Bu önerilerle güne enerjik başlayın

Müzik Psikoloğu David Greenberg güne keyifli ve enerjik başlayabilmek amacıyla bilimsel bir çalışma yaptı.

Kışın karanlık günlerinde yataktan çıkıp güne başlamak herkes için zordur. Saatleri bir saat geri alacağımız bu hafta sonundan itibaren birkaç gün kuşkusuz birçoğumuz için biraz daha zor olacak. Spotify insanların bu zor sabahlarda keyifli uyanabilmelerine ve güne enerjik başlamalarına yardımcı olmak için Cambridge ve New York Üniversiteleri'nde müzik psikoloğu olarak görev yapan David Greenberg ile bilimsel bir çalışma gerçekleştirdi.
İşte Greenberg'in yaptığı çalışmaya göre yataktan kalkmaya ve güne zinde başlamaya yardımcı olan ideal şarkıların ortak özellikleri şöyle:
- Sizi kendinize getiren müzik: İlk uyandığınız an çok enerjik şarkılar için erkendir sizi yataktan çıkarmaya yaramaz. İlk birkaç saniyesinde bile olsa daha sakin başlayıp giderek hızlanan şarkılar daha etkili olacaktır.
- Pozitif şarkı sözleri: Alarm çaldığında güne başlamak için motive olmaya ihtiyacınız var. Pozitif şarkı sözleri somurtkan bir ruh halinden çıkmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
- Güçlü vuruşlar: Sadece şarkı sözleri değil aynı zamanda müziğin ses dalgaları da önemlidir. Her ölçü birimde 2 ve 4 vuruşları olan şarkılar (genellikle bas ve bateri ile) yani 100 - 130 BPM arasında olan parçalar sizi daha iyi bir ruh haline sokacaktır.