Tai Chi » TAİ CHİ NEDİR?


Tai Chi Chuan Temeli evrensel yaşam enerjisi olan Chi enerjisidir. İnsan vücudunda yanlış duruş yanlış beslenme ve stresten kaynaklanan bazı blokajlar oluşur. Bu blokajlar Chi enerjisinin vücut içerisindeki akışına engel olduğundan uzun vadede sağlıkta bozulmalar meydana gelir. Özetle Tai Chi'nin nihai amacı bu dolaşımı sağlamaktır.

Tai Chi Chuan'da kas gücünden ziyade iç enerji (Chi) ve vücut arasındaki koordinasyon önemlidir. Tai Chi Chuan hareketlerinde gözlenen büyük iç enerji akışı zihinsel konsantrasyon nefesin derin alınması vücut ağırlığının ve baskısının kontrol edilmesinden kaynaklanır. Tai Chi Chuan tekniklerinin ince yumuşak ve yavaş olması bir okyanus dalgasına benzer. Dalgaların ilerleyerek bir sonrakiyle birleşmesi sürekli bir dalga hareketi ve enerji transferine neden olur. Sürekli birbirini takip eden dalgaları andıran biçimde yapılan Tai Chi teknikleriyle de sürekli bir enerji akışı meydana gelir. Bu akışın devamlılığının sağlanması Tai Chi Chuan'da birinci amaçtır.

Tai Chi'nin nihai amacı vücuttaki bu enerjinin bedenin her noktasında dolaşımını sağlamaktadır. Bu da insanda sağlık dirilik canlılık inançlarını çoğaltmakta moral açıdan insanı zinde tutmaktadır. Chi'nin bu dolaşımı sinir sistemiyle ve kan dolaşımıyla da yakından ilgilidir. Bu düşünce ?Chi? ile akupunktur ve Doğu geleneksel tıbbı arasında da dirsek teması sağlamaktadır. Zaten Tai Chi Chuan'ın asırlardır sevilerek yapılması önemli hastalıklar ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin bir kanıtıdır.

TAI CHI CHUAN'IN FAYDALARI!


Tai Chi Chuan günümüzde kliniklerde fiziksel terapide kullanılmaya başlanmış; insan sağlığının korunmasında ve fiziki-ruhi bir kısım hastalıkların tedavisinde çok etkili olduğu doktora seviyesinde çalışmalara konu olmuştur. Bilimsel çalışmalar Tai Chi Chuan'ın yüksek kan basıncı mide ve bağırsak ülserleri kalp rahatsızlıkları tüberküloz ve diğer rahatsızlıklar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.

HAREKETLER


Tai Chi'de yapılan hareketler olabildiğince yavaş yumuşak ve zarif aynı zamanda figürler arası geçişler sarsıntısız ve akıcıdır. Tüm hareketler alt karın boşluğunda bir miktar havanın sıkıştırılmasıyla yapılır. Sıkışma şiddetindeki artmaya ve azalmaya bağlı olarak sırasıyla kollar dışarı ve yukarıya yada içeriye ve aşağı doğru hareket eder. İnsan karnının alt orta noktasında meydana gelen sıkışma gücün ana kaynağıdır ve bu noktaya çok önemli nokta "Tan Tien" denir. Bu teknikler yapılırken düşünce alt karın noktasına yoğunlaşır ve teknikler zihin vücut ve enerji koordineli biçimde yapılır. Çünkü Tai Chi Chuan teknikleri vücut uzuvlarından ziyade iç enerji kuvvetiyle gerçekleştirilir.
Tai Chi » Tai Chi hakkında...

Eski bir dövüş sanatıyken şimdi artık günümüz tıbbında tamamlayıcı bir tedavi konumuna gelmiş durumdadır.Hastanelerde bir çok hekim tedavilerini desteklemek için bu yöntemi kullanmaya başladılar.Özellikle yurt dışında sosyoekonomik seviyesi yüksek ülkelerde Tai Chi kalp rahatsızlıklarında hafıza ve dengenin düzenlenmesinde ayrıca stres tedavisinde son derece sık bir şekilde kullanılıyor.

Çinlilerin geleneksel sabah sporu Tai Chi gerçek bir sağlık kaynağı çıktı. Amerikalı uzmanlar daha önce yapılmış 47 araştırmanın sonucunu inceleyerek Uzakdoğu sporu Tai Chi nin kronik hastalıklara iyi geldiğini ortaya koydu. Eski bir Çin dövüş sanatı olan Tai Chi denge kontrolü esneklik ve kalp sağlığı kazandırarak kalp ve multipl skleroz (MS) gibi hastalıklara iyi geliyor.

ABD nin Tufts New England Tıp Merkezi tarafından yapılan çalışmaya göre bu sporun iyi geldiği alanlar hastalıklarla sınırlı değil. Çin de binlerce yıldır yapılan Tai Chi doğru nefes alma teknikleri ve yavaş hareketlerle yapılan özel duruşların bir kombinasyonu. Tai Chi yapanlar bu sporun hafıza konsantrasyon sindirim denge ve esneklik açısından olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Uzmanların incelediği Çince ve İngilizce araştırmalar da uygulayıcıların bu iddialarına tıbbi dayanaklar getiriyor. Uzmanlar Uzakdoğu dan çıkıp ABD ve Avrupa ülkelerinde de yaygınlaşan Tai Chi nin özellikle yaşlılar açısından büyük fayda sağlayabileceğini bu sporu yapan yaşlı kişilerde düşme oranının az olduğunu belirtti. Ayrıca bu dövüş sanatının sağlıklı insanlara da faydası olduğu acı stres ve endişeyi azalttığı vurgulandı.

