En İlginç Fobiler
Çoğumuzun çok önemli olmasa da bazı korkuları veya fobileri mutlaka vardır. Ama bazı insanlar hayatlarını korkuları yüzünden yaşanmayacak hale getirebiliyor. Bu ve buna benzer fobi veya korkular yaşayanlar varsa; yorum kısmına bize neler yaşadığınızı yazın.

10 - Agyrophobia – Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu


Agyrophobia’dan muzdarip insanlar sokaklardan caddelerden veya kavşak noktalarından karşıya geçmeye korkanlara deniyor. Doğal olarak bu büyük bir şehirde yaşamı zorlaştıran bir korku. Bu fobinin mağdurları büyük otoyollardan korkanlardan daracık yollardan korkanlara kadar geniş bir çeşitlilik içeriyor. Kırmızı ışıkta karşıya geçmek de bu fobiye dahil ediliyor. Ama bu fobiyi araba fobisinden ayrı tutmakta fayda var çünkü burada korkunun ana kaynağı yolun kendisi.
9 - Mageirocophobia – Yemek Yapma Korkusu

Yemek yapma korkusu adı verilen “Mageirocophobia” Yunanca’da yemek yapma becerisi olan anlamına gelen “Mageirokosdan” geliyor. Bu bozukluk eğer kişi yalnız yaşıyorsa aşırı zayıflamasına ve sağlıksız beslenmesine yol açabilir. Bu fobiyi yaşayan insanlar genelde yemek yapan insanları görünce bir korkuya kapılıyor çünkü kendilerini bu konuda yetersiz görüyorlar. Zaten bu fobiyi yaşayan kişinin bu korkusunun altında da aslında bu yetersizlik hissi yatıyor.
8 - Pediophobia – Oyuncak Bebeklerden Korkmak

“Pediophobia” oyuncak bebeklerden korkma anlamına geliyor. Sadece korkunç oyuncaklardan değil bütün oyuncaklardan. Kesin olarak anlatmak gerekirse bu korku aslında ‘canlı varlıkların cansız temsili’nden kaynaklanıyor. Yani buna sadece oyuncak bebekler değil robotlar ve vitrin mankenleri de dahil tabi bu da alışverişi çok sancılı bir hale sokabilir. Sigmund Freud’a göre bu korkunun temelinde bebeğin canlanmasından korkmak da yatıyor olabilirmiş. Bu arada “Pediophobia” olanlardan yukarıda kullandığımız resim yüzünden özür diliyoruz.
7 - Deipnophobia – Yemek Masası Sohbeti Korkusu

Herkesin kabul edebileceği gibi bazı yemek sohbetleri çok garip olabiliyor ama bazı insanlar yemekte konuşma fikrinden o kadar korkuyorlar ki dışarıda yemek bile yemiyorlar. Eski zamanlarda genel görgü kuralları dahilinde yemekte konuşulmazdı fakat maalesef bunların çoğu unutulup gitti. Kuralların ve formalitelerin kapı dışarı edildiği günümüz toplumunda yemekli akşam partilerinin bu fobinin arkasındaki temel neden olduğu kanısına da varabiliriz.
6 - Eisoptrophobia – Aynalardan Kormak

Geniş anlamda aynalardan korkmak anlamına gelen “Eisoptrophobia” daha dar anlamda ise ayna yoluyla ruhlar alemiyle iletişime girmek zorunda kalmaktan korkmak anlamındadır. Bu korkunun mağdurları korkularının mantıksız olduğunu bilse de yine de yersiz bir endişe yaşarlar. Çünkü korkularının temelinde genel olarak ayna kırmanın uğursuzluk getireceği veya aynaya bakmanın ruhlar alemiyle temasa geçilmesine sebep olacağı gibi batıl inançlar yatıyor. Ama şimdi hepimize tanıdık gelen bir ayna korkusundan bahsedelim. “Karanlıkta ve evde yalnızken aynaya bakıp arkadan birinin geçeceği korkusu”. Kabul edin hanginiz bundan korkmuyor!

5 - Demonophobia – İblis(cin)lerden Korkmak

“Demonophobia” insanların arasında onlara zarar vermek için dolaşan şeytani doğaüstü varlıklardan korkmaya verilen isimdir. Bu korkuyu yaşayanlar korkularının mantıksız ve abartılı olduğunu bilirler. Ama yine de bu varlıklar hakkında konuşmaktan ormanda ya da karanlık bir evde yalnız gezmekten şeytan çıkarmalı ve ruhsal varlıkların olduğu filmler izlemekten aşırı derecede korkarlar. Bu fobiyi yaşayan insanları boyunlarına astıkları sarımsaktan haçtan taşıdıkları tahta kazıktan veya gümüş kurşun yüklü silahlarından ayırt edebilirsiniz.


4 - Pentheraphobia – Kaynana Korkusu

Listedeki bütün korkular arasında en çok rastlanan büyük olasılıkla budur. Eminiz ki evli insanların çoğu bu korkuyu mutlaka yaşamıştır. Bu korku batı toplumunda o kadar yaygındır ki bu korku hakkında filmler yapılıp eğlence programları düzenleniyor. Bu korkunun sayısız çözüm yolları arasında en popüler olanı boşanmak gibi gözüküyor. Bu fobiye en yakın fobi ise “novercaphobia” adı verilen üvey anne korkusudur ki Sindrella bundan çok çekmiştir.

3 - Arachibutyrophobia – Fıstık Ezmesinin Damağa Yapışma Korkusu

Bu bozukluk üzerine bilgi bulmanın son derece zor olduğunu en başta söylememiz gerekiyor. Çünkü araştırırken aşırı aktif bir hayal gücünün ürünü olduğunu düşünmedik değil. Ama çok tuhaf ve bilinen bir fobi olması listemize girmesini sağladı. Listede çözümü en kolay olan fobi bu olsa gerek: Fındık ezmesi satın alma! Burada bu korkunun mağduru olan birinin ifadesi var: “Ne zaman bir fındık ezmesinin yanında olsam aşırı terlemeye ve titremeye başlıyorum. Damağım sertleşiyor ve kaşınmaya başlıyor. Bu korkuyla daha fazla yaşayamayacağım. Fındık ezmesine olan açlığım beni panik atağa sokmadan giderilmeli.”

2 - Cathisophobia – Oturma Korkusu

“Cathisophobia” bir yere oturma korkusudur. Genelde ağır geçen hemeroit olaylarının ardından ortaya çıkar ya da sivri bir şeyin üstüne oturduktan sonra çekilen acı da buna sebep olabilir. Bazı durumlarda ise okul zamanlarında ki cezalara dayanan bu fobi tanımadığınız veya varlıklı insanların önünde oturunca ortaya çıkan farklı bir fobinin de işareti olabilir. “Cathisophobia” kendini terleme kısa ya da uzun soluk almalar ve telaşla belli eder.

1 - Automatonophobia – Vantrolog Kuklasından Korkmak
Bu bozukluğun temelinde yatan sebebi hepimiz görebiliriz herhalde sonuç olarak vantrologluk munzur bir meslek. Vantrologlar ne mi yapar? Kısaca elini bir kuklanın poposundan içeri sokar ve daha sonra sanki oymuş gibi konusur. Automatonophobia mağdurları size sesleniyoruz bu sorununuz için bir çare aramayın. Konsept olarak iğrenç bir olaya gayet normal bir tepki veriyorsunuz. Böyle devam edin…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]