Depresyondayken beyninizde neler oluyor

Depresyon kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilerken beyinde de bazı önemli kimyasal değişikliklere yol açıyor.

Beyin hakkında hala birşeyler öğrenmeye devam ettiğimiz olağanüstü bir organdır. Örneğin depresyon gibi çeşitli duyguları beynimiz belirler. Hayatımız boyunca bizi üzen veya depresif hatta sanki sınanıyormuş gibi hissettiren pek çok an mutlaka olmuştur.
Üzüntü de mutluluk öfke veya korku gibi temel bir insani duygudur. Bunu hissetmeniz beyninizin farklı işlediği ve bazen sizin farkında olmadığınız çeşitli etkiler oluşturduğu anlamına gelir. Daha aç veya yorgun hissedebilir yalnız kalma veya ağlama ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Bedeninizde olan bu değişimlerin nedenini ve bu durumdan en hızlı şekilde kurtulabilmek için üzüntü ile nasıl baş etmeniz gerektiğini öğrenmek isteyebilirsiniz.
Bu sayede yaşamınızın aksaklığa uğramasına neden olabilecek depresyon gibi daha ciddi bir hastalığı önleyebilirsiniz.
Beyniniz depresyona girdiğinde neler oluyor

Üzüntü metabolizmayı en çok etkileyen duygulardan birisidir. Peki bu ne anlama geliyor? Bu ister birinin kaybı olsun ister hayal kırıklıkları veya yapmamız gereken seçimler olsun bedenimizde ve zihnimizde dış nedenlerden dolayı çeşitli değişiklikler olduğu anlamına geliyor. Beynimizde olan bu değişikliklerin hepsinden bahsedeceğiz.
Kadınlar daha çok empati yapıyor

Beynin üzüntü ile baş etmek için çeşitli savunma mekanizmaları vardır. Bu insanlarda en kolay tanınan duygudur. Birisini gördüğünüz anda üzgün olup olmadığını anlarsınız. Başka bir deyişle onlarla empati kurarsınız. Bu sayede üzgün olan insanlara destek olabilirsiniz. Herkes üzgün olduğumuzda bizi destekleyen aile bireyleri veya arkadaşlara sahip olmanın önemini bilir. Ayrıca kadınların empatiye daha yatkın olduğu söyleniyor.
Beynin daha çok enerjiye ihtiyacı var

Depresyondayken beyin inanılmaz derecede aktif olur. Kulağa garip gelse de bilimsel çalışmalar depresyondaki bir beynin 70'ten fazla farklı kısmının çalıştığını gösteriyor. Neden mi? Bunu açıklaması kolay.
Depresyondayken bir şeyleri hatırlarsınız düşünürsünüz acı çekersiniz ve çözüm veya yeni seçenekler ararsınız.
Çok fazla şey üzerine düşündüğünüzden dolayı çok az uyursunuz. Bu nedenle beynin ön tarafı olan hipokampus ön singulat korteks ve temporal loblar aktiftir.
Ayrıca beyninizin enerjinizin %20'sini harcadığını da unutmamalısınız. Ama depresyondayken daha çok enerjiye ihtiyacı olur ve ana gereksinimi glikozdur. Bu sizin daha aç hissetmenizeyemek yemek için sabredememenize canınızın sürekli tatlı birşeyler yemeyi istemesine neden olur. Bu bazen üzgünken ya da depresyondayken kilo almanızın nedenidir.