Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Parasetamoller empati duygusunu yok ediyor

  Parasetamoller empati duygusunu yok ediyor

  Kişinin ağrıyı kesmesi için kullandığı parasetamol içerikli ağrı kesiciler ağrının yanında empati duygusunu da yok ediyor.


  ABD'de yapılan araştırmada ağrı kesicilerde kullanılan parasetamol maddesinin kişideki empati duygularını ortadan kaldırdığı belirlendi. Araştırma sorumlusu Dominik Mischkowski "Kişi ilacın etkisindeyken başkalarının canını yakabilir” dedi. ABD'de bulunan Ohio State Üniversitesi'nde ilk defa ağrı kesicilerin duygusal etkilerini inceleyen bir araştırma yapıldı. Ağrı kesici ilaçların temel maddelerinden olan parasetamolün zaman içerisinde kişilerin empati kurma yeteneklerini öldürdüğünü belirledi. Araştırmada ağrı kesici kullananların ilacın etkisi devam ederken diğer insanların acılarına karşı daha duyarsız olduğu sonucuna ulaşıldı.

  80 öğrenci üzerinde deney

  Araştırmayı yöneten Dominik Mischkowski "Bu noktadan sonra ağrı kesici kullananları çevreleriyle olan ilişkilerinin de etkilendiğini biliyoruz” dedi. Araştırmada ilk olarak 80 öğrencinin yarısına ağrı kesici yarısına plasebo (ilaç yerine verilen etkisiz madde) verilmiş. Ardından deneyin katılımcılarına her birinde acıklı bir durumun aktarıldığı 8 farklı senaryo anlatılmış ve öğrencilerden buradaki acıyı 1 (en düşük) ve 5 (en yüksek) arasında numaralandırılmaları istenmiş. İlk aşamanın sonunda ağrı kesici alan katılımcıların kendilerine gösterilen senaryolara daha düşük notlar verdiği belirtiliyor.

  Hakaret edip can yakabilirler

  Araştırma sorumlusu Mischowski "Bu ağrı kesiciler insanların etrafındaki kişilere zarar verecek şekilde davranmalarına neden olabilir. İlacın etkisindeyken başkalarına hakaret edebilir kasti olarak canlarını yakabilir ya da yardıma muhtaç birini görmezden gelebilirsiniz. Parasetamolün empati üzerindeki etkilerinin önemli olduğunu çünkü empatinin insan ilişkilerinin temelini oluşturan faktörlerden biri olduğunu" belirtti.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sadece empati duygularımızı yok etse.. İlaçların zararları empatiden daha fazla.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hiç ağrı kesici kullanmam. Empati kurmaktan kendimi düşünmeyi unuttum. Kullanayım da biraz bencil olayım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş