1) Multi Vitamin Alın:
Hangi yaşta olursanız olun vitamin-mineral takviyeleri almak beyninizin daha etkin çalışmasını kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve hafızanızı güçlendirir. Yaşınız ilerledikçe beyninizin bozulmasını önler.

2)Oksit Giderici Vitaminler Alın:
Sadece multivitamin haplar almak yeterli değildir. Alınması kesinlikle zorunlu oksit giderici E vitamini çok önemlidir.

3)Oksit Giderici Seviyesi Yüksek Yiyecekler Yiyin:
Hemen hemen bütün sebze ve meyveler oksit giderici maddeler içerir. Genel olarak oksit giderici seviyesi en yüksek olanlar parlak renkli meyveler etli ve kabuksuz meyvele ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Cips yerine kiraz vişne etli ve kabuksuz meyveler üzüm elma hurma kuru üzüm atıştırmak zihin gücünde ve ruh sağlığında büyük fark yaratır.

4)Çay İçin:
Çay beyin hücrelerini zarar görmekten koruma konusunda büyük bir güce sahiptir. Mükemmel bir oksit giderici kaynaktır. Çay içmek beyninizin yavaşlamasına neden olan oksit gidericilerle savaşır. Çay felç riskini aza indirir.

5)Zararlı Yağlardan Uzak Durun:
Beyniniz vücudunuzun en yağlı organıdır; beynin %60'ı lipitlerden oluşur. Onu yanlış besinlerle beslediğiniz ve zararlı yağları almaya devam ettiğiniz sürece beyniniz verimsiz hale gelir. Beyin hücrelerinize en çok zarar veren doymuş hayvan yağlarıdır. Doymuş hayvan yağ oranı yüksek margarin tam yağlı süt mayonez gibi besinler hafızamızın ve öğrenme yetenekleri zayıflamasına neden olur. Mısır yağı (omega-6) beyin dokularında kronik iltihaplanmaya; margarin hamur işi ve cips gibi gıdalarda bulunan zararlı yağlar kan damarlarının zarar görmesine neden olur.

6)Balık ve Balık Yağı Alın:
Beyninizin en çok ihtiyaç duyduğu yağ tipi balık yağında bulunan omega 3 denilen yağ tipidir. Bu beyninizi şekillendiren mükemmel bir maddedir. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. İnsan beynine müthiş enerji verir.

PS: Merak edenlere balık yağını sıvı biçimde değil kapsül biçiminde alıyorsunuz hiçbir tadı yok eczanelerde kolayca bulabilirsiniz.

7)Beyne Destek Olan Takviyeler Alın:
Genç yaşlı ya da ikisinin arasında hangi yaşta olursanız olun vitamin-mineral takviyeleri almak beyninizin daha iyi çalışmasını sağlar IQ testlerindeki performansı arttırır kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve hafızanızı güçlendirerek beyninizin bozulmasını önler.

8)Şekere Dikkat:
Beyninizin kanındaki şeker maddesinin miktarı bakımından tam bir obur olduğunu biliyor musunuz? Şeker ve diğer belirli karbonhidratları çok fazla tüketmek beyin için iyi fikir değil. Beyin hücrelerinde kalıcı zarara ve beyin hücrelerinin gerektiği gibi çalışmamasına sebep olurlar.

9)Kahvaltı Yapın:
Uzmanlar kahvaltı yapmanın beyni hızlıbir şekilde güne hazırladığını söylüyorlar. Kahvaltı beynin verimini arttırdığından genel duygusal durumu ve psikolojiyi çok daha iyi bir düzeye getirir.

10)Kafein:
Beyin performansını arttırmak için sabah bir fincan kahve içerek kafein alabiliriz. Daha fazla kafein genelde ters tepki yapar. Kafein beyninizi aşırı derecede canlandırır genel uyku saatinizden çok sonra bile halen sizi uyanık tutabilir. Uykusuzluğun beynin hücrelerine zarar verdiği bilindiği için günün ilerleyen saatlerinde kafein almayın.

Bunlar dışında;
Folik Asitler: Hafızayı daha dinamik yapar.

B6 Vitamini: Hafızayı güçlendirir.

B12 Vitamini: Bunamayı önler.

Thiamin: Psikolojik bir ilaçtır.

Niacin: Mucize hafıza hapıdır.

E Vitamini: Ultra beyin hapıdır.

C Vitamini: Zekanızı geliştiren kaynaktır.

Selenyum: Kendinizi daha iyi hissetmenizin anahtarlarındandır.

Lipoik Asit: Mükemmel oksit gidericidir.

Koenzim Q10: Enerji rezervidir.

Gnikgo: Yaşlanan beyinler için destekleyicidir.

Beyin Gücü dergisi Mart 2008 sayısından alıntıdır.