Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yalnızlık bulaşıcıdır

  ABD'de yapılan bir araştırmaya göre yalnızlığın tıpkı obezite sigara tiryakiliği ve mutluluk gibi sosyal ağlar aracılığı ile bulaşabileceği ortaya çıktı.


  Chicago Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan çalışmada yalnız insanların yalnızlıklarını içinde bulundukları sosyal ağa duydukları güvensizliği diğer grup üyelerine de yansıtmak yoluyla bulaştırdıkları kaydedildi.

  Çalışmayı kaleme alanlardan Nicholas Christakis "Kişiler yalnızlıklarını sosyal ağları içinde bulaştırabilir ve sonra grupla ilişkisini kesebilir" diye konuştu.

  Araştırma için Massachusetts eyaletinde 60 yıldan fazla süredir devam eden ve binlerce kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığı ile alışkanlıkları ve beslenme şeklinin kayıt altına alındığı bir sağlık araştırmasının verilerini inceleyen uzmanlar yalnız insanların yalnızlık hislerini arkadaşlarına ve komşularına bulaştırdığı ardından sosyal ağların dış sınırına doğru hareket etme eğiliminde olduğu sonucuna ulaştı.

  Yalnızlığın dünyanın düşmanca bir yer olduğu hissiyle başlayabileceği ardından kişinin kendi ürettiği bu düşünceye inanmaya başlayabileceği kaydedilen çalışmada yalnızlığın kişileri sosyal tehditlere karşı duyarlı hale getirdiği ve kişinin kendini korumaya yönelik tavırlar geliştirdiği ancak ironik olarak bu tavırların kişinin kendisine zarar verdiği belirtildi. Çevresine ilgisini kaybeden kişinin zamanla sosyal ağından çıktığı ve etrafına daha az güvenmeye başladığı ifade edildi.

  Özellikle arkadaşlardan bulaşıyor

  Uzmanlar yalnızlığın aile bireylerinden çok arkadaşlardan bulaştığına özellikle kadınlar ve 15 kilometrelik alan içindeki komşular arasında daha çok bulaşıcı olduğuna dikkati çekti. Araştırmaya göre yalnızlık da tıpkı aşırı kilo sigara içmek ve mutluluk gibi üç ayrı derecede bulaşıyor: Yalnız bir insanın arkadaşına yalnızlık bulaştırma oranı yüzde 40 ila 65'ken bir arkadaşın yalnız bir arkadaşından yalnızlık kapma ihtimali yüzde 14 ile 36 arasında kalıyor. Üçüncü dereceden bir arkadaş söz konusu olduğunda ise yüzdeler 6 ila 26'ya düşüyor.
  Uzmanlar kendini yalnız hissetmenin insanın hiç arkadaşı olmayacağı anlamına gelmediğinin ancak bu arkadaşların kişi için tatmin edici olmadığının altını çiziyor.

  Yalnızlığın alzheimer ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirten uzmanlar sosyal ağlarından çıkan kişilerle yeniden bağ kurmanın hayati önem taşıyacağını da vurguluyor.

  Chicago Üniversitesinden John Cacioppo ve James Fowler ile birlikte alışkanlıklar ve duyguların sosyal ağlar üzerindeki etkileri üzerinde çalışmalar yürüten Christakis daha önce aşırı şişmanlık (obezite) sigara içmek ve mutluluğun da bulaşıcı olduğunu ortaya koymuştu.

  Araştırma Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinin aralık sayısında yayımlandı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her insan kendi içinde yalnızdır.
  Sükut, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş