Meditasyon yapmamızın amacı zihnimizi sürekli barış içinde ve sakin kılmaktır. Zihnimiz sakin ve barış içinde olduğunda huzursuzluklardan ve kaygılardan arınır ve dolayısıyla mutlu olur. Eğer zihnimiz sakin değilse yaşam şartlarımız çok iyi de olsa gerçekten mutlu olmak çok zorlaşır. Hep bir şeyler eksik kalır. Mutlu olduğumuzu hissettiğimiz bir anın ertesinde bir mutsuzluk anı hep olasıdır. Dostlarımız ve sevdiklerimiz bize mutlu olduğumuzu telkin etseler de içimizde mutlu olmadığımızı biliriz durumumuzu kabullenmeye çalışırız.

Düzenli meditasyon yaptığımızda içsel barışımız anlamında da günlük yaşamımızda karşılaş-tığımız ilişkide olduğumuz kişiler ve olaylarla da barış içinde olur; gitgide daha saflaşan ve sonunda en zor şartlarda dahi bizi terk etmeyen saf mutluluğa ulaşırız. Düzenli olarak yapaca-ğımız meditasyon bize zihnimizi dış nedenlere bağımlı olmadan kontrol edebileceğimiz bir içsel netlik ve derinlik kazandırır.

Zaman içinde dengeli olmayan aşırı heyecanlar ve ümitsizlikler arasında gidip gelen mutlu olmak için nedenler arayan zihnimizle yaşamak yerine; zihinsel dengemizi kurmayı ve yaşamımızda var olduğumuz sürece eksik olmayacak salınımlardan gel gitlerden karışıklıklardan kaybedişlerden (ve kazanışlardan) heyecan-lardan ve kaygılardan etkilenmeden yaşanması gerekeni; “kesintisiz ve nedensiz mutluluğu” yaşamayı öğreniriz.

MEDİTASYON YAPAN OLUMLU DÜŞÜNÜYOR

Araştırmacılar meditasyonun olumlu düşünceyle ilgili olduğu belirlenen beynin sol ön kısmının aktivitesini arttırdığını gözlemledi.

Meditasyonun bağışıklık sistemini de olumlu yönde etkilediğini belirten araştırmacılar meditasyon yapan kişilerin antikor sayısının diğerlerine göre çok daha yüksek olduğunun ortaya çıktığını kaydettiler.

Meditasyonun beyin fonksiyonlarına ve bağışıklık sistemine olumlu etki ettiği belirtildi. Psychosomatic Medicine dergisinde yayınlanan makaleye göre ABD’deki Wisconsin Üniver-sitesi’nde görevli bilim adamı Richard Davidson ve ekibi 41 kişi üzerinde araştırma yaptı.

Katılımcıların 25’ine 8 hafta süreyle konsantrasyon meditasyonu yaptırıldı.
Meditasyon yapan gruptan değerlendirme yapmadan o anki duygu ve düşüncelerine yoğunlaşmaları istendi. 16 kişilik diğer gruba ise meditasyon yaptırılmadı.

Bilim adamları araştırma sonunda katılımcıların beyinlerinin ön kısmındaki aktiviteyi incelediler. Daha önce yapılan araştırmalarda beynin sol ön kısmının olumlu düşünceyle ilgili olduğunun ortaya çıktığını hatırlatan bilim adamları meditasyon yapan kişilerde bu bölgenin aktivitesinin daha yoğun olduğunu gözlemlediler.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR

Daha sonra katılımcılara grip aşısı yapan bilim adamları aşıdan 4 ve 8 hafta sonra oluşan antikorların sayısını ölçtüler. Her iki gruptaki katılımcıların kanındaki antikor sayısının arttığını belirten bilim adamları meditasyon yapan kişilerin antikor sayısının diğerlerine göre çok daha yüksek olduğunun ortaya çıktığını kaydettiler.

Her geçen gün artan sayıda doktor stresi azaltıcı işlevi kanıtlanan meditasyonu AIDS kalp hastalığı kanser kısırlık depresyon hiper aktivite gibi rahatsızlıklar için 'destekleyici tedavi' olarak önermekte. Düzenli meditasyon yapan kadınların bağışıklık sistemi yapmayanlara göre daha güçlü. Tansiyonu da meditasyonla düşürmek mümkün.

Meditasyon ayrıca Viagra gibi etki de gösterebiliyor!
Herhangi bir rahatsızlığınız var ise Hamile iseniz yaşlı iseniz yüksek tansiyonunuz ağır kalp rahatsızlıklarınız mental sorunlarınız bedensel sakatlıklarınız vs. gibi durumlarınız var ise muhakkak öncelikle doktorunuza başvurup onun olurunu alınız.

Burada okuyacağınız bilgiler kişisel ihtiyaçlarınız yada teşhis ve tıbbi bakım gerektiren herhangi bir belirti için ayrıca ilaç alımına herhangi bir tedaviye diyete veya egzersize başlamadan veya bunları kesmeye karar vermeden önce mutlaka danışmanız gereken hekiminiz yada sağlık bakım uzmanınızın tavsiyelerinin yerine geçmesi için değil onların bu tavsiyelerini tamamlayıcı olması için verilmiştir.

NASIL BİR MEDİTASYON?

En kolay yapılabilecek meditasyon yöntem-lerinden biri mantra meditasyonudur.

Yöntem son derece basit ve zahmetsizdir:
Sessiz bir yer bulun. Mümkünse perdeleri kapatın veya ışığı söndürün. Etrafta dikkatinizi dağıtacak ne kadar az şey bulunursa o kadar iyi konsantre olabilirsiniz.

Gözlerinizi kapatın.
Önemli olan dış dünyayla bağlantınızı kesmeniz. Böylece beyniniz dış uyarıları işlemeyi durdurabilir.

Bir kelime seçin. Sizin için önemli olan ya da tekrarlandığında tınısı hoşunuza giden bir kelime –anlamını bilmediğiniz herhangi bir kelime olabilir- belirleyin.

Kelimeyi tekrarlayın.
Belirlediğiniz kelimeyi her nefes verişinizde bir kez söyleyin. Söyleyişteki tek düzelik konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Olmaması Gerekenler:

Meditasyon yapacağınız yerde; çocuk ve ev hayvanı gibi aniden üstünüze atlayabilecek canlılar bulunmamalıdır. Çok hızlı ritimli Yüksek sesli müzik çok fazla ışık çalışan ev aletleri benzeri sesini ya da yoğun ışığını takip edebileceğiniz her türlü uyaranlar kapatılmalıdır. Süreyi sizin yerinize tutma amaçlı çalar saat veya alarm türü şeyler de dahil olmak üzere aklınızı meşgul edebilecek hiçbir şey olmamalıdır.

Olması Gerekenler:

Kokusu ya da dumanı sizi ya da evinizi paylaşanları rahatsız etmiyorsa tütsü yakabilirsiniz. Hareketsiz durunca üşüyebilirsiniz bunu engellemek için omuzlarınıza bir örtü alabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin bağımsız bir kapısı varsa kapınızı kapatıp yalnız kalabilirsiniz. Ortamda bir kum saati yada gözünüzün ucuyla zorlanmadan görebileceğiniz sessiz bir saat bulundurabilirsiniz.

(Alıntıdır)