Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Hastanelerde hacamat dönemi

  Hastanelerde hacamat dönemi

  Sağlık Bakanlığı tarafından yenilenen geleneksel ve tamamlayıcı tıp yönetmeliğinde hacamat ve sülük gibi tedavi yöntemlerinin kamu hastanelerinde yapılabileceği yer aldı.  Sağlık Bakanlığı ‘geleneksel ve tamamlayıcı’ tıp uygulamaları yönetmeliği yayınladı. Yönetmeliğe göre sülük hacamat bardak çekme gibi yöntemler kamu hastanelerinde alternatif tıp olarak uygulanacak.

  Sağlık Bakanlığı insan sağlığı açısından yararlı olan geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinin yasal olarak sağlık kurumlarında yer alabileceğini vurguladı.


  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik 27 Ekim’te Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin amacı insan sağlığına yönelik geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulama yöntemlerini belirlemek bu yöntemleri uygulayacak kişilerin eğitimi ve yetkilendirilmeleri ile bu yöntemlerin uygulanacağı sağlık kuruluşlarının çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir denildi. Yönetmelikte 14 müdahale yöntemi bunları kimin ve hangi hastalığın varlığı durumunda uygulanabileceğine dair bir ek yayınlandı.

  Hangi yöntemler var

  Buna göre akupunktur (vücudun çeşitli yerlerine iğneler batırılması suretiyle yapılan tedavi) apiterapi (arı ve arı ürünleriyle yapılan tedavi) fitoterapi (geleneksel) bilgilere dayalı bitki ve bitkisel tıbbi ürünlerle yapılan tedavi hipnoz sülük homeopati (kişiye özgü normalde etki etmemesi gereken ilaçlar tasarlanarak hastaya verilmesi) kayropraktik (kas omurga ve iskelet sistemine yönelik masaj benzeri müdahaleyle sinir sistemine etki etme) kupa çekme (hacamat) larva uygulaması (steril belirli bir tür kurtçuğun vücuda yerleştirilmesi) mezoterapi (cilt içine özel ilaç verilmesi) proloterapi (tahriş edici ya da çoğalmaya imkan veren özel ilaçların hasarlı bölgeye uygulanması) osteopati kas-iskelet sistemine deriyi herhangi bir şekilde bozmadan müdahale edilmesi ozon uygulaması (ozon ve oksijen gazlarının karışımının hastaya verilmesi) refl eksoloji (refleks alanlarına elle yapılan basınçla masaj benzeri tedavi) yasal olarak yapılabilecek.

  Bilim komisyonu kurulacak

  Yönetmeliğe göre Sağlık Bakanlığı bünyesinde bu türden faaliyetleri yönetmek üzere bir “bilim komisyonu” kurulacak. Bu komisyon müdahale yöntemleri ve olası yan etkiler konusunda görüş verecek. Tamamlayıcı ve geleneksel tıp uygulamaları sadece bu alanda sertifika almış hekim ve diş hekimleri tarafından bakanlıkça izin verilmiş ünitelerde ve uygulama merkezlerinde yapılabilecek. Bakanlık nerede kaç adet ünite ve uygulama merkezlerine yönelik bir planlama açıklayacak. Bu kapsamda gerçek kişilere bağlı sağlık kuruluşları ile şirketler ünite ve uygulama merkezi açabilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimindeki turistik yerler de plan dahilindeyse ünite ve uygulama merkezi açabilecek.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok iz kalıyormuş

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş