Depresyon nasıl tedavi edilir

Kişilerin sosyal hayatını ve insanlarla olan ilişkilerini olumsuz etkileyen depresyon nasıl tedavi edilir? İşte cevabı...


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Bahadır depresyonun kişinin sosyal hayatını günlük aktivitesini ve diğer insanlarla olan ilişkilerini etkileyecek biçimde yaşadığı üzüntü hali olduğunu ifade ederek tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Depresyon hastasının kendini mutsuz hissettiğini belirten Dr. Bahadır "Hayattan keyif almaz daha önce kendisini mutlu eden şeyler bile ilgisini çekmez. Yorgunluk ve enerji düşüklüğü vardır. Uyku bozuklukları sık görülür. Bazen kişi bu durumun farkında olamayabilir ve bunu normal bir üzüntü olarak değerlendirebilir. Depresyonun kişinin beyninde var olan nörtransmitter denilen bazı maddelerin azalmasına bağlı olduğu gösterilmiştir” dedi.

Depresyon tedavisine antidepresanlarla başlanır

Depresyon tedavisinin ilk planda antidepresan denilen ilaçlarla yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Cengiz Bahadır "Bu ilaçlar başta seratonin olmak üzere beynin hormonlarının tekrar normal düzeyine gelmesini sağlar. Bu ilaçlar beyin üzerinden etkili olduklarından yan etkileri de fazladır. Özellikle kilo alma en sık karşılaşılan yan etkilerden biridir. Bazı hastalarda ilaç tedavileri başarısız olabilir. Bazı vakalarda yan etkileri nedeni ile ilaçlar kullanılamayabilir. Bu vakaların ağır olanlarında elektrokonvulsif terapi de (ECT-elektroşok) kullanılabilmektedir. Tüm bu tedavilere rağmen depresyon düzelmeyebilir ya da tekrar edebilir. İlaca dirençli bu gibi olgularda veya ilaç yan etkilerinin fazla olması nedeni ile ilaçları kullanamayan hastalarda TMS tedavisi kullanılmaktadır” diye konuştu.


İlaç kullanamayan hastalara TMS tedavisi uygulanıyor

Transkraniyal manyetik stimulasyon tedavisinin (TMS) beynin belli bölümlerinin manyetik alan ile uyarılması esasına dayandığını kaydeden Dr. Bahadır şöyle konuştu:

"Bu tedavi özel bir cihaz ve ona bağlı manyetik uyarım koili ile yapılmaktadır. Depresyon tedavisinde beynin duygusal tepkilerini yöneten dorsolateral prefrontal korteks denilen bölümüne tedavi yapılmaktadır. Bu tedavide genellikle dominant taraf olduğu için sol beyin yarımına uyarıcı yüksek frekanslı manyetik alan uygulanmaktadır. Daha az sıklıkta dominant olmayan sağ tarafa frekansı düşük uyarım yapılıp beynin sol tarafının aktivitesi artırılarak da tedavi yapılmaktadır. Tedavide değişik protokoller olsa da genel olarak hafta sonları atlanılarak yapılan ve 20 seans süren tedavi programı uygulanmaktadır. Her tedavi uygulanan protokole göre yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir. TMS ile depresyon tedavisinde yüksek başarı oranları bildirilmektedir. TMS uygulamasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez sadece bir ses duyar. Bu tedavinin yan etkileri yok denecek kadar azdır. Oldukça az oranda (%5-10) kısa süreli baş ağrısı baş dönmesi olabilir. Çok nadiren (30.000'de 1) kalıcı olmayan epileptik atak gözlenmiştir. Yan etkiler bakımından ilaçlar ve diğer tedavilere üstündür. TMS tedavisi USA'da FDA tarafından onaylanmış olup USA ve birçok batı ülkesinde ilaca dirençli depresyon tedavisinde özel ve resmi sağlık kurumlarınca tedavi masrafları sigortalarca ödenen bir yöntem olmuştur. Depresyon dışında özellikle beyin felçlerinde ve diğer beyin hastalıklarında da olumlu sonuçlar bildirilmektedir.”