Kiropraktik kelimesi Yunanca “Chiros” (el) ve “Practicos” (uygulama) kelimelerinden gelmektedir. Omurga ve sinir sisteminin (ilâçsız ve ameliyatsız) sağlığının korunması için tasarlanan ve tümüyle ellerle yapılan bir tedavi şeklidir. Kiropraktik gerçekte oldukça eski bir uygulamadır. Eski Mısır yazıtlarında kiropraktik tekniklerinin açıklamalarına rastlanmaktadır. Eski Hint Çin Babil ve Asur medeniyetlerinde de elle tedaviler uygulanmıştır. Teknik daha sonra unutulmuş ve ortadan kaybolmuştur.

Günümüzde ortaya çıkışı ise Kanadalı Dr. Daniel David Palmer’in çalışmalarıyla olmuştur. İlk başarısını kapıcısı Harvey Lilliard’ın sağırlığını boyun omurgasını elle düzelterek elde etmiş bu ve bunu izleyen başarılarla cesaretlenen Palmer bu tür tedavilerin anatomik ve fizyolojik temellerini daha derinlemesine inceleyerek bunlardan kısa zamanda kiropraktik dediğimiz bir felsefe ve tedavi şekli ortaya çıkarmıştır. Palmer’den sonra kiropraktik hızla yayılmıştır. Bugün ABD Kanada Almanya Fransa Avusturalya Yeni Zelanda Danimarka İsveç ve Norveç’de uygulanmaktadır. Kiropraktik dünyada en yaygın olarak tanınan ve yasallaştırılan bir alternatif tıp metodudur.

Kiropraktik Nedir?

Kiropraktik vücudun fonksiyonlarını yeniden dengelemek üzere elle eklemlerin düzeltildiği bir uygulamadır. En sık olarak düzeltilenler omurga eklemleridir. Osteopatlar gibi kiropraktistler de modern hayatın hepimizin karşı karşıya kaldığı travmalar kazalar duruş dengesizlikleri zihni ve fiziki streslerin kas ve eklemlerde yaptığı anormalliklerle uğraşmaktadır.


Kiropraktik uzmanı hastayı sağlığına kavuşturmak için diyet egzersiz ve dinlenmeyle ilgili öğütlerle beraber eklemleri de el ile düzeltmektedir. Bazen duruş eğitimi masaj ve yoga’dan da yararlanır.

Kiropraktik Nasıl Uygulanır?Önce hastanın şikayetlerini dinleyen kiroprakti uzmanı onu fiziksel olarak muayeneden geçirirken özellikle sinir sistemi ve omurgaya duruş ve kas dengesizliklerine ve hassas olan bölgelere önem vererek bakar. Muhtemelen bu bölgelerle ilgili röntgen ve tahlil de ister. Bunların durumuna göre bir tedavi planı oluşturur.
Kiropraktik uzmanı temelde üç şey yapmaya çalışır.

1. Duruş bozukluklarını düzeltmek.

2. Omurga ve pelvis eklemlerine mümkün olabildiği ölçüde fonksiyonunu yeniden kazandırmak.

3. Ağrıya ve fonksiyon bozukluklarına yol açan sinir yıpranmalarını ortadan kaldırmak.
Kiropraktikte de osteopatide olduğu gibi tehlikeler mevcuttur. Bu yüzden hasta tedavi olmak için mutlaka bu konuda uzman birisine gitmelidir.

Kiropraktik Nerelerde Kullanılır?

Kiropraktik başlıca sırt ağrılarını baş ve boyun ağrılarını omuz ve kol ağrılarını kas-iskelet ağrılarını kayan diskleri tedavi etmek için kullanılır. Bununla beraber kiropraktikin sinir sistemi üzerindeki etkisi sayesinde en umulmayan hallerde iyileşme görülebilmektedir. Bunlar; bazı migren vakaları başağrıları astım hazımsızlık artrit ile bazı duygusal ve stres durumlarıdır.

Özetlemek gerekirse kiropraktik usta ellerde kısıtlı miktarda hastalığa çare olabilen bir uygulamadır.

ALINTIDIR.