Natüropati » Natüropati

Tanım

İyileşmenin vücutta var olan tabii iyileştirici kuvvetlerin etkisine bağlı olduğu prensibine dayanan bir tedavi metodudur.

Arkaplan

Vis Medicatrix naturae(tabiatın iyileştirici gücü) aylayışı çok eskidir. Tabiatın iyileştirici gücünün önemini ilk fark eden Hippocrates devrine M.Ö. 400 e kadar dayanır. Ona göre sağlık vücudun bozulan fonksiyon dengesini düzeltmek için gösterdiği gayretten doğuyordu. Zaman sürecinde tabiatın iyileştirici gücü doktrini Thr Doctrini of the Healing power of nature throught the Course of time 1943 kitabının yazarı Dr. Max Neuberger'in söylediği gibi hastalıktan kurtulma tabiatın çabasıyla ya sadece iyileştirici güçleriyle ya da tıbbi yardım desteklenerek oluyordu.

Paracelsus'a göre biri mucizevi bir şekilde diğeri de ilaçlar yardımıyla tedavi edebilen iki tür doktor vardır. Onu izleyen yüzyıllarda tabiatın iyileştirici gücüne dayalı teoriler çoğaldı. Anton Mesmer ona hayvani manyetizma kreozotu bulan ünlü kimyager Karl von Reichenbach ise odik güç ya da odyle adını verdi ayrıca Reichenbach iyileştirici kuvvetin bizim anladığımız kimya elektrik veya manyetik kuvvetlerden farklı olduğunu açıkladı. Hayatın gizeminin yazarı Lakhowsky şöyle diyor: her canlıda bulunan organik canlı ünitesi. Yüksek frekansta ışın yapıp emebilen elektromanyetik rezonatörden başka bir şey değildir. Bilimdeki bütün ilerlemelerimize rağmen ne yazık ki ipucu niteliğindeki birkaç buluştan başka bu iyileştirici kuvvetin mahiyeti hakkında çok az bilgiye sahibiz. Bu buluşlardan en önemlisini bir Rus mühendisi olan Semyon Kirlian ve karısı Valentina 1950'lerde gerçekleştirdiler. Eşyaları aydınlatmak için yüksek frekansta alternatif akım kullandılar ve onların resimlerini çektiler. Eğer eşya iyi iletkense metaller gibi resim sadece yüzeyi gösteriyordu. Bu yüksek frekanslı resimlerle ölü ve canlı varlıkları ayırt edebildiklerini de farkettiler. Canlılar bazı değişiklikler gösterirken cansızlar sabit kalıyordu. Oldukça değişken renk yapılarında varlıkların hayat aktiviteleri de anlaşılıyordu.

Yüksek frekanslı fotoğraflar Sovyetler Birliği'nde yıllardır uygulanmakta olup Batı'da birkaç kişi dışında ciddi olarak ilgi görmemiştir. New york'ta Profesör Douglas Dean Washington üniversitesinde Profesör Philips ile Brezilya Avusturya ve Almanya'da diğer bilim adamları fotoğrafları çektiler. Kirlian fotoğrafları kullanılarak özellikle birini iyileştirmeye konsantre olmuş kişilerin parmaklarından yayılan enerjiyi görmek mümkündür. Normalde parmaklardan mavi veya beyaz ışınlar yayılır. Fakat kişi sinirlendiğinde veya heyacanlandığında bu ışınlar kırmızı ve lekeli hale dönüşür. Bugün Sovyetlerde kirlian fotoğrafçılığı başka metodlarla teşhis edilemeyen hastalıkların teşhisinde kullanılıyor. Bir çok hastalığın kişi şikayet etmeye başlamadan varolan bir klinik öncesi devresi olduğunu öne sürüyorlar. İşte bu belirtilerin ortaya çıkmadığı devrede fotoğraf çekerek hastalığın önceden belirlenebileceğini savunuyorlar.

Kirlian Fotoğrafçılığının gösterdiği en heyecan verici hadise fantom etkisidir. Bir kısmı kesilmiş bir yaprağın yüksek frekansla çekilmiş fotoğrafında kesilen kısmı da dahil yaparak bütünüyle görülüyor. Bu bacağı kesilmiş birine bakan Psişik bir kimsenin sanki bacak yerindeymiş gibi görmesine benzediği içinde çok önemlidir. Kirlian fantomlarındaki ilgi çekici terslik yaprağın parçasının veya bacağın kesildikten sonra arkalarındaki elektromanyetik alan bırakmamalar gerçeğidir. Yaydıkları enerji eşyaların kendilerinden daha öenmli olsa gerekir.

Bu alandaki bu ilginç çalışmalar yaygın şüphecilik yüzünden yavaş ilerlemektedir. Yine de canlı varlıkların etrafında kavrayamadığımız ölçemediğimiz ve açıklayamadığımız kuvvetlerin varolduğunu varsaymak mantıklı bir davranış olur. Bu kuvvetlerden bazıları Natüropatların tabii iyileştirici kuvvet adını verdikleri kavram olabilir. Fakat doğru bir cevaba ulaşmak için yüzyıllara ihtiyacımız yoktur.

Nedir?

Natüropati batı dışında bu isimle anılmasına rağmen dünyanın pek çok yerinde yaygınca uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Hastalığın temel nedenini bulup ortadan kaldırmaya dayanır. Bu neden zararlı yiyecek içecek ve nefes alınan hava gibi kimyasal kaburgaların yanlış kaynaması kasların zorlanması eklemlerin oynaklıklarını kaybetmesi veya yanlış vücut hareketleri gibi mekanik veya Psikolojik olabilir. Hastadaki belirtiler natüropata teşhis koymakta yardım etseler de çok önemli değildirler. O belirtileri ortadan kaldırmaktan ziyade hastayı tedavi etmeye çalışır. Natüropatlar akut hastalıkların iyileştirici güçlerin vücudu normal duruma getirebilme çabaları sonucunda ortaya çıkan durumlar olduğu temeline dayanarak çalışırlar. Belirtilerin ortaya çıkmasının belirli bir gerekçesi olduğuna inandıkları için onları bastırmayı istemezler.

Öncü bir natüropat duvara vurduğu için başı ağrıyan bir kimseye aspirin vermek yerine başını duvara vurması engellenmelidir. Diyerek görüşlerini örneklendiriyor. Oysa modern tıp başını neden vurduğunu araştırıp onu engellemek yerine hastaya aspirin vererek belirtiyi ortadan kaldırmaya çalışır. Aslında ilaç vermek hastanın yaşam biçimindeki yanlışlıklarını ortaya çıkarmaktan daha kolaydır. Açıkça söylemeliyim ki eğer bir ülkenin sağlığını natüropata dayalı bir çizgiye oturtabilsek yinede ilaç endüstrisine ihtiyacı olacaktır. Çünkü anlık ve tembelce çözümlere talep çok fazladır.

Nasıl Uygulanır?


Natüropat doktordan çok bir öğretmendir. Tıbbi bir eğitimden ziyade uzun ve teknik bir eğitimden geçerler. Bu eğitimin amacı hastanın durumunu anlamak ve hastanın şikayetlerden kurtulması ve yenilerinin ortaya çıkmasının engellenmesi için öğütler vermektedir.

Bir natüropata muayene olmak doktora muayene olmaya benzerfakat hastanın anlattıkları natüropatı daha çok ilgilendirdiği için olayın hikayesini alması daha uzun sürer. Hastanın anlattıkları doktorun yaptıklarından da daha dikkatli ve detaylı olarak ta değerlendirilir. Natüropatlar da teşhis koyabilmek için kan testleri ve röntgen filmleri de isterler. Fakat bu her zaman gerekli değildir. İlave olarak natüropatlar başka yollarla teşhis edilemeyen davranış ve yapı bozukluklarının nedenlerini tanımlama da kullandıkları osteopatik teşhisten de faydalanırlar. Değişen yapı ve davranış gittikçe vücut içi bozuklukların nedeni olarak görülmeye başladığı için Natüropatın bu yolla ortaya çıkmış tedavi edilebilir bozukluklar olup olmadığını araştırması da akla yatkındır.

Natüropati ve Osteopatinin bu birleşiminden iyi sonuçlar aldığı için bir çok natüropat davranışı değerlendirir. Hassas noktaları arar(Özellikle omirilik dokusunda) kas gerilimlerini araştırır ve nihayet omurgada bir kilitlenme veya sıkışma olup olmadığına bakar. Bunlardan herhangi birindeki bozukluk meslekten olmayan birinin hemen fark edemeyeceği biçimde vücudun bazı yerlerinde masajlarla giderilebilecek ağrılara sebep olur. Bu açıdan bakılınca natüropatların Alexander Tekniği öğreticileriy

Natüropati » Naturopati nedir?

Naturopati bir hayat felsefesidir. Günlük hayatımızda sağlığımızı nasıl yönetebileceğimizi kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi doğru şekilde nasıl beslenmemiz gerektiğini ve dolayısıyla sağlıklı ve dengeli bir hayat tarzına nasıl sahip olabileceğimizi kendimizde ve çevremizde varolan potansiyelin maksimumundan nasıl yararlanabileceğimizi öğreten bir metoddur.

18 Ocak 2003 tarihinde Dedeman Oteli?nde Naturopati Merkezi by esquiretour tarafından gerçekleştirilen seminere İtalyan Sosyolog ve Naturopati Uzmanı Sn. Lucio Adda Holistik SPA Sağlığı ve Terapisi Uzmanı Sn Aynur Gedik Holistik Terapist Shiatsu ve Refleksoloji Uzmanı Sn Ayşegül Bartolomew Operatör Dr. Mevsim Diriker konuşmacı olarak katıldılar.

Seminerin ilk bölümünde Naturopati nedir nasıl uygulanır ve Naturopati çatısı altında toplanan terapilerin en önemlilerinden Aromaterapi Herbal Medicine Fitoterapi konularında bilgiler aktarılırken ikinci bölümünde Dengeli Beslenme Shiatsu Refleksoloji Akupresür Müzik Terapisi konuları ele alındı. Seminer Refleksoloji Aromaterapi ve Müzik Terapisi pratik uygulamaları ile son buldu.

Naturopati Merkezi by esquiretour tarafından 2 ayda bir yayınlanacak olan ve e-mail yoluyla ücretsiz gönderimi yapılacak bültenin ilk sayısı da seminer sonunda katılımcılara sunuldu.

Natüropati » Naturopati Hakkında

Naturopati insanın psiko-fizik dengesini kurmaya yardımcı olacak doğal tekniklerin bir bileşimidir.

Bunlar psikolojik ve fiziksel yorgunluk sonucunda kaybolan vücut direncinin yeniden oluşturulması için kullanılacak tekniklerdir.

Naturopatinin temelinde doğanın sunduğu araçlarla insan organizmasının psiko-fizik dengesinin kurulup korunması vardır.

Buna göre ?denge? vücut ve zihinde zaten varolan bir olgudur.

Ancak yaşadığımız ortam olayları ele alış biçimimiz hayatın genel akışı içinde varolan stress bu dengenin bozulmasına neden olabilir.

İşte bu noktada naturopati insanoğlunun sahip olduğu zihin gücüyle kendi kendini tedavi yöntemlerinin geliştirilip uygulanabilmesine yardımcı olur.

Klasik tıp disiplininde de naturopatinin temel ilkelerinden yararlanılan alanlar vardır;

Kasların gevşemesine yönelik hareketler düzgün beslenme ve jimnastik akla ilk gelen uygulamalardır.

Naturopatik yaklaşıma göre doğal dengemizde meydana gelen bozukluklar psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar olarak ortaya çıkmaktadır.

Doğa hepimizin içinde varolan hayati gücü harekete geçirerek doğal dengemizde meydana gelen bu sorunla mücadele etmemize yardımcı olur.

Bunun içinde doğayı ve sunduğu yöntemleri iyi tanımak gerekir.

