İşaretleri kişiden kişiye değişiklikler göstermekle beraber en az bir ay süren ve günlük hayatı etkileyen yaygınlaşmış bir anksiyete halidir. Kendini dört grup belirti ile belli eder.

* Motor Gerginlik:
Sarsak titrek aşırı sinirli ufacık bir gürültüde sıçramaya hazır gergin kişilik belirtileri ile fark edilir. Hasta adale ağrılarından yorgunluktan ve huzursuzluktan şikayet eder. Göz kapaklarında titreme alında kırışma yüzde gerginlik yerinde duramama ve iç çekme gözlenebilen diğer işaretlerdendir.

* Otonomik Aşırı Faaliyet:
Terleme kalbin yerinden çıkacakmış gibi hızlı vurması soğuk ve yapışkan terli eller ağız kuruluğu baş dönmesi ve başın havalarda yüzüyormuş gibi hissedilmesi ayak ve ellerde karıncalanma uyuşma mide bozukluğu yüzde soğuk ve sıcak dalgalar hissedilmesi sık sık idrara çıkma ishal boğazın bir yumru
tarafından tıkandığını hissetme yüzde solma ve kızarma hareketsiz iken bile nabız ve solunumda artış görülebilen başlıca işaretlerdir.

* Endişeli Bekleyiş:
Her an için kötü birşey olacakmış gibi korku ve endişeli bekleyiş sanki düşüp bayılacak kontrolünü kaybedecek veya ölecekmiş gibi korkuya kapılma aile üyelerinden birinin başına bir kaza geleceği hastalanacağı veya öleceği endişesi tipik işaretleridir.

* Ayrıntılar Üzerinde Durma:
Çevreden gelen ve kendisine yönelen her türlü sözlü ve hareketli uyaranları kötüye yorumlama ve birer tehlike işareti sayma. Vehmettiği tehlikenin gelmesini bekleme. BekJeyiş sırasında aşırı dikkat sarfetmeye çalışırken çok sinirli ve huzursuz görünme. Ayrıntılar üzerinde duran hasta dikkatini toplayamamaktan ve dikkatinin çabuk çelindiğinden uykusuzluktan ve uykuya dalamamaktan uykusunun bölündüğünden uyandığı zaman kendisini yorgun hissetmekten şikayet eder.