Yine sağlıklı kişilerde kalp ve solunum fonksiyonları üzerinde olumlu etki yapan Tai Chi baypas kalp yetmezliği geçirmiş hastalarda ve yüksek tansiyon romatizma MS akut miyokardiyal enfarktüs rahatsızlıkları olan kişilerde yarar sağlıyor. Çin deki hastanelerde tedavi destekleyici olarak yaygın şekilde kullanılan Tai Chi sporu Britanya daki bazı hastanelerde de uygulanıyor.

Tai Chi » Kendini Tanıma ve Geliştirme

Son iki senedir tanıştığım HERKES kendisiyle uğraşıyor. Yoksa insanlar birbirleriyle savaşmayı didişmeyi bırakıp kendilerinde buldukları olumsuz yanları değiştirmeye mi çalışıyorlar nedir? Bu da çağımızın ?elektriğiyle? ortaya çıkan bir ?eğilim? sanırım. Bu uğurda vücutlarını sekilden şekle sokmaya razı olanlardan tutun da sadece bu konularla ilgili kitaplar okumayı veya psikoloğa gidip içini dökenlere kadar her tipten insana rastlayabilirsiniz.

Sizlere kişisel gelişime yönelik çalışmalardan yöntemlerden uğraşlardan bahsedeceğiz. Bizim aktarmaya çalıştığımız yöntemler var olan yöntemlerin sadece en bilinenleri. Birçoğuna burada yer veremiyoruz çünkü ülkemizde uygulayan profesyoneller bulunmamakta. Bunların hiçbirini uygulamayıp sadece kendi bildiğiniz yani sizin geliştirdiğiniz yöntemleri de kullanabilirsiniz. Ne demişler: ?Herkes kendi kendinin doktorudur.? Tai Chi'nin Çince karakterlerinin anlamını çevirirsek ortaya şu çıkıyor: "Yüce son güç". "Yüce son" sıfatı genellikle Çinlilerin ying-yang nosyonu ile bağdaştırılıyor. Ying - yang'e göre herşeyde ikili bir dinamik var: Kadın/erkek aktif/pasif açık/koyu vb. "Güç" de bu ying-yang veya yüce - son disiplinine ulaşmanın yolu.

Tai Chi Batı'da uygulanan haliyle yoganın meditasyonla içiçe geçirilip hareketlendirilmiş haline benzediğini söyleyebiliriz. Tai Chi'de birkaç çeşit şekil ya da set var ve bu setler bazı hareketlerden oluşuyorlar. Bu hareketlerin çoğu dövüş sanatlarından hatta ve hatta daha da eskilerden doğadan ve canlıların hareketlerinden alınmış. Fakat bu hareketler Tai Chi'de oldukça ağır ve birbirlerine geçişli bir şekilde uygulanıyorlar.

Birçok kişi bunları dövüş sanatı öğrenmek amacıyla değil meditasyon yapmak amacıyla uygular. Çin felsefesinde ?Chi? kavramı vücudu harekete geçiren hayati bir güç. Tai Chi'nin ana hedeflerinden biri bu ?chi?yi vucüt içerisinde harekete geçirip canladırmak. Böylece kişi de ruhen aydınlanır. ?Chi? vücudumuzun sinir sistemi ve kan dolaşımıyla ilgili yerlerinde belirli şeklillerde dolaşır. Bu anlayış akapunkturda ve doğuya ait diğer iyileştirme tekniklerinde de var.

Tai Chi'nin bir diğer amacı da bu egzersizler yoluyla zihni dinginleştirmek ve berraklaştırmak. Tai Chi hareketlerini yapmayı öğrenmekle kişi aynı zamanda dengeyi ve vücudu kontrol etmeyi de öğrenmiş hareketlerin ritmini kavramış vücudun içinde hareketin merkezini keşfetmiş olur. Böylece Tai Chi'yi uygulamak hayatın başka evrelerinde de daha iyi yürümemize ayakta durmamıza hareket etmemize koşmamıza vb. aktivitelere yardımcı olur. Böylece daha az sakatlanma ve kaza yaşarız.

Dövüş sanatlarının temelide Tai Chi olduğu halde sadece Tai Chi yaparak dövüş sanatı öğrenilmiyor; ama uzun bir süre Tai Chi'ye devam edenler dövüş sanatlarına daha kolay adapte oluryorlar. Tai Chi'nin yapmak istediği bir darbe formunda ortaya çıkan negatif enerjiyi savuşturarak yok etmek veya tehlikeli olamayacağı bir yere yöneltmek.

Tai Chi egzersizleri Taoism'in daha geniş kapsamlı felsefinde de yer alır. Ayrıca doğulular arasında Çin'e ait kutsal bir sistemi olan I Ching ile de bağlantılıdır. Sekiz I Ching trigramı Tai Chi'nin 13 elemanı ve Çin alkemisinin beş ana elementi olan metal ahşap ateş su ve toprak arasında ve ilintiler var.


Alıntıdır..