Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Uyku testi yaptırdınız mı

  Uyku testi yaptırdınız mı

  Uyku hastalıklarının tanısının konulabilmesi için vücutta gece uyku boyunca ortaya çıkan tüm aktiviteleri kaydeden polisomnografi adı verilen uyku testi nasıl yapılıyor?


  Gece boyunca defalarca uyanıyor gürültülü bir şekilde horluyor musunuz? O halde çok dikkatli olmalısınız çünkü uyku apnesi olabilirsiniz. Kadın erkek ve çocuk herkeste görülebilen uyku apnesinin ciddi sonuçları da olabiliyor. 3 farklı tipte uyku apnesi olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uğur Gönüllü“Tedavi edilmeyen uyku apnesi uykusuzluk baş ağrısı hafıza kaybı ve iktidarsızlık gibi birçok soruna yol açabiliyor” diyor.
  Kalitesiz uyku uyunur

  Prof. Dr. Uğur Gönüllü uyku apnesinin 3 çeşidi olsa da en sık karşılaşılan türünün “tıkayıcı” tipte olduğunu söylüyor. Gece boyunca yüzlerce kez nefes alıp vermenin durmasıyla kendini hissettiren bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gönüllü “Çoğunlukla boğazın gerisinde yer alan yumuşak dokular üst solunum yollarını tıkar ve saatte onlarca kez bazen bir dakika ve üzerinde sürelerle ortaya çıkabilir. Her apne sırasında beyin kişiyi uyandırıp nefes almasını sağlamak üzere sinyal alır sonuçta kişi gece boyunca defalarca uyanmak zorunda kaldığından çok kalitesiz ve bölük pörçük bir uyku uyumuş olur” diyor.
  Kişi farkına varmaz

  Hastanın uyanmalarının farkına varmadığını ve bütün gün uykulu olabileceğini belirten Prof. Dr. Uğur Gönüllü “Bazen horladıklarını ve nefes açlığı çektiklerini söyleyebilirler. Gürültülü horlamalar ve aralarda sessiz dönemler bu hastalar için tipiktir ama her zaman olmayabilir. Bu durum tedavi edilmediğinde kan basıncı yükselir kalp damar hastalıkları ve aşırı kilo alma ortaya çıkar. Ayrıca gündüz aşırı uyuklamalar sabah baş ağrıları hafıza problemleri depresyon hissi reflü gece tuvalete kalkma ve iktidarsızlık gibi sıkıntılar yaşayabilirler. Başarısızlık trafik kazaları gibi durumlarla sık karşılaşılır” diyor.
  Tedavide CPAP (Devamlı Pozitif Hava Yolu Basıncı) Yöntemi

  Prof. Dr. Uğur Gönüllü “Hastaların çoğunun tedavisinde CPAP uygulanması gerekir. CPAP hastaya maske yoluyla bağlanır ve temel olarak uyku sırasında devamlı rahatsız etmeyecek derecelerde basınçlı hava göndererek hastanın hava yollarının tıkanması engellenir. Uygun kullanıldığında uyku apneleri yok edilerek normal uykunun devamlılığı sağlanır" şeklinde konuştu.
  Uykuda test yapılıyor

  Uyku hastalıklarının tanısının gece boyunca yapılan ve “polisomnografi” adı verilen uyku testiyle konulduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Gönüllü bu tetkikin beyin aktivitesi solunum kalp ritmi nabız oksijen düzeyi ve vücut hareketleri başta olmak üzere vücutta gece uyku boyunca ortaya çıkan tüm aktiviteleri kaydettiğini söylüyor.
  Uyku testi nasıl yapılıyor

  Polisomnografi gece uyku esnasında beyin ve vücuttaki tüm sistemlerin kafa yüz ve tüm vücut bölgelerine konulan sensörler yardımıyla kaydedilmesini içerir. Gece boyunca alınan sinyaller uyku tıbbı konusunda eğitim almış bir hekim tarafından analiz edilir. Uyku merkezinin bir klinik ya da hastane bünyesinde bulunması gerekir. Zira gece uyku tetkiki sırasında ortaya çıkacak beklenmedik tıbbi bir duruma müdahale edecek hekim bulunması önemlidir. Kafa ve vücuda yerleştirilen sensörler nedeniyle hastalar uyuyamayacağını düşünse de bu çok az rastlanan bir durumdur. Nadir durumlarda hasta gerçekten uykuya dalamazsa uykunun yapısını ve söz konusu hastalığı etkilemeyecek bir uyku ilacı verilerek tetkik gerçekleştirilebilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Burada alerji testi bile yapılmıyor da uyku testi nereye yapılacak?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş