Negatif duygular pozitif duygular için bir basamak

Negatif duyguların insanı pozitif duygulara götürebileceğini söyleyen Dr. Itai Ivtzan pozitif psikoloji hakkında bilgi verdi.


Üsküdar Üniversitesi'nde düzenlenen 1. Avrasya Pozitif Psikoloji Kongresi'nin 2. gününde sunum yapan Dr. Itai Ivtzan hayatta karşımıza çıkan olumsuz duygularla baş etmede pozitif psikolojinin önemli bir etkisi olduğunu belirtti.

Negatif duyguların insanı pozitif duygulara götürebileceğine dikkat çeken Dr. Ivtzan "İyi oluş için negatif yönleri de kucaklamak önemli” dedi ve ekledi: "Karanlık yönler sıkıntı oluşturan duygu ve deneyimlerin üzerine gitmek potansiyel iyileşmeyi getirecektir. Negatif duyguyla mücadele etmek yerine onu görmek kabul etmek ve içselleştirmek onu yönetmeyi de beraberinde getiriyor. Uyum sağlayarak ondan bir şey öğrenmek ve sonrasında da onu yönetebilmek mümkün.”

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından gerçekleştirilen 1. Avrasya Pozitif Kongresi devam ediyor. Ulusal ve uluslar arası düzeyde uzmanın katıldığı kongrede normal yaşamı daha doyumlu hale getirmeyi amaçlayan pozitif psikolojiyi her yönüyle ele alınıyor.

Dr. Ivtzan üzüntü ölüm ağır travmatik durumlar gibi hayatta karşımıza çıkan olumsuz duygularla baş etmede pozitif psikoloji uygulamalarının olumlu sonuçlar verdiğini vurguadı. Kendi hayatından ve yakın çevresinden örnekler veren Dr. Ivtzan büyükannesi Jorjet Ivtzan'ın 18 yaşında Macaristan'da Nazi kamplarında kaldığını annesini babasını ve yakın çevresini burada kaybettiğini duygusal ve fiziksel şiddete uğradığını anlatarak çok ağır travmalar geçirmesine rağmen insanlara karşı her zaman olumlu iyimser yardım sever ve pozitif biri olduğunu dile getirdi. Dr. Ivtzan büyük annesinin pozitif psikolojide rol model olarak kabul edilebilecek bir kişi olduğunu ifade etti.

Negatif duygulardan pozitif sonuçlar çıkarılabilir

Pozitif psikolojinin hayatın olumsuz ve karanlık yönlerini kucakladığını belirten Dr.Ivtzan pozitif psikolojinin ikinci dalgasında ortaya çıkan görüşle üzüntü ölüm hayatın anlamını sorgulama gibi duyguların hayatın doğal bir parçası olarak kabul edildiğini söyledi.

Dr. Ivtzan negatif duygularla mücadelede farkındalığın önemli olduğunu belirterek "İyi oluş için negatif yönleri de kucaklamak önemli. Karanlık yönler sıkıntı oluşturan duygu ve deneyimlerin üzerine gitmek potansiyel iyileşmeyi getirecektir. Duygusal kabul psikolojik olarak daha sağlıklı bir yaklaşım getirmektedir. Negatif duyguyla mücadele etmek yerine onu görmek kabul etmek ve içselleştirmek onu yönetmeyi de beraberinde getiriyor. Uyum sağlayarak ondan bir şey öğrenmek ve sonrasında da onu yönetebilmek mümkün. Deneyim yaşayabileceğin bir alan yaratabilirsen onu tanırsın ve tanıdıkça ondan korkmazsın. Negatif duygular böylece yönetilebilir” diye konuştu.

Pozitif psikoloji yaşamı daha anlaşılır hale getirmeyi amaçlıyor

Kongreye Hollanda'dan katılan Klinik Psikolog Dr. Fredrike Bannink de "Pozitif Bilişsel Davranışçı Terapi” başlıklı sunumunda pozitif psikolojinin amacının psikoterapide ekside olan bireyi pozitif değerlere taşımak olduğunu belirterek "Eksi değerlerden artı değerlere gitmeyi öğretmeyi amaçlıyor. Pozitif psikoloji normal yaşamın daha anlaşılır olmasına odaklanır iyi olma halini yükseğe taşımaya çalışır. Mutluluk yaratıcılık iyimserlik iyi olma halini sürdürülebilir olmasını öğretir. Puzzle'ın eksik parçasını doldurmaya amaçlıyor”açıklamasında bulundu.

3 dakikalık olumsuz haberin etkisi 6-8 saat sürüyor

Günümüzde özellikle medyada yer alan olumsuz haberlerin kişilerin psikolojisini olumsuz etkilediğini dile getiren Dr. Bannink "Sabahları sadece 3 dakika dinlenen olumsuz bir haberin etkisi 6-8 saat devam ediyor. Tam tersi 3 dakikalık komik bir haber kişiyi 6-8 saat boyunca olumlu etkiliyor. Dünyada son yıllarda pozitif habercilik kavramı geliştirildi. Sadece dünyadaki olumsuz haberler verilmiyor. Sorunlar da gösteriliyor ancak beraberinde çözüm önerileri de veriliyor” şeklinde konuştu.