AKUPUNKTUR İLE SİGARA NASIL BIRAKILABİLİR?

Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Bu insanın yaşamında alabileceği en önemli kararlardan biridir. Bu kararı verdikten sonra akupunktur size sigarayı bırakmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır.

İnsanlarda serotonin ve endorfin adı verilen iki madde vardır. Bunlar beyinde bulunur ve rahatlık hoşluk keyif ve huzur gibi duygular ile ilgilidirler. Normalde insanlarda kahkaha atınca mutlu bir haber alınca ya da çikolata veya güzel bir tatlı yiyince bir yeriniz acıyınca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir. Ancak sigara içenlerde serotonin - endorfin salgılama işini sigara üstlendiğinden vücut otonomisini kaybetmiştir. Hani keyiflenince de dertlenince de sigara içilir ya işte açıklaması budur.

Sigarayı bırakanlarda ilk hafta beyin serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden vücut oldukça zor anlar yaşar. Beyin ancak 72 saat sonra eski görevini yapmaya başlar.

Bu 72 saatlik süre içinde hastanın yoksunluk belirtileri önlenirse sigarayı bırakması çok kolaylaşır. Akupunktur ile tedavi kişinin sigara içmemekten dolayı oluşabilecek şikayetleri ortadan kaldırır.

Böylece sigara içmemeye karar vermiş olan kişi bunu hiç zorlanmadan başarır; çünkü akupunktur tedavisi beyni yeniden sigaraya gerek duymadan serotonin ve endorfin salgılaması için uyarır ve bundan sonra da beyin eski otonomisini kazanır.

AKUPUNKTUR İLE KAÇ SEANSTA SİGARA BIRAKILABİLİR?
Sigara bırakmak için 2-3 gün aralıklarla 3 seans yeterli olmaktadır.Tedavi süresince tek bir sigara dahi içilmemesi ve nikotin preparatları (bantsakız…gibi) kullanılmaması gerekir. Aksi halde başladığımız noktaya geri döneriz. Bağımlılık derecesi çok yüksek olanlar bu uygulamadan çekinirler ve azaltarak bırakmak istediklerini söylerlerfakat bu tedavi yardımıyla bağımlılıktan kurtulmak çok zorlayıcı olmayacaktır ve azaltarak bırakmak pek mümkün değildir.

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYEN KİŞİ NELER YAPMALIDIR?
Öncelikle kesin karar verdiğinden emin olmalıdır.Çoğu zaman bir gün belirlemek ve buna hazırlanmak yararlı olmaktadır. Tedaviye gelmeden önce en az 12 saat sigara içmemiş olarak gelmesini özellikle tercih ediyoruz. Çünkü 12 saat nikotin alamamış bir vücut bazı reaksiyonlar gösterir ve muayene sırasında bu reaksiyonlar kulak dedeksiyonunda patolojik noktalar olarak sinyal verir tedavi buna göre yapılır. Oysa 1-2 saat önce sigara içmiş bir insanda nikotin eksikliği bulgularını tespit edemeyiz.

TEDAVİDE SADECE AKUPUNKTUR MU UYGULANIYOR?

Hayır. Akupunktur Lazer Nöralterapi SOE Oksijen Tedavisi Manyetik alan regülasyonu ve nikotin detoksu uygulanmaktadır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ İLE SİGARAYI BIRAKMADA BAŞARI ORANI NEDİR?

%90 - 95 gibi yüksek bir başarı oranı vardır.

SİGARA İÇEN BİR KİŞİYİ BIRAKMAYA İTEN NEDENLER NELERDİR?
Sigaraya bağlı bir hastalığın ortaya çıkması. Fiyatın pahalı gelmesi.
Sigaranın zararları hakkındaki yayınlar. Çevresi tarafından bırakmaya yönelik teşvik kınama. Kapalı yerlerde sigara içiminin yasaklanması. Gelişmiş ülkelerde sigaranın zararları hakkındaki yazılar sigaranın fiyatı kınama ve yasaklamalar etkili olmaktadır; ancak bizim insanımızı bir hastalığın ortaya çıkması daha çok etkilemektedir. Örneğin kalp krizi geçirmiş veya by-pass ameliyatı olmuş hastaların sigarayı bırakma oranları yüksektir ve başarılıdır.

SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI NELERDİR?
Akupunktur
Grup Terapisi
Hipnoz
Kişisel çaba ile bırakma
Farmokolojik tedavi.

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERİN YAŞADIKLARI TİPİK KAYGI VE SORUNLAR NELERDİR?
Sigarayı azaltmak mı tamamen bırakmak mı? Yoksunluk belirtilerinin daha uzun sürmesine neden olur. Çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Sigara miktarı yine arttırılır.

Ara ara sigara içmek: Vücuda tekrar nikotin etkisini hatırlatır. Zamanla düzenli olarak içmeye dönüşür. Halbuki sigara içilmemesine alışmak daha kolaydır.

Çevre baskısı: Sigarayı bırakanların çoğu çevresi tarafından adeta tekrar içmeye zorlanır. Bu sigara içenlerin bir kişiyi daha kaybetmelerinden kaynaklanan ilginç bir psikolojik durumdur. Ancak kısa bir zaman içinde arkadaşlarınız da sigara içmediğinizi kabullenip sizi rahat bırakacaklardır.

Katran ve nikotin düzeyi düşük (light) sigara içmek: Bu durumda genellikle günlük sigara adedi arttırılarak eski nikotin düzeyi tutturulmaya çalışılır. Zaten “tehlikesiz sigara” yoktur.

Sorumluluğu başkasına yıkmak: Çoğu kişi sevdiği birisi onu desteklemezse sigarayy bırakmaktan kaçar. Hatta deneyip de başarısız olursa başkasını suçlar. Oysa sigarayı bırakmak öncelikle kişisel bir sorundur mutlaka kendinize güvenmeyi başarmalısınız.

Şişmanlama korkusu: Gerçekte sigarayı bırakanların sadece 1/3’ü kilo alır ve bu fark gerçekte 3-4 kg. kadardır. Bundan daha fazla alınan kilolar kendine güvensizlikten kaynaklanan sigarayı elde ve ağızda tutmak alışkanlığının yerini alan abur cubur atıştırma alışkanlığıdır. Oysa gerçekte sigarayı bırakmaktan dolayı ilk günlerde açılan iştah kısa bir süre sonra normale döner.

Yoksunluk belirtileri: Şiddetli nikotin arayışı gerginlik kızgınlık huzursuzluk sinirlilik uyku kalitesinin bozulması iştah artışı ve benzeri belirtiler olabilir. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir. Örneğin öksürük ve balgam artışı solunum yollarındaki titrek tüylerin zehirli maddeleri atmak için görevlerini yerine getirmeye başlamasından kaynaklanır. Yoksunluk belirtileri sigara bırakanların 2/3’ünde görülür. Belirtiler ilk 72 saat içinde şiddetlidir. 7-10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

ALINTIDIR.