Uzmanlardan utangaçlığa yoğurt ve turşu tavsiyesi
Yapılan araştırmalar yoğurt ve turşunun bir faydasını daha ortaya çıkardı.


Bilim insanları Türk mutfağının vazgeçilmezeleri arasında olan yoğurt ve turşu gibi fermente besinlerin uç boyutlardaki utangaçlığı yok edebileceğini ortaya çıkardı.
Yapılan çalışma sonucunda bilim insanları turşu yoğurt ve bitter çikolatayı diğer insanlardan daha fazla tüketenlerin sosyal anksiyete (kaygı endişe) belirtilerini daha az yaşadığını belirtti.
Araştırmada fermente ürün tüketenler incelendi

Psychiatry Research isimli bilimsel dergide yayınlanan araştırmada katılımcılara bir dizi soru soruldu ve son 30 günde tükettikleri besinler belirlendi. Yoğurt soya sütü turşu lahana turşusu ve bitter çikolata gibi besinler dikkate alındı. Ayrıca insanların egzersiz yapma alışkanlıkları da incelendi.

Bağırsaklar vücudun ikinci beyni

Bu besinleri tüketen hayvanlar üzerinde yapılan ölçümlerde ise GABA denilen bir nörotransmitterların daha yüksek olduğu belirlendi. GABA anti anksiyete ilaçlarında bulunan benzodiazepine ve diazepam etken maddesi ile benzer bir etki yapan sinir taşıyıcı.Bağırsaklar bilim dünyası tarafından ikinci beyin olarak da adlandırılıyor.
Sosyal anksiyete sorunu

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete toplum içine çıkarken yaşanan gerginlik sosyal ortamlarda bulunmaktan korkmak anlamına geliyor ve en sık görülen anksiyete (endişe kaygı) bozuklukları arasında bulunuyor. Sosyal anksiyetesi olan insanlar toplantı grup önü konuşması ya da telefon konuşması gibi basit sosyal iletişim kurma sırasında gerilim ve zorluk yaşar.