Naturopati yöntemi Çin?de doğup bütün dünyaya yayılmış İngiltere Fransa İspanya Almanya Amerika Kanada gibi ülkelerde de uygulanır hale gelmiştir.

Birçok ülkede naturopati eğitimi veren kurumlar ve fakülteler doğmuştur.

Avrupa Birliği tıp fakültesi diploması gerekmeksizin naturopati alanında yeterli mesleki eğitimi almış kişilere ? tıp uzmanı? ünvanının verilmesini karara bağlamak üzeredir.

Şu anda Almanya? da üç yıllık temel tıp ve sonrasında naturopati eğitimi almış olanlara naturopati uzmanı diploması verilmektedir.

Naturopati uzmanı tıbbi müdahale gerektirmeyen durumlarda yaşama ilkesinden hareketle hafif masajlar fiziksel hareketler ve doğal beslenme yöntemlerini uygulayarak fiziksel ve zihinsel dengenin yeniden kurulmasına yardımcı olur.

Olistik açıdan yaklaşıldığında insanı yıpratan sıkıntı-stresin dış merkezli değil iç merkezli olduğu ( insanın iç dünyasından kaynaklandığı) ortaya çıkmaktadır.

Kişinin kendinden uzaklaşması kendi vücudu ve duygularıyla iletişimini kaybetmesi huzur ortamını sağladığı ailesiyle ilişkilerinin zayıflaması ; rekabet yüklü günlük yaşama ayak uydurmasını güçleştirir.

İşte bu evrede naturopati kişinin kendi kendisine yardımcı olmasını kolaylaştırır.

Alternatif olistik tıbbın doğal teknikleri psikolojik ve fiziksel bir rahatlamaya yardımcı olurken organizmanın dayanıklılık eşiğini yükselterek kas ve sinir sistemi arasındaki uyumu düzeltip bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Alternatif tıp modern yöntemler yardımcı tedaviler ? new age? yaklaşımlar günümüzün gerilim yüklü yaşamının getirdiği zorlukların göğüslenmesine yardımcı olacak çözümler sunarlar.

Burada gözden kaçırılmaması gereken nokta hastalıkların tanısı ve tedavisi tıp disiplinin uzmanları yani doktorlara aittir.

Naturopati uzmanı ise yalnızca psikolojik ve fiziksel dengenin doğal tekniklerle yeniden kurulmasına yardımcı olur.

Natüropati » Naturopati:

Bu tedavi yaklaşımını benimseyenler hastalığın temel sebebinin tabiat kanunlarına zıt bir hayat sürme olduğuna inanırlar. Hastalığa yol açan temel sebepleri uzaklaştırmanın ve vücudun tabiî iyileştirici gücünü harekete geçirmenin en temel ve doğru yaklaşım olduğu düşünülür. Hastalıkların vücudun kendini müdafaa etme gayreti olduğu kabul edilir. Hastanın hayat enerjisini güçlendirerek vücudun toksinlerden ve zararlı atıklardan kurtulmasına yardım ettiklerine inanırlar. Tabiî gıdalarla beslenmeye vitamin almaya şifalı otları ve mineralleri kullanmaya bakarlar; egzersiz akupunktur homeopati kullandıkları genel tedavi metotlarıdır. Naturopaticiler tabiî hayat sürme yolunu tercih etme üzerinde dururlar. Fıtrî bir hayat tercih edenlerin hasta olmayacaklarına inanırlar.

Natüropati » Naturopati

Tüm doğal şifa yöntemleri naturopatinin altında yer alabilir. Naturopati "Hastalığın değil kişinin tedavi edilmesi" tezine dayanır. Yani kişiyi parçalara bölerek değil bir bütün olarak görmek ve sağlığına kavuşması için ne gerekiyorsa yapmayı gerektiren doğal şifa yöntemidir. Naturopatide kişinin iyileşme gücünün kendi içinde yer aldığı ve gereken ortamın imkanın ve şifa gücünün harekete geçirilmesiyle sağlıklı yaşamanın mümkün olduğu savunulur.


Alıntıdır...