Sınav stresiyle baş etmek için 10 altın kural

Çocuğunuz sınavlarda yaşadığı yüksek stres yüzünden başarısız oluyorsa bu altın niteliğindeki 10 kuralla çocuğunuz hak ettiği başarıyı yakalayacak!

Sınav günleri demek hem aileler hem de çocuklar için stresli günler demek. Özellikle ebeveynler çocukları strese girecek ya da stresle başa çıkamayacak diye kaygı yaşıyorlar. Bir miktar setresin yaşam için gerekli olduğunu söyleyen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt “Gelişimsel olarak beyin sorunlarla başa çıkma konusunda deneyimlidir. Stresi ortadan kaldıramayacağımıza göre en iyisi planlı bir şekilde mücadele etmeyi öğrenmektir.
Sınav kaygısı yaşayan gençler sınavdan fazla onun getirdiği kaygıya odaklanır. Oysa basit planlamalar yaparak kaygının ve dolayısıyla stresin önüne geçilebilir“ dedi. Prof. Dr. Ali Bozkurt stresle başa çıkmanın 10 altın kuralı hakkında bilgi verdi.
İşte o bilgiler...
Gerçekçi çalışma planı yapmasını sağlayın

Planın gerçekçi olması önemlidir. Bu planın içerisine dinlenme aralıkları sosyal aktiviteler mutlaka konulmalıdır.
Motivasyonunu sağlayın

Çoğunlukla okulda dershanede nasıl ve hangi saatlerde ders çalışacağına dış otorite karar verir. Fakat evde kişi kendi karar verir. Kişi yaşamını kendi kontrol ettiğinde motive olur.
Sorunlarıyla ilgili yardım almasını öğretin

Aile içi iletişim çeşitli nedenlerle kesintiye uğrayabilir. Sorun alanları ile ilgili yardım arayışlarını kimden ve nasıl yapacaklarını tanımlamak çözüme giden yol için önemlidir. Bu da ebeveynlerin stresi daha da arttırıcı tavır yerine anlayışlı dinleyen ve destek olan rolünü öğrenmeleri sayesinde olur.
Stres azaltma yöntemleri öğrenmesini sağlayın

Nefes alma ve kas gevşetme egzersizleri gibi basit ve kolay uygulanabilen yöntemler oldukça faydalı olabilir. Çok pratik kolay uygulanabilen bu yöntemler bir profesyonelden rahatlıkla öğrenilebilir.
Stresiyle nasıl baş edeceğini öğretin

Kişinin tüm odak noktası sınav olmaya başladığında düşüncesini değiştirmeyi ve başka bir aktiviteye yönlenmesini sağlamayı öğretmek kaygıyı azaltmakta yarar sağlayacaktır.Spora yönlendirin

Boş zamanları spor sosyal aktivitelerle iyi değerlendirmelerini sağlayın. Boş zaman yönetimi çalışma zamanını yönetmek kadar önemlidir. Egzersizin yararı birçok çalışmada gösterilmiştir. Bir hobi edinmek sosyal aktivitelere katılmak kaygıyı azaltacaktır.
Sosyal destekleri kullanmalarını sağlayın

Stresle başa çıkmakta rol model bazen bir öğretmen bazen bir akran ya da aileden biri olabilir. Tüm olasılıkları gözden geçirmekte fayda olacaktır.
Olumlu düşünce diyaloglarını öğretin

Sınav kaygısı çoğunlukla sonunda başaramamak ile ilgili olduğundan olumsuz düşünceler otomatik hale gelmeye başlamakta ve gittikçe kaygıyı arttırmaktadır. Oysa aday elinden geleni yapmaktadır. “Ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Elimden geleni yaptım” gibi olumlu düşünceler desteklenmelidir.
Kaygıyı sınırlamayı öğretin

Kaygının olabileceğini doğal olduğunu bir süre kaygılanmaya izin verilmesi ve süre tutarak bunu sonlandırmayı öğretmek başa çıkmayı kolaylaştıracaktır.
Profesyonel yardım almasını sağlayın

Bütün bunlar dışında korkmadan çekinmeden profesyonelden yardım alınması stresle başa çıkabilmek için yapılabilecek yararlı işlerden biridir.