Hipnoz nedir?

Hipnoz: Ne kadar tehlikelidir?

Sinemalar TV dizileri. Medya. Hipnozu hipnozdan bambaşka bir kavram olarak yerleştirmiştir. Hipnoz ne bir zihin kontrolüdür ne de hipnoz olmuş kişi bir kişinin kontrolü altındadır. Ne de tehlikeli bir bilimsel araçtır.

Çoğu bilim adamının iddia ettiği gibi sadece hekim ve ileri düzeyde akademik unvanları olan kişiler tarafından kullanılması gereken bir tehlikeli araç değildir.

Tehlikeli araç nedir?

Bir ekmek bıçağı da tehlikelidir. Ekmek bıçağıyla işlenmiş yüzlerce cinayet vardır. Ne yapalım ekmek bıçağının satışını ve kullanımını yasaklayalım mı? Hipnoz ekmek bıçağından daha tehlikeli değildir. Ayrıca hiçbir akademik derece etik olmayı garanti etmez.

Eğer hipnoz kullanacaksanız bunu bir sanat olarak kullanacaksanız hipnozun ne olduğunu anlamalısınız. Hipnoz nedir hipnozu oluşturan parçalar nelerdir? Ve niçin günlük yaşamımızda hipnozu kullanmamız gerekir.

Ne olduğunu incelemeden önce biraz yararlarından konuşalım.

Hipnoza olan ilgi yurt dışında yeni bir meslek dalı yaratmıştır. Bu hipnoterapi mesleğidir. Hipnotist ya da hipnoterapist tamamen ayrı bir meslek dalı olarak yeşermektedir. A.B. D de isteyen herkes hangi meslek dalından olursa olsun hipnoterapist olabilmektedir. Çünkü hipnoz yukarda da dediğim gibi biraz resim yapmak biraz müzik çalmak gibi bir sanattır. Sanatı seven kendi yaratıcılığının sınırlarını aşmak isteyen insanlara gerçekten olumlu yönde katkıda bulunmak isteyen herkesin hipnoterapist olma hakkı vardır.

Niçin hipnozu kullanmamız gerekir?

Hiç bir alışkanlığınızı değiştirmeye çalıştınız mı? Ne kadar güçlü bir şekilde kendinizi motive etmenize rağmen anlamadığınız bir dirençle karşılaştınız mı? Muhtemelen evet diyeceksiniz.

Nedir bu direncin kaynağı?

Bilinçaltı. Bilinçaltı doğası gereği her türlü değişime direnir. İşte sadece bu nedenle bile herkesin hipnoza ihtiyacı vardır.

Alışkanlıklarımızın esas yöneticisi bilinçaltıdır. Bizler bilinçaltlarımızın köleleriyiz. Onun inançları doğrultusunda davranırız. Ne acıdır ki bunun farkında olan azınlıktadır. Çoğunluk bilinçaltlarından gelen emirleri kendi özgür iradeleri yani bilinçleri zannederek yaşayıp gitmektedir bu dünyadan.

Ama güzel haber Bilinçaltı söylenene hemen inanır. Bu nedenle bilinci devre dışı bırakabilirsek olumsuz fikirlerin yerine olumluları yerleştirebiliriz.

İnsanlar çoğu zaman iradelerinin güçsüzlüğü karşısında şaşkındır. Çok basit hedefleri bile arzu etmelerine rağmen başaramaz. Çünkü her türlü yeni alışkanlık değişikliği için bilinçaltının onayı ve işbirliği gerekir. Bu sağlanmazsa bilincin yeni bir değişiklik yapma çabası bilinçaltının yerleşik inancı tarafından yenilgiye uğramaya mahkûmdur.

Burada zihnin temel bir kuralı var. Bilinç ve bilinçaltı çatışmaya düştüğü zaman bilinçaltı her zaman galip gelir. Hayal gerçeği yener.

Bu çatışma kanunudur. Başka türlü de ifade edilir. Mantık ve hayal çatıştığı zaman galip gelen hayaldir.

Bu her zaman kendini ispatlamıştır.

Sigara bırakmalar genellikle başarısızlıkla sonuçlanır.

Tüm diyetler fazlasıyla iade edilir.

Tüm aşıldığı zannedilen sosyal fobiler kaçınılmaz olarak hortlamaya eğilimlidir.

Değişikliklerin neden bu kadar zor olduğuna hep şaşırırız.

Çünkü insanlar değişikliği irade gücüyle sağlamaya çalışır. Kendilerini mantıklı olan eylemle ikna etmeye çalışırlar. Ama tüm arzu ve kararlılıklarına rağmen bilinçaltlarında işleyen hayallerin ötesine geçemezler.

Sigarayı bırakan kişi hala sigaranın tadını ve kokusunu hayal etmeye devam eder. Her yemekten sonra hayalinde bir sigara yakar. Her kahvede burnunda bir sigara tüter.

Hayal mantığı yener. Bu böyledir. Kalıcı bir değişiklik sağlamak için bilinçaltındaki hayalleri değiştirmemiz gerekir. Alışkanlıkları değiştirmek için irade yeteri kadar güçlü iz bırakmaz. Ama hipnozun bu gücü vardır. Bu gücün farkında olanlar bu gücü kullananlar yıllardır harika sonuçlar almaktadır. Kısa sürede umulmadık olumlu değişiklikler yaratan hipnoz her geçen gün hak ettiği ilgiyi almaktadır.


ALINTIDIR.