Depresyon kadınları daha çok seviyor

Üzüntü karamsarlık mutsuzluk şeklinde kendini gösteren depresyon kadınlarda daha sık görülüyor.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


"Dünya Beyin Farkındalığı Haftası'' etkinlikleri kapsamında "Depresyondan Mutluluğa'' adlı konferans Bornova Belediyesi Nikah Salonu'nda gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Pırıldar "Depresyon geçiren ya da ruh sağlığı sorunu yaşayan herkes tedaviye ulaşamıyor. Hiçbir işe yaramıyorum gelecek kaygım var sıkıntılarım çok zaten dünya yaşanacak bir yer değil demek bu zamanda depresyonun asıl tanımıdır. Genelde 20'li yaşların sonunda genç erişkinlik döneminde görülür. Bir depresyon dönemi ne kadar sürer diye soracak olursak 6 ay sürdüğünü söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Şebnem Pırıldar "Toplum olarak duygularımızı pek ifade edemiyoruz. Biz daha çok vücudumuzla ilgili sıkıntıları söylemeye çalışıyoruz. Üzülüyorum demek zor başım ağrıyor demek daha kolay geliyor" dedi.

"Üzüntü karamsarlık mutsuzluk"

Depresyonun kadınlarda daha çok görüldüğünü belirten Prof. Dr. Pırıldar "Bizim depresyon tanısı koymamız için 2 önemli belirti var. Bir tanesi depresif duygu durumu; yani üzüntü karamsarlık mutsuzluk. Diğer durum ise yaşama sevincinin kaybı. Her şeye karşı ilgi isteğinin kaybedilmesi önceden zevk alınan şeylere karşı zevk duymama yaşamla ilgili küçük zevklerin bile kaybedilmesidir" diye konuştu.