Endişe uyku bozukluklarını tetikliyor

Uykuya dalamama ya da sık sık uyanma gibi sorunlar tekrarlandığında kişide uykuyla ilgili endişeler oluşur ve uyku bozuklukları daha da artar.


İHA'nın haberine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Üçüncü“Uykuya dalamama uykudan gece boyunca sık sık uyanma ile bölünmesi ve alışık olduğumuz saatten erken uyanma şeklinde olabilen ve günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen uyku bozukluğu birçok insanda dönem dönem ortaya çıkabilir”dedi.
Özellikle uykuya uzun sürede dalamama durumunu tekrarlayan günlerde de arka arkaya devam ederse kişide uyku konusunda belirgin bir endişe hali oluştuğunu ifade eden Dr. Üçüncü şöyle konuştu:
“Bu endişe durumunun oluşması ile kişinin uykuya dalması daha da zorlaşır ve uyku bozukluğu sürekli bir hale gelebilir. Kişiler bu endişe ile uyumak için yattıklarında daha çabuk uykuya geçebilmek için kendilerince değişik yöntemler deneyebilirler.
Bunlardan bazıları alışık oldukları yataklarından başka bir yerde yatma yatış saatlerini değiştirme yatmadan önce kitap okuma egzersiz yapma değişik yiyecek ve içeceklere başvurmaktır. Bu denemeler çoğu zaman sorunu çözmez.
Endişelerin giderilmesi gerekir

Sorunun çözümü uyku ile ilgili endişenin giderilmesidir. Bunun için konunun uzmanı bir hekimden yardım alınması ve gerektiğinde kısa süreli ilaç tedavisinin uygulanması ile bu kişilerde kabusa dönen uyku ile ilgili sorun ortadan kaldırılabilir.”