EFT Nedir?
EFT Stanford’lu bir mühendis Gary Craig tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir ve adını “Duygusal Özgürlük Teknikleri “ anlamına gelen “Emotional Freedom Technique” in baş harflerinden alır.

Aslında enerji teknikleri pek de yeni bir konu sayılmaz: Çinliler 5000 yıldır enerji sistemini meridyenleri ve bunun sağlık üzerine etkisini zaten biliyor ve başarıyla kullanıyorlar…

Şimdi doğunun bilgi birikimi batının analitik yaklaşımıyla sentezlenerek sadeleştirildi ve herkesinkısa sürede öğrenerek kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği pratik teknikler haline getirildi.. EFT Çin tıbbındaki enerji meridyenleri ile batının kinesyolji ilminin çok başarılı bir sentezi.

EFT’yi akupunktur akupressure gibi tekniklerin iğnesiz yapılan bir versiyonu olarak da değerlendirebiliriz…

EFT’nin anksiyete korkular fobiler travmalar yas kızgınlık suçluluk gibi duygusal bozukluklardan performans geliştirme(iş dünyası kariyer satış spor…) ve ilişkilerin iyileştirilmesine varan oldukça geniş bir yelpazede uygulama alanı var.. Öğrenmesi kolay olan bu teknik bireyin profesyonel ve kişisel gelişiminde gerçek bir devrim yaratıyor.

Tarihçe 1980 yılında Amerikalı bir klinik psikolog olan Roger Callahan çok yoğun su fobisi olan bir hasta ile ilgilenmektedir. Hasta su korkusu yüzünden şiddetli baş ağrıları çekmekte sık sık korkunç kabuslar görmektedir.Yıllardır terapi görüyor olmasına rağmen pek bir aşama kaydedilememiştir. Callahan da hastayı diğer terapistler gibi 15 yıl boyunca klasik yollarla tedavi etmeye çalışır. Fakat o da pek bir aşama kaydedemez.

O sıralarda bedendeki enerji sistemi üzerine çalışmakta olan Callahan hastası midesindeki ağrıdan bahsettiği sırada tamamen içgüdüsel olarak mide meridyenin uç noktası olan göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla birkaç kez vurur.

Bunun üzerine hasta Callahan’ın şaşkın bakışları altında büyük bir heyecanla su fobisinin kalmadığını söyleyerek en yakındaki yüzme havuzuna koşar ve yüzüne su serper. Ne baş ağrısı kalmıştır ne kabuslar ne de su korkusu.

Callahan çok etkilenir bu durumdan ve yapıtğı araştırmalar sonucunda başka etkili noktaları da keşfederek yeni bir
enerji tekniği geliştirir ve bu tekniğe TFT (Thought Field Therapy) adını verir.

Stanford’lu bir mühendis olan Gary Craig de başlangıçta birçok insan gibi olanlara inanmakta güçlük çeker ama alınan sonuçlar ortadadır ve çok çarpıcıdır.

Bu konu üzerinde çalışırken TFT’de bazı eksiklikler farkeden Craig mühendis olmanın getirdiği analtik bakışla TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak daha rafine hale getirir. Böylece hem herkes tarafından daha kolay uygulanabilmekte hem de daha kısa sürede sonuç alınmaktadır.

Graig TFT’nin bu modifiye edilmiş versiyonuna EFT yani “Emotional Freedom Technique” adını vererek öğretmeye başlar.

-ALıntıdır-