Tırnak yeme alışkanlığının nedeni 'odaklanmak'

Yapılan bir araştırma tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerin bu davranışı bir işe "odaklanmak" için yaptıklarını ortaya koydu.

Gündelik hayatta ya tırnaklarınızı yiyorsunuzdur ya da yiyen birilerini illa görüyorsunuzdur. Bu durum dışarıdan bakıldığında rahatsız edici olsa da yapılan araştırmalar bu davranışın ardındaki sırrı ortaya çıkardı.
Araştırmacılar ve psikologlar uzun yıllar boyunca tırnak yeme davranışının sıkıntı ve stres kaynaklı olduğunu düşündüler ve bu teşhis toplumda da genel bir önyargı olarak yıllarca yer aldı.
İran Sağlık Bilimleri Dergisi ve Shiraz Üniversitesi'nin çocuklar üzerinde yaptığı çalışmalar tırnak yeme alışkanlığının yasaklama ve cezalandırma yöntemlerine başvurarak giderilemeyeceğini gösterdi. Hatta sorun ve sıkıntıları giderilen çocuklarda bile bu davranış bozukluğunun sürekli olarak devam ettiği görüldü.
Tırnaklarını yiyen insanların ortak özellikleri var

Radikal'de yer alan habere göre Montreal Üniversitesi ise çalışmayı biraz daha ileri götürdü ve bu davranış bozukluğunun bir "alışkanlık" olduğuna teşhis koydu.
Peki neydi bu alışkanlığın sebebi? Araştırmacıların vardığı sonuca göre tırnağını yiyen insanların ortak duygusal dinamikleri var. Öncelikle "mükemmeliyetçilik" ön plana çıkan bir özellik. Sonrasında "tutkulu olmak" yine bir başka manevi hissiyat.
Tırnak yemek odaklanmalarını sağlıyor

Araştırmacılar bu konuda "Eğer bir işin doğru yapılmasını istiyorsanız onu tırnaklarını yiyen birine verin" demekten geri kalmayacak kadar eminler. Çünkü tırnak yiyen insanların bu davranışı kesinlikle odaklanmak için yaptıklarına inanıyorlar. Dikkat edilirse tırnak yiyen insanlar genelde bir şeyler okurken izlerken dinlerken veya odaklanılması gereken bir işe başlarken bunu yapıyor. Bu onların son derece dikkatli olmasını sağlıyor.
"Bırakın yesinler"

Isırmak öyle bir dürtü ki Türk insanında sıkça görülen çekirdek çitleme bağımlılığı da yine burayla ilintili.
Çünkü ısırmaya bir kez odaklandığınız zaman beyniniz adeta bir kilitlenme yaşıyor ve yüksek bir performans sergiliyor. Bu yüzden maç dizi ya da film izlerken sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyoruz. Sebebi "Daha iyi odaklanmak". Bu noktada Montreal Üniversitesi araştırmacıları "Bırakın yesinler" diyorlar.
Uzmanlar uyarıyor: Sağlığınızı olumsuz etkileyebilir

Ancak tırnak yiyenlerin bu artı özelliklerine karşı Dr. Joseph Mercola'nın uyarıları var; tırnak yemek öncelikle vücudunuzu zararlı bakterilere karşı bir hedef haline getirir. Kansere kadar varabilecek virüsleri doğrudan vücudunuza alabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınız nükseden problemler yaşar. Bu hastalık risklerini göze alabiliyorsanız buyrun rahat rahat odaklanın sevgili tırnak yiyiciler...