Bağdokusu: Yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) bağdokusu yaralanması (örneğin ameliyatlardan sonraki durumlar yara izi ağrıları) migren ağrıları…

  Yeni Cihazlar

  Manyetik alanların tedavide kullanımı Hipokrat zamanına kadar dayanmaktadır. Fakat son 6 yıldır. İnsanın biyoritmine uygun manyetik alanlar oluşturan cihazlar yapıldıktan sonra tedavi de etkileri daha hızlı olmuştur.

  Manyetik alan cihazları içinden akım geçen bobinlerden oluşmuştur. Genellikle frekans 05-25 Hz şiddet ve 5-80 gausstur. İnsan beyni yapılan ölçümlerde dört değişik dalga yaymaktadır; beyin dıştan gelen ses ışık ve manyetik alan teşviklerine denkleştirme şeklinde reaksiyon gösterir.

  Oluşturulan MRS 2000 HOME gibi cihazlar beynin bu dalgalarına uygun alanlar yaratmaktadır. Normalde yer çekiminde insanın yaşaması için gerekli manyetik alan mevcuttur. İnsanın yaşamını kolaylaştırmak için kullandığı cihazlar ortamın manyetik alanını bozmakta ve buna bağlı hastalıklar oluşmaktadır. 1980′den itibaren stres dolaşıma bağlı rahatsızlıklarda ve romatizmal hastalıklarda artış olmuştur.

  Yurt dışından ithal edilen ve manyetik yatak adı verilen bu cihazlar oldukça pahalı olup tedavi amacıyla alınmaları ailenin ekonomisine önemli bir külfettir. Bu aletlerin insan bedeni üzerinde yaptıkları etki yatış pozisyonund ayken bedeni bir manyetik alan içine almalarıyla gerçekleşir. Bu manyetik alan doğal manyetik alan değildir. Aletin içinden geçen akımlar vasıtasıyla meydana getirilen yapay bir alandır. Buna rağmen etkileri son derece rahatlatıcı ve iç bedenin toksinlerden arınması amacıyla kullanılacak pratik bir uygulama imkânı sunar.

  Bu uygulamalardan sonra dışarıdan bedenin İnfrared Termografi ölçümleri artan kan akımına bağlı olarak ısının yükseldiğini göstermiştir. Ayrıca karanlık alan mikroskobisi manyetik alan temizlenmesi işleminden önce ve sonra kan analizlerinde eritrosit plakçıklarınm birbirlerinden ayrıldıkları ve oksijen transportunun hızlandığı ortaya çıkmıştır.

  Biofeedback Yöntemi

  Bu uygulamada beyinde meydana getirilmeye çalışılan alfa dalga hâkimiyetiyle doğrudan bedenin manyetik alanının düzeltilmesi işlemidir. Burada yapılan işlem makineler yardımıyla duygu ve düşüncelerin beyinde meydana getirdiği değişimlerden yola çıkarak insanın kendi kendini rahatlatmasıdır. Çok profesyonelce yapılan bu uygulama sırasında yardımcı bir sağlık personelinin refakatinde insanlar beyinlerini nasıl kullanmaları gerektiğini yavaş yavaş çok daha iyi öğrenme imkânı bulurlar.

  Manyetik Alanın Doğal Olarak Düzeltilmesi

  Tedavi amacıyla insanların bir süre yatırılarak istirahat ettirildikleri ve birçok hastalıkları için şifa bulma imkânı buldukları modern cihazlara çok fazla bağımlı kalınmamalıdır. Zira bedene dışarıdan yapılan müdahaleler bazı faktörlere bağımlılık yapar. En doğalı insanın kendi manyetik alanını kendi kendine yapacağı egzersizlerle düzeltmesidir. Bu başarı doğal olmakla birlikte günün her saatinde yapılabilir ve hiçbir alet ve edevata gerek kalmaz.

  Hepimiz bebeklikten ölünceye kadar bu gelişim sürecinden geçeriz. Yaşadığımız olaylar ve karşılaştığımız insanlar hayattaki hemen her şey beynimizi iyi veya kötü kullanmamıza sebep olur.

  Bazılarımız için karşılaşılan zorluklar ve yaşanan acılar onları güçlendirir bazılarımızı ise zayıflatarak daha hassas ve dayanıksız hale dönüştürür.

  Manyetik alanın doğal olarak düzenlenmesinde insanın ihtiyaç duyacağı sakin bir ortam ve yirmi yirmi beş dakika sürecek bir zaman dilimi yeterlidir. Bu uygulamada elde edilen başarı bir müddet sonra sakin ortam olmasa bile yapılabilir. Örneğin hareket halindeyken bir yolculuk esnasında otobüs içinde koltukta otururken dahi yapılabilir. İnsan şehir hayatında yorucu geçen bir günün sonunda evine doğru giderken otobüs koltuğunda gözlerini yumup bedenini rahatlatarak kendini de rahatlatabilir. Bu hiçbir dış uyarana bağımlı değildir. Zihinseldir ve insan sadece kendi zihnini kullanarak bu durumu başarabilir. Böylelikle insan sürekli istifade edeceği bir uygulamayı28 yapma başarısı göstermiş olur.

  Bu uygulama otohipnoz bahsinde anlatılmış olup genel kuralları kısaca ve özetle ifade edilmeye çalışılmıştır. Belli bir standardı olmayıp farklı versiyonlarla yapılabilecek yüzlerce değişik uygulamayla kısa zamanda önemli bir dinlenme ve rahatlama imkânı elde edilebilir.

  Alıntıdır..

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İçine girilen makinalardan çok korkuyorum. Nefes alamayacak gibi hissediyorum kendimi. Galiba kapalı alan fobim var.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ağrılara çok iyi geldiğini duymuştum. Ama Birkaç tane hastanede var ne yazık ki.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  O cihazlar zararlı değil midir ya.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Makine içine giriliyorsa kapalı alan fobim var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş