Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Neden kadınlar daha fazla ağlar?

  Neden kadınlar daha fazla ağlar

  Yeni yapılan bir araştırma kadınların duygularını erkeklere oranla daha yoğun yaşadığını ortaya koydu.

  İşte stres altında olduğun zamanlarda ağladığınız oldu değil mi? Geçtiğimiz aylarda televizyon karşısında duyduğunuz kötü haberler için göz yaşı döktünüz mü? Ya da film izlerken?

  Tüm bunların ve soramadığımız birçoğunun yanıtı "evet” olacak. Çünkü kadınlar erkeklere kıyasla çok daha hassastır. Duygularımız ne ise davranışlarımız da onların aynasıdır. Yeni yapılan araştırmalar kadın beyninin bu tarz davranmaya daha eğilimli olduğunu ortaya koydu.

  Kanada'da sağlıklı insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada katılımcılara bir dizi fotoğraf gösterilmiş. Kişilerde pozitif negatif ya da doğal duygulara neden olan bu fotoğrafların gösterilmesi sırasında beyin taramaları ve hormon seviyesi ölçümleri gerçekleştirilmiş. Negatif fotoğraflara kadınların verdikleri tepkilerin ölçüm sonuçları erkeklere oranla daha yüksek çıkmış. Ayrıca her iki cinsiyette de testosteron ve estrojen seviyeleri artıkça duyguların yoğunluğunda artış gözlemlenmiş.

  Kadınlar daha duygusal

  Farklılıklar ise beyin taramaları sonucunda ortaya çıktı. Erkeklerde dorsomedyal prefrontal korteks (dmPFC) – toplumsal durumları değerlendirme işini kontrol eden kısım­ ve amigdala arasındaki iletişim daha güçlü olarak bulundu. Bilim insanları bu ilişkinin gücünün artışının rasyonel dmPFC'nin amigdalanın bastırılmasına neden olduğunu ve bunun sonucunda da duygularda azalmanın ortaya çıktığını savundu. Aynı zamanda bu ilişkide testosteron seviyesinde de artış gözlemlendi. Araştırmaya göre kadınların bu ilişkiden kaynaklı olarak duygularına daha çok odaklandıkları erkeklerin ise negatif duygulara karşı daha pasif bir konumda kaldıkları ortaya çıktı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu araştırmaya kendi adıma katılmıyorum. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş